منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۴
شناسه خبر: 262137
گروه :خبر
13910508000213_PhotoA

محققان ایرانی با سنتز نانو ذرات نقره موفق به تولید نانو محلول برای بهبود سریع‌تر زخم‌ها شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، چند دانش‌آموز ایرانی موفق شدند با سنتز نانو ذرات نقره روشی برای بهبود سریع‌تر زخم‌ها بیابند.

علی بابایی یکی از این محققان دانش‌آموز با اشاره به چگونگی کاربری چند ضدعفونی کننده مرسوم، گفت: امروز ضد عفونی کننده‌هایی مانند بتادین کارآیی زیادی دارند اما به طور کامل نمی‌توانند محل زخم را ضد عفونی کند، همچنین جای زخم ناشی از جراحت‌ها نیز پس از استفاده از بتادین 2-3 سال باقی می‌ماند و باعث طولانی‌تر شدن زمان بهبود زخم می‌شود. الکل نیز محصولی فرار و اشتعال پذیر است و استفاده از آن باعث خشکی پوست می‌شود.

وی افزود: البته این روزها از جوراب‌های نانو نیز برای ضد عفونی زخم‌های پا استفاده می‌شود اما نانو مواد موجود در این محصول باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود.

بابایی با بیان اینکه نانو مواد آنتی باکتریال می‌تواند این مشکل ها را برای همیشه خاتمه دهد، اظهار داشت: ساخت این نانو کامپوزیت‌ها می‌تواند در محافظت انسان نقش به سزایی داشته باشد به طوریکه مواد آنتی باکتریال به محض تماس با باکتری در الزامات حیاتی این موجودها اختلال ایجاد می‌کند و باعث نابودی آنها می‌شود.

این دانش‌آموز محقق عنوان کرد: باکتری‌ها موجودات ذره بینی هستند که پوشش بیرونی ضخیم و ساختاری ساده‌ای دارند. باکتری‌ها از عوامل بیماری‌زا بوده و بسیاری از آن برای بدن ما تهدید به حساب می‌آیند.

وی بیان کرد: ما در این طرح با استفاده از سدیم بودر هیبرید و نقره نیترات و حل کردن کامپوزیت پلی ونیل استات موفق به سنتز نانو ذرات نقره شدیم، این محلول می‌تواند به عنوان چسب زخم یا ماده کامپوزیتی آنتی باکتریال استفاده شود.

شایان ذکر است، این طرح با همکاری علی بابایی، حمید رضا فداکار و محمد امین نجات بخش انجام شده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است