منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰
شناسه خبر: 266774
گروه :خبر
318722_orig

رئیس امور سینمایی هرمزگان مهمترین مشکل سینمایی در استان را عدم حمایت بخش خصوصی از عرصه فیلم و سینمادانست و افزود:تمام فعالیت های سینمایی هرمزگان از طریق ارشاد و سینمای جوان پیگیری می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سینما آخرین هنر و به عبارت دیگر هفتمین هنر است که نه تنها شش هنر دیگر را به خدمت گرفته بلکه به گونه ای توانسته آنها را اعتلا نیز ببخشد؛ سینما صنعت ، فن و تکنیک را نیز به خدمت گرفته و در متن خود دارد.

سینما وسیله ای برای تبلیغ و ارائه دیدگاه ها و اندیشه های سیاسی و اجتماعی و حتی اقتصادی است و از همین رهگذر گاه مخاطبش را به بی راهه برده و او را در چمبره تبلیغات گسترده اسیر کرده است.

سینما جایگاه القای مفاهیم بلند انسانی و معرفى خوبی ها و بدی ها برای بدست آوردن نتیجه مثبت است که به آن به صورت علمی وصنعت پرداخته شود.

هنر هفتم، این وسیله سمعی و بصری جذاب ، بزرگترین کارکردش در خلق رویا ، خلق ماجرا ، خلق شخصیت های دوست داشتنی ، نفرت انگیز ، ترحم بر انگیز و… و در نهایت ایجاد احساسات عمیق انسانی از عشق و محبت گرفته تا ترس و نفرت است.
سینما یک وسیله ساده سرگرمی ساز نیست ، سینما پا را بسیار فراتر گذاشته و تجربه نشان داده ، نادیده گرفتن آن امری غیر عاقلانه است ، چه از سوی تماشاگران معمولی و چه از سوی سیاست گذاران اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی جوامع مختلف.

ورود نخستین دستگاه سینماتوگراف به ایران در سال ۱۲۷۹ هجری خورشیدی توسط مظفرالدین شاه سر آغازی برای سینمای ایران به حساب می‌آید.

نخستین سالن سینمای ایران در سال ۱۲۷۹ (۵ سال پس از اختراع جهانی آن توسط برادران لومیر) با نام «سینما سولی» که توسط کاتولیک‌ها در شهر تبریز تأسیس شد نخستین فیلم بلند سینمایی ایران به نام «آبی و رابی» در سال ۱۳۰۹ توسط اوانس اوگانیانس ساخته شد.

هرمزگان قدیمی‌ترین مرکز استانی صاحب سینما

هنر هفتم در سال  ۱۳۳۴ هجری شمسی وارد استان هرمزگان شد و تاسیس سینما شهرزاد در  بندرعباس، هرمزگان را  جزو قدیمی‌ترین مراکز استانی صاحب سینما ساخت همچنین در سال ۱۳۴۶و ۱۳۵۰ نیز “سینما صحرا” و “سینما شهر نمایش” ساخته شدند که هم اکنون این سه سینما با تغییر بافت شهری، تغییر کاربری داده اند.

سینما شهرزاد بندرعباس داراى یک سالن سرباز بود و فیلم ها در تمام فصول سال، در فضاى باز، به نمایش گذاشته می شد؛ محل این سینما میدان شهربانی مکان کنونى پاساژ ستاره شهر بوده که هم اکنون در این پاساژ نیز سینمای ستاره شهر دایر است.

سال گذشته این سینما به بهانه نداشتن پارکینگ مناسب و مشکل رفت و آمد شهروندان سال تعطیل شد و فعالیت سینمایی بندرعباس در سینما ستاره جنوب، واقع در پاساژ ستاره جنوب پیگیری می شد.

سینما در بندرعباس توان رقابت ندارد

رئیس امور سینمایی استان هرمزگان اظهار داشت: سینما ستاره شهر  جزئی از حافظه تاریخی و فرهنگی استان هرمزگان است و در مکان سینما شهرزاد قدیم ساخته شده است و با ظرفیت 229 نفر و پس از رفع مشکلات نمایش فیلم در این سینما آغاز خواهد شد.

