منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۱
شناسه خبر: 208892
گروه :خبر
image328547
 

مسئول فنی آزمایشگاه ART پژوهشکده تولید مثل یزد:

تولد اولین نوزاد ایرانی به روش “Time-lapse”

یک متخصص جنین‌شناس گفت: با استفاده از تصویربرداری پیشرفته “Time-lapse” زیباترین جنین با مقایسه تصویربرداری مداوم مراحل رشد جنینی، برای انتقال به رحم مادر انتخاب می‌شود و عوارض چندقلوزایی کاهش می‌یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، دکتر محمدعلی خلیلی، درباره روش Time-lapse اظهار داشت: با استفاده از تصویربرداری پیشرفته تایم‌لاپس جنین‌هایی که بالاترین شانس ایجاد حاملگی را دارند مشخص می‌شوند، در این روش زیباترین جنین با مقایسه کینتیک جنین‌ها (تصویربرداری مداوم مراحل رشد جنینی)، برای انتقال به رحم مادر انتخاب می‌شود؛ ارتباط بین کینتیک جنین طی تکامل و حاملگی مشخص است.

مسئول فنی آزمایشگاه ART پژوهشکده تولید مثل یزد در ادامه تصریح کرد: برای افزایش احتمال بارداری معمولا در اکثر برنامه‌های ART چندین جنین منتقل می‌شود، که با عوارضی برای مادر و نوزاد همراه است، به همین دلیل محققان همواره در جستجوی بهبود راه‌های ارزیابی جنین هستند.

این متخصص جنین‌شناس با اشاره به بررسی خصوصیات ظاهری جنین گفت: این بررسی در اکثر مراکز درمانی ناباروری مورد استفاده است، در سیستم Time-lapse با استفاده از انکوباتوری که مجهز به میکروسکوپ شده، هزاران تصویر از جنین کشت داده شده و در شرایط ثابت حرارت، گاز و رطوبت تهیه می‌شود.

خلیلی ادامه داد: طی بررسی تایم‌لاپس جنین از آغاز تا انتهای دوره تکاملی در شرایط پایداری در انکوباتور باقی‌می‌ماند، طی این دوره یک میکروسکوپ دیجیتالی ویژه هر ده دقیقه از جنین عکس می‌گیرد.

وی افزود: فیلم‌های تایم‌لاپس مشتق از صدها تصویر از تکامل جنین است، این فیلم‌ها اطلاعاتی را در اختیار ما می‌گذارند، که تقریبا با مشاهده از طریق روش‌های معمولی امکان‌پذیر نیست.

مسئول فنی آزمایشگاه ART پژوهشکده تولید مثل یزد بیان کرد: با مطالعه سه تا پنج روز اول تکامل جنین، رشد غیرطبیعی یا سایر شرایط غیرطبیعی را می‌توان تشخیص داد، که در این شرایط امنیت جنین‌ها مهمترین ویژگی سیستم Time-lapse است.

این متخصص جنین‌شناس گفت: در طول مدت کشت، جنین در شرایط ایمن، گرم و تاریک درست مانند بدن نگهداری می‌شود، در این روش جابجایی‌ها و دست‌ورزی‌هایی که روی جنین تأثیر منفی داشته باشد حذف شده و عوامل خطرزای بیرونی کنترل می‌شوند.

خلیلی درباره کاهش چندقلوزایی در این روش بیان کرد: با توجه به این‌که تیم درمانی IVF در این روش می‌تواند بهترین جنین را انتخاب کرده و فقط همان جنین را منتقل کند، خطر دوقلویی یا سه‌ قلویی کاهش می‌یابد، همچنین سیستم Time-lapse برای زنان مسن یا کسانی که تجربه شکست IVF دارند، بسیار موثر است.

وی درباره مزایای سیستم Time-lapse افزود: انجماد جنین‌های مازاد و امکان تکامل جنین‌ها در محیطی با حداقل اختلال در شرایط بهینه کشت و در نهایت کاهش هزینه‌های اقتصادی سیکل‌های درمانی ناباروری از دیگر مزایای سیستم تایم‌لاپس است.

خلیلی خاطرنشان کرد: در پژوهشکده تحقیقاتی درمانی یزد برای اولین بار در ایران برای یک زوج نابارور، از سیستم Time-lapse برای انتخاب بهترین جنین استفاده شد و در رمضان 1394 اولین نوزاد حاصل از این سیستم متولد شد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است