منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۹
شناسه خبر: 233811
گروه :خبر
shutterstock_66176680

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان گفت: الگوی توسعه پایدار،توسعه ای است که بتواند با استفاده از منابع محدود و موجود در محیط با توسعه فعالیت ها پاسخگوی نیازهای روزافزون بشر باشد و مدیران باید در زمینه توسعه پایدار پاسخگوی تبعات زیست محیطی باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس، عباس مرادی عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان، گفت: تعریف ساحل در نزد عموم عبارت از تماس ساحل و خشکی است که تعریف کابردی و قابل برنامه ریزی نیست.

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به نوع استفاده ای که از ساحل داریم تعاریف متعدد خواهدبود، اظهار کرد: ساحل مبتنی سیاست قلمرو است یعنی قلمرو ثابت به سمت دریا یا بالاترین مد به سمت خشکی است یا  بنابر ویژگی های فیزیکی و محیطی تقسم بندی کنیم.

 

 

مرادی تصریح کرد: در توسعه پایدار، ساحل سیستم بایوفیزیکال و محلی است که چهار کره(آب کره، سنگ کره، هواکره وزیست کره) باهم در تماس هستند طبق این تعریف چنین محیطی نه محیط دریاست و نه محیط خشکی است که کاملا فرآیندهای دریایی یا خشکی برآن حاکم باشد که با شناخت این فرآیندها بتوانیم قوانین مدیریت را شناسایی کنیم در واقع یک محیط بینابین است که هم فرآیندهای دریا و هم خشکیی در آن تاثیر دارد و همین عامل باعث پیچیدگی مطالعه این محیط و به دنبال آن پیچیدگی های خاصی در مدیریت چنین محیطی به را به وجود آورده است.

 

وی، افزود: درمدیریت و توسعه مناطق ساحلی برنامه ای را اعمال کنیم که  تلفیقی از 2تعریف ارئه شده را در برگیرد که بتواند در توسعه مناطق ساحلی کمک کند و با توجه به اینکه نسبت به محیط خشکی دارای ویژگی های منحصربه فرد و یک اکوسیستم شکننده و حساس است بنابراین توسعه این بخش ازسرزمین بنام مناطق ساحلی باید با اعمال دقت بیشتری صورت گیرد.

 

 

این مدرس دانشگاهی، آمایش سرزمین را چیدمان فعالیت ها و توزیع جمعیت متناسب با توان اکولوژیک منطقه دانست که مناطق ساحلی با توجه به دارا بودن توان اکولوژیک بالا به همان نسبت  هم شکننده هستند.

 

 

مردای بیان کرد:الگوی توسعه پایدار،توسعه ای است که بتواند با استفاده از منابع محدود و موجود در محیط  با توسعه فعالیت ها پاسخگوی نیازهای روزافزون بشر باشد که این معادله ای بسیار پیچیده می باشد که باید بین منابع محدود و نیازهای نامحدود بشری تعادل برقرارشود و پاسخگوی نیازهای نامحدود بشر با استفاده از منابع محدود و فعالیت ها باشیم.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان مولفه های اساسی آمایش سرزمین را انسان و نیازهای نامحدود، فعالیتهایی متناسب منابع محدود  و الگوی توسعه پایدار دانست.

 

 

مرادی، گفت: الگوی توسعه پایدار براساس آمایش سرزمین الگوی توسعه سنتی و توسعه پایدار می باشد.

 

 

وی با اشاره به الگوی توسعه سنتی، اظهارکرد: در این الگو منابع موجود را کشف ، بهره برداری ، بهره برداری بیش از حد و در نهایت با کاهش منابع و از بین رفتن سیستم روبرو خواهیم بود همانطور که امروزه شاهد کاهش خیلی از منابع از جمله آب و ذخایر دریایی هستیم.

 

 

این مدرس دانشگاهی تصریح کرد: در الگوی توسعه پایدار نیازها و منابع مشخص ، از قبل ارزیابی درستی از منابع اکولوژیک منطقه داشته باشیم و متناسب با توان اکولوژیک یک سیستم مدیریتی را طراحی و اجرا کرده که به صورت معقول و منطقی ازآنها استفاده کند وپس از مدتی  منابع و نیازها ارزیابی کنیم قطعا این رویکرد،  رویکردی باشد که در کشور به ویژه در استان هرمزگان با توان اکولوژیکی بالا که از ساحلی ترین مناطق کشور است اتفاق خواهد افتاد.

