منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۶
شناسه خبر: 228335
گروه :خبر
ian4_images

به نظر می‌رسد دستگاه نظارتی دولتی آنقدر غرق در برخی نظارت‌های سیاسی بر رسانه‌های غیررسمی است که یکی از مهم‌ترین زمینه‌های تخلف را نادیده می‌گیرند؛ تخلفی که به مرور زمان تبدیل به یک فرهنگ مبتذل و مخرب می‌شود این فرهنگ ناهنجار چیزی نیست جز توهین به اقوام و نژادها و مولفه‌های مشابه متمایز‌کننده انسان‌ها.

به گزارش صدای دریا وبلاگ ندای برنطین در مطلبی به مبحث توهین و مسخره کردن قومیت ها پرداخته و آن را ممنوع دانسته؛البته این معضل مختص شهرستان رودان نیست و شاید هم شدت آن دراستان هرمزگان کمتر از سایر استانها باشد، ولی به‌طور کلی اگر نتوانیم مانع از رشد آن شویم، دیر یا زود با بحرانی مواجه می‌شویم که امنیت و ثبات ما و از آن مهم‌تر بنیان‌های اخلاقی ما را در خطر قرار خواهد داد.

این موضوع نه فقط مساله ی در شهرستان رودان است بلکه دیگر شهرستانهای استان هرمزگان هم حساسیت‌های خود را دارد. بخشی از علل این  بحران‌ها ریشه در این تفاوت‌های قومی و نژادی و نادیده گرفته شدن آنها یا تحقیر و توهین به آنها دارد.

تاسف‌بارتر اینکه در جشن ها و مراسم ها برخی از شهرستانها هنرمندان ما خودشان آتش‌بیار این معرکه بودندو هستند.

اکنون هم اختلافات گوناگون با شهرستان میناب نزدیکترین  منطقه به شهرستان رودان  زمینه را برای رشد توهین‌های قومی در رسانه‌های غیررسمی مثل مسنجرها وحتی وبلاگ‌ها فراهم کرده است.

اگر چه این نوع رفتارها بیشتر از سوی جوانان استان بروز می‌کند که در پی پوشاندن شکست‌ها و ناکامی‌های خویش هستند، ولی در ادامه ممکن است به یک ذهنیت فرهنگی تبدیل شود و سایرین را هم آلوده کند همچنان که در استان تا حدی شده است.

بنابراین پیشنهاد موکد این است که برای مقابله با شکل‌گیری و رسوب این فرهنگ و رفتار زننده، قانون متناسبی در نفی هرگونه تحقیر و توهین (غیرشخصی) تدوین و از آن مهم‌تر اینکه با قاطعیت اجرا شود.

اهانت به فرهنگ و گویش مردم ولایتمدار و شهید پرور شهرستان رودان همیشه در مراسمات و جشن ها تکرار میشود ولی دستگاه نظارتی هیچگونه اقدامی نمیکنند
شهرستان رودان در طول تاریخ خود شهری نامدار بوده و باید به مردم و حتی لهجه و گویش آنها  احترام گذاشت.
اگر به اسلام معتقدیم وجود این تفاوت‌ها را براساس آیه شریفه، «انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقاکم» به فرزندان‌مان آموزش دهیم و آن ویژگی‌ها را عامل برتری بر یکدیگر ندانیم و اگر هم خود را متمدن می‌دانیم باید بپذیریم که یک ارزش قطعی برای شناسایی یک جامعه متمدن از غیر آن میزان مخالفت آنها با برتری‌های نژادی و… است.

اگر هم فقط قلب ما برای استانمان می‌تپد باور کنیم که هرمزگانی  در طول تاریخ خود متکثر بوده و اکنون هم بقای آن در احترام گذاشتن به این تکثر است .

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان