منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۲
شناسه خبر: 303198
گروه :خبر
hormoz

سفارت ایران در لبنان، ادعای « سمیر جعجع» رئیس حزب « نیروهای لبنانی» در خصوص انتخابات ریاست جمهوری لبنان را به شدت تکذیب کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، خش رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان با صدور بیانیه ای، ادعای « سمیر جعجع» رئیس حزب « نیروهای لبنانی» در خصوص انتخابات ریاست جمهوری لبنان را به شدت تکذیب کرد و آن را فاقد اعتبار دانست.

رئیس حزب « نیروهای لبنانی» ادعا کرد: سفیر ایران در لبنان به برخی دیپلمات های غربی گفته است اگر می خواهید رئیس جمهور لبنان انتخاب شود به واتیکان بروید و بخواهید که ژنرال« میشل عون» را برای عقب نشینی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری قانع کنند.

جعحع این ادعا را پنجشنبه شب در گفت وگو با برنامه « سخن مردم» تلویزیون« ال بی سی» به مجری گری « مرسل غانم» مطرح کرد و افزود: اگر حزب الله در حمایت از نامزدی ژنرال عون جدی باشد، ژنرال امروز بجای الرابیه( محل اقامتش) در بعبدا(کاخ ریاست جمهوری) می بود.

در بیانیه بخش اطلاع رسانی سفارت ایران در لبنان آمده است: سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان تاکنون هیچ توصیه ای سلبی و یا ایجابی در مورد هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری لبنان به هیچ یک از طرف های داخلی و یا خارجی اعم از غربی و غیرغربی نداشته است.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: جمهوری اسلامی ایران، انتخاب رئیس جمهوری لبنان را همواره یک موضوع کاملا داخلی می داند و بر اساس اصول قانون اساسی و خطمشی راهبردی خود در سطح سیاست خارجی در این پرونده دخالت نمی کند.

سفارت ایران خاطرنشان کرده است: در این چارچوب، ایران هرگونه دخالت یک طرف خارجی در انتخابات ریاست جمهوری لبنان را موجب پیچیده شدن این پرونده می داند.

ناظران معتقدند که جعجع این ادعا را با هدف تحت فشار قرار دادن حزب الله برای حضور در صحن پارلمان و همچنین « نبیه بری» رئیس مجلس لبنان و ایجاد تردید در ژنرال « میشل عون» مطرح کرده است.

جعجع همچنین حزب الله را متهم کرد که « خواستار یک رئیس جمهوری قوی برای لبنان نیست زیرا یک نظام قوی جمهوری برای لبنان نمی خواهد».

رئیس حزب «نیروهای لبنانی» ادعا کرد که « حزب الله و ایران خواستار ریاست جمهوری ژنرال عون نیستند بلکه یک رئیس جمهور نزدیک به خودشان را می خواهند».

جعجع همچنین با این ادعا که «حزب الله از حزب جریان آزاد ملی با اعلام نامزدی از ژنرال عون استفاده می کند و نمی خواهد آن را از دست بدهد»، افزود: ژنرال عون همواره به من می گوید، لطفا صبر کن سمیر، من قصه حزب الله را حل می کنم.

رئیس حزب «نیروهای لبنانی» گفت: اگر « سعدالحریری» رئیس حزب جریان المستقبل هم از نامزدی ژنرال عون در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کند، آن گاه حزب الله در انزوا و زوایه قرار می گیرد.

الحریری از نامزدی « سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده است.

ژنرال عون و فرنجیه هر دو عضو گروه 8 مارس و از همپیمانان حزب الله به شمار می روند.

جعجع با بیان این که بین او و جریان المستقبل در انتخابات ریاست جمهوری اختلاف وجود دارد، گفت: اگر ژنرال عون به عنوان رئیس جمهور وارد کاخ بعبدا شود، این پیروزی بزرگ من خواهد بود.

وی با بیان این که با سیاست ژنرال عون برای فراخوان هوادارانش به خیابان ها موافق نیست، افزود: ژنرال عون در نشست های پارلمان ویژه انتخاب رئیس جمهور شرکت نمی کند، زیرا تلاش می کند تا توافقش با حزب الله را حفظ کند.

رئیس حزب « نیروهای لبنانی» اضافه کرد: علی عواض عسیری سفیر سعودی در لبنان در گفت وگو با روزنامه العربی الجدید اعلام کرد که سعودی نامزدی ژنرال عون را وتو نمی کند.

سمیر جعجع گفت که حمایت حزب « نیروهای لبنانی» از نامزدی ژنرال عون سقف زمانی ندارد و ما تا پایان از ژنرال حمایت می کنیم.

رئیس حزب نیروهای لبنانی در پاسخ به سئوالی ادعا کرد: طرح ایرانی نمی تواند پیروز شود و من تصور می کنم اکثریت عرب ها بعداز یمن بر سوریه متمرکز می شود زیرا از ابتدا خواستار طرح موضوع بشار اسد بوده اند.

سمیر جعجع این تروریست لبنانی با بیان این که «باید جلوی رفتار حزب الله در خارج از لبنان را بگیریم» ازمخالفت « جبران باسیل» و « نهاد المشنوق» وزیران خارجه و کشور لبنان با « تروریستی خواندن حزب الله» در بیانیه های اجلاس های وزیران خارجه و کشور عضو اتحادیه عرب در قاهره و تونس انتقاد کرد.

وی گفت: به مصلحت لبنان و دولت آن نیست که به سعودی هجمه شود و بهتر است حزب الله را قانع کنند که این هجمه فائده ای ندارد.

جعجع افزود: همپیمانی اساسی خود با حزب جریان المستقبل را حفظ و از تشکیل یک همپیمانی حدید با حضور حزب جریان آزاد ملی حمایت می کنیم زیرا همپیمانی احزاب « نیروهای لبنانی»، « جریان المستقبل» و « جریان آزاد ملی» می تواند به تحولاتی بزرگ و زیاد در لبنان منجر شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است