 

 

مردای، افزود: جمعیت استان هرمزگان نزدیک به 80درصد می باشدکه با متوسط  جمعیت جهانی 20درصد فاصله داریم که نیازمند جذب متخصصات و مدیرانی را با نگاه آمایشی و توسعه پایدار با توجه به آسیب هایی که با آن روبرو هستیم، می باشد.

 

 

وی، با بیان اینکه تهدیدات سواحل تحت تاثیر فرایندهای طبیعی و انسانی است گفت: تهدیدات فرسایش ساحل، تهدیدات شیمیایی و تهدیدات زیستی و بیولوژیک از جمله تهدیدات سواحل می باشد.

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان، وی با اشاره به پدیده دریا خواری، بیان کرد: پدیده دریا خواری در مناطقی است که با مشکل زمین بایر روبرو هستند اما در استان با چنین مشکلی روبرو نیستیم در قشم طرح توسعه قشم توسط شرکت معتبریانجام شده که تمام کاربری زمین با نگاه توسعه پایدار مشخص شده است نگاه ارزیابی ما این جزیره می باشد ودر این نقشه مشخص شده که چه فعالیتی و درکجا باید انفاق بیفتد که متاسفانه عمق فاجعه را درقشم شاهد هستیم.

 

 

مرادی، اظهار کرد: سواحل قشم از سواحل جذر و مد گلی می باشد و به لحاظ اکولوژیکی برای آبزیان آن منطقه اهمیت بسیار زیادی دارد با این حال برای آن کابری تجاری شده که نباید انجام می شد وهیچ نظارت زیست محیطی روی چنین طرحی انجام نشده است وباعث تغییر جهت جریان های موازی ساحل، فرسایش ساحل و رسوب گذاری شده است در صورتی که باید ملاحظات بیشتری در این ساحل صورت می گرفت.

 

 

وی، با اشاره به ساحل کوهستک افزود:این ساحل یکی از زیباترین سواحل شرق استان می باشد اما بعد از احداث اسکله به شدت فرسایش پیدا کرده و میزان خط ساحلی به 50متر رسیده است و باید تدابیری اندیشه شود تا مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد نکند.

 

 

این مدرس دانشگاهی بیان کرد: در حل مشکلات پایش مناطق ساحلی در برخورد با ساحل دو نوع نظارت علمی و قانونی-اجرایی است که در نظارت علمی جامعه دانشگاهی کمک فراوانی در این زمینه داشته باشند در صورتی که در نظارت قانونی-اجرایی مدیران پاسخگویی باید در زمینه توسعه پایدار وجود داشته باشد که پاسخگوی تبعات زیست محیطی باشند لذا در بعد نظارتی باید جدی تر عمل کنیم.

 

 

مرادی، با بیان عدم مدیریت یکپارچگی سواحل، گفت:با بررسی های انجام شده جمعیت مناطق ساحل به شکل چشم گیری افزایش و به دنبال آن با کاهش منابع اکولوژیک در منابع آب داریم  با وجود مولفه های جانبی احداث آب شیرین کن و منابع اقتصادی در ساحل قطعا در اینده پذیرای جمعیت بیشتری در سواحل هستیم بنابراین باید خود را آماده مدریت و برنامه ای کنیم چون تازمانی که آمادگی مدیریتی برای پذیرش جمعیت نداشته باشیم در مناطق ساحلی اتفاقات بدتری خواهد افتاد.

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان، خاطرنشان کرد: در مدیریت یکپارچه سواحل پارادایم پایداری ویکنواختی روبرو هستیم و  طبق برنامه ای که در کشور برای مدبریت یکپارچه ساحلی تدارک دیده استان هرمزگان اولین استانی است که این طرح را اجرا خواهد کرد لذا از مسئولین خواستارم  رویکرد آمایش و توسعه پایدار را در مفهوم واقعی پذبرا باشند  و به عموم مردم منتقل کنند تادر این زمینه همکاری مشترکی برای آبادی سواحل داشته باشیم.

 

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است