منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۴
شناسه خبر: 314707
گروه :خبر
13950213000691_PhotoA

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حج تمتع امر واجب اسلامی است و دولت عربستان باید مقدمات انجام این فریضه را انجام دهد و اگر عربستان وظایف خود را انجام ندهد حج ایرانیان منتفی می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسین جابرانصاری که به تبریز سفر کرده عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: عربستان به عنوان دولت میزبان مناسک حج باید وظایف خود را به درستی انجام دهد اما حوادث سقوط جرثقیل، حادثه منا و سایر مسائل موجب شد حج عمره که مستحبی است متوقف شود اما حج تمتع امر واجب اسلامی است و دولت عربستان باید مقدمات انجام این فریضه را فراهم آورد؛ ما با وجود همه رفتارهای ناشایست عربستان تلاش کردیم زمینه انجام این فریضه فراهم شود.

* عربستان به وظیفه خود در رابطه با حج عمل نمی‌کند

وی افزود: عربستان ادعا کرده حج موضوعی خارج از دعواهای سیاسی است اما بین عمل و حرف تفاوت فاحشی وجود دارد و اگر عربستان وظایف خود را به عنوان دولت میزبان در زمینه تأمین سلامت و امنیت انجام دهد حج برگزار می‌شود و در غیر این صورت امکان حج ایرانیان وجود نخواهد داشت.

انصاری با اشاره به تحولات عراق یادآور شد: عراق در دوران معاصر دارای شرایط خاصی بوده و همواره یک جریان قدرت سیطره مطلق بر این کشور داشته و شاهد نقض آشکار حقوق پایه افراد و اجرای عراق بودیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: یک موضوع اساسی این است که باید هرگونه اقدامی در این عرصه با توجه به تحولات اخیر صورت گرفته و حفظ دستاوردهای آن برای ملت عراق انجام شود و ملت عراق با یکدیگر گفت‌و‌گوی جدی کرده و زمینه اتحاد ملی را برای حل تعارضات و حل و فصل مشکلات جاری عراق به وجود آورند.

جابری‌انصاری تأکید کرد: ما اعلام کرده‌ایم اگر ملت عراق تمایل داشته باشند جمهوری اسلامی ایران از شبکه ارتباطی گسترده خود در مدار قانون برای حل مشکلات این کشور بهره می‌برد.

وی در مورد مسائل سوریه تأکید کرد: سوریه یک زخم مفتوح است و بارها گفته‌ایم بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید به سمت گفت‌و‌گوهای سیاسی حرکت شود چراکه به هر میزان بحران ادامه یابد ابعاد فاجعه انسانی عمیق‌تر می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه توقیف دو میلیارد دلار دارایی ایرانیان توسط دولت آمریکا را یک سرقت بین‌المللی دانست و افزود: در این ارتباط اقدامات فوری مثل احضار سفیر سوئیس، ارائه نامه رسمی به دبیرکل سازمان ملل متحد و تشکیل کمیته فوری را در دستور کار قرار دادیم و در حال بررسی جنبه‌های حقوقی موضوع هستیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند