منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۱
شناسه خبر: 276947
گروه :خبر
وروودی-شهر_001

استان هرمزگان با داشتن المان های فراوان طبیعی و خاص می تواند بهشتی برای طراحان خلاق عرصه معماری و شهرسازی باشد که متاسفانه در این زمینه تا کنون از دیگر شهرهای کشور به صورت چشمگیری از قافله عقب مانده ایم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛معرفی فرهنگ و رسوم و عقاید مردم هر شهر به صورت وسیع با به کارگیری آلمانهای بومی منطقه در طراحی فضای شهری و معماری به توریستها و بازدیدکنندگان نقش و اهمیت بسیار مهمی داد تا انجا که این موضوع به صورت کاملا تخصصی و علمی در امده و با سرعت زیاد در حال پیشرفت است.

استان هرمزگان و مرکز استان شهر بندرعباس با داشتن آلمان های فراوان طبیعی و خاص میتواند بهشتی برای طراحان خلاق عرصه معماری و شهرسازی باشد که متاسفانه در این زمینه تا کنون از دیگر شهرهای کشور به صورت چشمگیری از قافله عقب مانده ایم.

ورودی شهرها از اهمیت زیادی برخوردارند  غالبا سعی مسئولین هر شهر بر این است با زیبا سازی ورودی شهر و طراحی های خلاقانه از نشانه های مرتبط با سنت و فرهنگ و رسوم منطقه و هماهنگی با طبیعت اقلیم شهر به صورت کاملا گویا در یک یا چند اثر زیبای هنری و بصری بیان کنند و ارائه نمایند که شهر بندرعباس عملکرد قدرتمندی در این زمینه نداشته که با نگاهی گذرا به ورودیهای شهر این موضوع کاملا احساس و دیده می شود.

 

آلمانهای بومی منطقه معرف آداب و رسوم و فرهنگ و نوع زندگی و همچنین فعالیت و یا تولیدات غالب شهر است چنانچه اگر این مبحث به عنوان دغدغه ای برای مسئولین بزرگوار باشد نمی توان آن را موضوعی پیچیده و مشکل و غیر قابل حلی دانست و  یکی از بهترین راه حل های این موضوع برگزاری فراخوان و یا مسابقات طراحی سازه و معماری با توجه به آمان های بومی میتواند یکی از راههای متداول و مرسوم در این زمینه باشد.
بندرعباس شهری که با داشتن بهترین نخیلات و مرغوبترین خرماهای کشور و درختان بومی همچون گارزنگی و چنال که کمتر غیر بومی با میوه های این درختان اشنایی دارد و همچنین درختانی همچون نارنج و لیمو ترش و پرتقال ولی متاسفانه کمتر نشانی از این درختان در طراحی شهری و فضای سبز دیده میشود و بیشتر نخلهای تزئینی و درختانی مانند شمشاد و فیلکوس و اوکالیپتوس استفاده میگردد که علاوه بر بی ثمری هیچ نشانه ای از آلمانهای بومی منطقه ندارد و صرفا به دلیل نگهداری آسان و کم هزینه از انها استفاده میگردد.
نظارت بر اجرا و تصمیمهای علمی و پیگیری مردم و پاسخگویی مسئولین در زمینه نباید فراموش کرد که تاثیر مستقیم بر چگونگی پیاده سازی یک طرح دارد و یک طرح هر چقدر خوب و زیبا برای پیاده سازی و اجرای خوب دقیق نیاز به نظارت و پیگیری دقیق و دلسوزانه دارد که این موضوع را میتوان در ورودی جاده  راه آهن شهر بندرعباس دید و فهمید.
طرحی که از نظر طراحی علمی نبوده و از نظر اجرا هم نظارتی نداشته و  فقط برای طراحیهای شهری ساخت مجسمه هایی از نشانه های بومی کافی نیست و نیاز به هماهنگی آن با موضوع و همچنین محاسبات دقیق علمی باید بهره گیزی شود تا به نتیجه ی مثبت و یک معرف بصری و یک نماد برای منطقه تبدیل بشود.
برای مثال نیاز نیست زیاد از آب های نیلگون خلبج فارس و شهر گارزنگی و امبا و ماهی و بادگیر دور بشیم به استان همجوار یعنی استان کرمان و به شهر کوچک و جنوبی این استان شهر بافت نگاهی میندازیم.
این شهر یکی از قطبهای تولید گردو در کشور است که از 5 کیلومتری و در واقع وردی شهر بدون اگاهی از این موضوع با توجه به طراحی فضای شهری و ساخت مجسمه و دیگر نشانه های بصری کاملا به این موضوع پی برد که تولید غالب این منطقه گردوست و این شهر در این زمینه حرفها برای گفتن دارد.
همچنین درختانی که جهت کاشت در خیابانها و بلوار این شهر استفاده شده نیز در گردو بوده که بومی منطقه و نماد آلمان کشاوزی غالب منطقه است که هم زیبایی و سازگاری و هم مصرف و استفاده دارد.

 

امید بر آن است که توجه مسئولین در این زمینه با به کار گیری خلاقیت نیروهای متخصص جوان و هنرمندان عرصه ی طراحی و شهرسازی و هماهنگی دستگاهها و نهادهای مربوط و نظارت بر اجرا به سمت زیبا سازی شهر بندر با توجه به علم روز و آلمانهای بومی چهره ای زیبا از شهر بندر برای معرفی به ایران و جهان پیش برویم و اگر از تمامی ظرفیت ها در این زمینه بهره گیری شود قطعا یکی از مناطق منحصر به فرد منطقع ی ساحلی و شهر بندعباس است.
جای تامل است که نمیتوان بلوار یا فضای سبز این منطقه را مملو از درخت نخل پیارم دید و بزرگترین فضای سبز این شهر یعنی پارک کوه پایه و تپه ی گردشگری با درختان آکالیپتوس پوشیده شده یا میدانی که در وسط آن نخل پیارمی که نماد حاجی آباد میتواند باشد دیده نمی شود.

 
انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است