سالاری افزود :در بندرعباس سینما مخاطب ندارد و حتی” سینمای جنوب” این شهر که با ظرفیت 210 نفر است بیشتر اوقات خیلی سانس ها خالی بود .

وی در ادامه با بیان اینکه ما موافق به یک سینما نیستیم ، ادغان کرد :وجود دو سینما باعث رقابت بیشتر بین دوسینما برای آوردن فیلم بهتر است ولی متاسفانه همین یک سینما ما هم همیشه هم خالی بود .
رئیس اداره امور سینمای استان هرمزگان تصریح کرد :  بندرعباس به عنوان پایتخت اقتصادی و تجاری معرفی شده است و مردم هرمزگان اقتصادی و تجارت برایشان مهم تر است رفتن به سینما است .

وی با بیان اینکه بوجود اماکن سینمایی با توجه به جمعیت این استان نیاز است ، گفت : کمبود سینما یکی از معضلات اصلی مطرح شده اما در حال حاضر عدم مخاطب از این مراکز به مشکلی جدی تبدیل شده است.

سالاری با اشاره به اینکه اگر مدیریت “سینمای جنوب” بندرعباس این سینما را به شخص یا نهادی دیگری واگذار کرده باشد باید فعالیتش سینمایی باشد خاطرنشان کرد : هرشخصی این سینما را بگیرد از لحاظ تجهیزات هرمشکلی داشته باشد وزارت خانه سالن رو تجهیز می کندو دوباره این سینما فعال می شود.

سنیمای ستاره جنوب نیز سینما ستاره جنوب طی یکسال گذشته دستخوش تغییرات و تحولات زیادی بوده وبه علت آتش سوزی مرداد ماه مجتمع تجاری ستاره جنوب و  نقص در سیستم ایمنی اطفای حریق به مدت یک ماه تعطیل بود و فعالیت مجدد این سینما ۱۸ مهرماه با  اکران فیلم محمد رسول الله آغاز شد.

استان هرمزگان با وجود 900 کیلومتر مرز آبی و وجود بزرگترین بندرتجاری و ترانزیتی کشور همچنین جزایر به نامی مانند قشم  روزانه میزبان هزاران مسافر و تاجر بین المللی است لذا وجود بر رنگ هنر هفتم در این استان اقتصادی می تواند عاملی برای انتقال فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی به جهان باشد اما این ضعف فرهنگی معضلی برای هرمزگان شده است.

از  ۱۳ شهرستان و  ۲۳ شهر هرمزگان تنها سه شهرستان بندرعباس، قشم و میناب دارای سالن سینما هستند که این موضوع  رأیزنی های مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان را برای  افزایش سینماهای استان بهمراه داشته است.

سینما و تجربه هرمزگان راه اندازی می شود

سالاری،رئیس امور سینمایی استان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز مهمترین مشکل سینمایی در استان هرمزگان را عدم حمایت بخش خصوصی از عرصه فیلم و سینمادانست و گفت:بخش خصوصی تاکنون هیچ گونه سرمایه گذاری در این بخش انجام نداده و فعالیت های سینمایی هرمزگان از طریق ارشاد و سینمای جوان پیگیری می شود.

 

وی اظهار کرد: طی دوماه آینده سالن فرهنگسرای طوبی برای اکران فیلم های خاص با مخاطبان خاص اختصاص داده می شود و سینما و تجربه در استان هرمزگان راه اندازی می شود.

سالاری افزود: با توجه به استقبال مردم میناب از هنر هفتم دو ماه گذشته سینمای میناب با تجهیزات کامل در فرهنگسرای میناب راه اندازی شد.

رئیس امور سینمایی استان با اشاره به محرومیت شهرستان های هرمزگان از سالن های سینمایی تصریح کرد: راه اندازی سینما براساس جمعیت شهری و میزان استقبال کننده می باشد لذا شهرستان های  حاجی آباد، بستک و لنگه در اولویت احداث سینما قرار دارند.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند