منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۹:۴۸
شناسه خبر: 272628
گروه :خبر
20140906233008-N2247102-3278310

محرومیت‌ هرمزگان در بسیاری از موضوعات باعث بروز مشکلاتی برای مردم غنی‌ترین استان کشور شده است، تا جایی که رتبه اول ترک تحصیلی در کشور به نام خود ثبت کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، هرمزگان به لحاظ آمار ترک تحصیل و جامانده از تحصیل جزوه سه استان اول کشور است . مدیر کل آموزش و پرورش هرمزگان  انسداد مسیر بیسوادی ، استفاده از مدارس روستا محور ، تعبیه سرویس ایاب و ذهاب و ایجاد مدارس شبانه روزی از برنامه های مهم وزارت آموزش و پرورش برای حل معضل ترک تحصیل دانش آموزان در روستاها برشمرد .

مشکلات تحصیل دانش آموزان روستایی در دوره متوسطه : پراکندگی روستاها و مسافت های طولانی در رفت و آمد دانش آموزان مناطق روستایی یکی ازمهمترین مشکلات این بخش است . وی ادامه داد : علاوه براین معضل که درترک تحصیل دانش آموزان نقش دارد تعدد قومیت ها و همچنین وجود خرده فرهنگ ها از دیگرعوامل موثر در ترک تحصیل دانش آموزان دوره متوسطه در برخی مناطق استان است.

پایین بودن ضریب پوشش تحصیلی ، بالا بودن ضریب اشتغال ، کمبود سرانه مدارس شبانه روزی ، استقرارجمعیت کم درجزایر را از دیگرعوامل تاثیر گذار درکاهش بازده آموزشی و ترک تحصیل دانش آموزان میتوان نام برد و گفت : فقرمالی ، کمبود تجهیزات کارگاه های هنرستانهای فنی و کارودانش و درنظرنگرفتن سهیمه اختصاصی به دانشگاه فرهنگیان بخش دیگری از مشکلات حوزه متوسطه دراستان هرمزگان است.

فقر اقتصادی،‌ محرومیت و فقر فرهنگی از جمله دلایل ترک تحصیل دانش‌آموزان است در برخی موارد خانواده‌ها اجازه ادامه تحصیل به فرزندانشان نمی‌دهند.

در جنسیت دختران ازدواج‌های زودهنگام باعث ترک تحصیل می‌شود بنابراین باید سیستم‌های آموزش جایگزین  را طراحی کرد که یکی از روش‌ها آموزش از راه دور است.

برترین عوامل مشترک در ترک تحصیل دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی ، بخصوص در مقطع متوسطه بیانگر این حقیقت است که فقر مالی و فقر انگیزشی بیشترین نقش را داشته است و همچنین محیط نامناسب خانه و مدرسه ، خشونت ، تنبیه و تشویق معلم و سخت‌گیری‌های بیهوده که باعث می‌شود انگیزه تحصیلی شاگردان ضعیف شود ، زمینه‌های ترک تحصیل فراهم می‌گردد…

از عوامل دیگری که در موفقیت تحصیلی جوانان و نوجوانان می‌تواند تاثیرگذار باشد سلامت جسمی و روحی و بهداشتی ، عوامل ارثی ، ذهنی و هوشی ، امکانات آموزشی ، اعتماد به نفس و تلاش و پشتکار فردی ، تاثیر همسالان ، اهمیت قائل شدن والدین به تحصیل فرزندان می‌باشد . در اینجا مهمترین موارد موثر در افت تحصیلی دانش‌آموزان بیان می‌شود ؛
۱) شرایط اقتصادی
۲) سواد والدین
۳) برخورد معلم
۴) محتوای کتب درسی
5( عقب ماندگی درسی
6( انگیزه

  • ترک تحصیل دانش‌آموزان با وضعیت اقتصادی جامعه و خانواده در ارتباط می‌باشد . عواملی چون پایین بودن درآمد ، مسکن نامناسب ، عدم سرپرستی و حضور پدر و مادر در خانواده و کثرت فرزندان بر ترک تحصیل فرزندان تاثیر دارد. مشکلات والدین در راه کوشش و تلاش برای معاش و گرفتاری‌های بی‌‌شمار آنها در این رابطه معمولا والدین را از اوضاع و احوال فرزندان خود غافل می‌نماید و در حقیقت رابطه صحیحی را که لازمه یک زندگی سالم است مختل می‌سازد و اثرات این نوع زندگی در ظرف چند سال موجب تخریب نیروهای بالقوه آنان می‌گردد.
  • یکی از عوامل مهم در پیشرفت یا ترک تحصیل دانش‌آموزان ، سواد والدین محسوب می‌شود . اگر بچه‌ها در محیط خانوده احساس پشت‌گرمی نمایند و هرگاه از نظر درسی مشکلی برایشان پیش آمد مطمئن باشند که اولیای آنها کمک می‌کنند ، در این صورت با دلگرمی بیشتری درس می‌خوانند و دچار عقب‌ ماندگی تحصیلی نخواهند شد . چون تحصیلات والدین تاثیر بسزایی در موفقیت تحصیلی فرزندان دارد ، تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزانی که والدین آنها افرادی آگاه و با سواد بوده‌اند موفقیت تحصیلی آنان بیشتر بوده است. محیط خانواده در پیشرفت تحصیلی نقش مهمی دارد ..
  • برخورد معلم و اولیای مدارس باید به گونه‌ای باشد که دانش‌آموز از طریق آزمایش، اشیاء، جمع‌آوری اطلاعات، ساختن و خلق کردن، مشارکت در کارهای گروهی، گوش دادن، خواندن و اکتشاف به تجربه و یادگیری بپردازند و بدین وسیله از ترک تحصیل آنها جلوگیری شود.

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر