منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۷
شناسه خبر: 218142
گروه :خبر
13940601000666_PhotoA
 

عراقچی در نشست کمیسیون ویژه بررسی برجام

توصیه می کنیم، مجلس برجام را به عنوان قانون تصویب نکند

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در نشست کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس گفت: نظر کارشناسی وزارت خارجه این است که با توجه به این که طرف‌های دیگر ما برجام را در مجالس خود تصویب نمی‌کنند، بنابراین برجام را به قانون داخلی خود تبدیل نمی‌کنند و توصیه کارشناسی ما این است مجلس برجام را به عنوان قانون تصویب نکند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در جلسه کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی با حضور اعضای تیم مذاکره کننده که روز گذشته (یکشنبه) برگزار شد، در خصوص سوء تفاهم ایجاد شده در گفت‌وگوی ویژه خبری پنجشنبه شب از زاویه وزارت خارجه در این باره توضیح داد و گفت: متاسفم از سوء تفاهمی که بین وزارت خارجه، صدا و سیما و مجلس پیش آمد.

وی گفت: عصر پنجشنبه از ما هم دعوت شد که با توجه به فرمایشات رهبری درباره برجام،  وزارت خارجه دیدگاهش را ارائه کند و عنوان شد آقای زاکانی دیدگاه مجلس و کمیسیون ویژه را مطرح خواهد کرد. آقای روانچی در ماموریت خارج از کشور بود و من هم عازم مشهد بودم، متاسفانه امکان اینکه شخصا حضور یابم نداشتم و از آقای بعیدی‌نژاد خواستیم در جلسه حضور پیدا کند.

ظریف با بیان اینکه بعیدی‌نژاد از همکاران بسیار حرفه‌ای و مسلط و دیپلمات‌های درجه یک جمهوری اسلامی و بسیار متواضع و اخلاق مدار است، اظهار داشت: محصول کار کارشناسی ایشان و همکارانشان در جلسات ما مطرح می‌شد و از نظر شخصی انسان وارسته‌ای است و علاوه بر کار دیپلماتیک در حد اجتهاد مدرک دارد. ما از ایشان خواستیم در جلسه شرکت کند و به ما نگفتند بحث مناظره است.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: اینجا نمی‌دانم چه سوء تفاهمی پیش آمده بود که احساس شده بود حضور بعیدی‌نژاد ممکن است شأن مجلس را خدشه‌دار کند. حرکت خوبی نسبت به مجموعه وزارت خارجه نبود. قبل از جلسه برخی دوستان اظهار لطف کردند و گفتند حضور من و آقای روانچی شأن مجلس نیست. تلقی ما این است که هدف این جلسه روشنگری است. البته باید شئونات مجلس رعایت شود و هر چند جلسه‌ای بفرمایید ما شرکت می‌کنیم و آقای ظریف هر زمان دعوت شوند و در ایران باشند شرکت می‌کنند.

وی در این نشست درباره تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نظر کارشناسی وزارت خارجه این است که با توجه به اینکه طرف‌های دیگر ما برجام را در مجالس خود تصویب نمی‌کنند، بنابراین برجام را به قانون داخلی خود تبدیل نمی‌کنند و توصیه کارشناسی ما این است مجلس برجام را به عنوان قانون تصویب نکند.

عراقچی در عین حال خطاب به اعضای کمیسیون گفت: البته خودتان هرگونه صلاح می‌دانید عمل کنید و اختیار با شماست.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده در پاسخ به سؤال یکی از حاضران در جلسه گفت: مناقشه بین جلیلی و ولایتی درباره گزارش آلماتی 2 بود. گزارش آلماتی 2 آقای جلیلی به عنوان مسئول مذاکره به جاهایی که باید می‌دادند دادند از جمله مقام معظم رهبری. آقای ولایتی به عنوان مشاور عالی بین‌الملل رهبری گزارش خود را از آلماتی به رهبری دادند ظاهرا این دو گزارش با هم تفاوت‌هایی داشته است.

عراقچی با بیان اینکه در جلساتی که مقام معظم رهبری برای بحث هسته‌ای گذاشته‌اند، آقای ولایتی حضور داشتند، گفت: در شورایی که مذاکرات هسته‌ای را پیگیری می‌کردند آقای روحانی رئیس جمهور، آقای لاریجانی رئیس مجلس، آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، آقای ولایتی و آقای ظریف وزیر خارجه حضور داشتند و آقای صالحی، اینجانب و آقای روانچی به تناسب به این جلسه دعوت می‌شدیم.

وی ادامه داد: این جلسه هر زمان لازم بود با حضور اعضا در خدمت مقام معظم رهبری برگزار می‌شد.

عراقچی گفت: گزارشی که آقای ولایتی از آلماتی 2 دادند با گزارش آقای جلیلی متفاوت بوده و رهبری دستور بررسی دادند که من در جریان بعد از آن نیستم که چه شد.

وی درباره گفت‌‌وگو با آمریکایی‌ها در عمان در دولت قبل نیز اظهار داشت: در بحث عمان وزارت خارجه پیگیری می‌کرد و معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه مسئول بود و تیم گزارشات را به رهبری ارائه داده بود و با جای دیگری تناقضی پیدا نکرده بود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای درباره ابعاد حقوقی برجام و قطعنامه 2231 نیز عنوان کرد: دو اتفاق مهم رخ داده، مهم‌ترین اتفاق این است که برنامه هسته‌ای ایران و خود ایران را از تهدید صلح و امنیت بین‌الملل خارج می‌کند. اتفاقی که با تصویب شش قطعنامه شورای امنیت رخ داد این بود که ایران به عنوان تهدید صلح و امنیت بین‌الملل از سوی شورای امنیت شناخته شده بود.

وی اضافه کرد: قطعنامه 2231 دیگر موضوع هسته‌ای ایران را به عنوان تهدید عنوان نمی‌کند. قطعنامه‌های گذشته همه از واژه «باید» استفاده می‌شده اما در قطعنامه جدید هیچگاه از کلمه «تحریم» استفاده نشده است و این قطعنامه رژیم تحریم را کنار گذاشته است.

عراقچی ادامه داد: اگر جایی لازم باشد پیگیری درباره برجام صورت گیرد، کمیسیون مشترک برجام این کار را انجام می‌دهد.

وی افزود: قطعنامه‌ 2231 نگرش جدیدی دارد و از ادبیات جدیدی استفاده می‌کند و تحول بسیار عمده‌ای است. اگر گفته می‌شود سایه تهدید از کشور برداشته می‌شود به این معنا نیست که توانمندی‌های نظامی کشور را نادیده گرفته‌ایم.

معاون وزیر خارجه همچنین درباره دومین اتفاق بعد از برجام عنوان کرد: برنامه هسته‌ای ایران توسط شورای امنیت تأیید می‌شود. برنامه هسته‌ای ایران از یک برنامه ممنوعه به برنامه کاملا مشروع تبدیل می‌شود و کشورها برای همکاری با ایران تشویق می‌شوند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: مقاومت مردم ایران باعث می‌شود که شورای امنیت شش قطعنامه را کنار می‌گذارد.

وی درباره برجام و قطعنامه 2231 نیز اظهار داشت: برجام ضمیمه قطعنامه و بخشی از قطعنامه است. ارزش قطعنامه‌های شورای امنیت را دارد و به لحاظ حقوقی برابر است با قطعنامه‌های شورای امنیت و به لحاظ حقوق بین‌الملل برای کشورها و دولت‌ها الزام‌آور می‌شود، ولی قطعنامه بخشی از برجام نیست. اگر برجام را نقض کنید، قطعنامه را نقض کرده‌اید.

عراقچی همچنین اضافه کرد: اگر قطعنامه نقض شود سازوکاری برای بازگشت تحریم‌ها وجود ندارد.

در حال تکمیل…

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است