منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۲
شناسه خبر: 285697
گروه :خبر
13940615000504_PhotoA
 

روحانی در نشست مطبوعاتی مشترک با الهام علی‌اف:

توسعه همه‌جانبه روابط تهران و باکو به نفع ملت‌های منطقه است

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با تأکید بر اشتراک نظر دو کشور در خصوص مسائل مهم دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، توسعه همه‌جانبه روابط تهران و باکو را به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه دانستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس ، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه شنبه در نشست مشترک خبری با همتای آذربایجانی خود که پس از امضای اسناد همکاری برگزار شد، با اشاره به 5 دور ملاقات و گفت‌وگو با رئیس‌‌جمهور آذربایجان طی 30 ماه اخیر اظهارداشت: در هر دور از این ملاقات و مذاکرات، شاهد پیشرفت در سطح روابط و همکاری‌های دوجانبه ایران و آذربایجان بودیم و در ملاقات امروز که پس از برجام و رفع تحریم‌ها انجام می‌شود، شرایط به گونه‌ای است که می‌توانیم در همه زمینه‌ها فعالیت‌های مشترکی داشته باشیم.

وی افزود: کمیسیون مشترک دو کشور در دو سال اخیر بسیار فعال بوده است که یکی از آثار مثبت آن امضاء 11 سند همکاری بین تهران و باکو می‌باشد.

روحانی روند مذاکرات خصوصی و مشترک با همتای آذربایجانی خود را در  مسایل مهم سیاسی،‌ اقتصادی و فرهنگی بسیار مفید و سازنده توصیف کرد و اظهار داشت: امروز در زمینه مسایل ترانزیتی و کریدور جنوب به شمال با یکدیگر گفتگو کردیم و با اتصال راه‌آهن آستارا به آستارا تا پایان سال میلادی جاری شاهد تحول مهمی در این زمینه خواهیم بود.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: امروز همچنین در زمینه مسأله انرژی و بهره‌برداری مشترک از منابع نفت و گاز دریای خزر، مذاکرات سازنده‌ای انجام دادیم و مصمم هستیم در زمینه مسایل فرهنگی، دانشگاهی و گردشگری و نیز بیمه، بانکی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک بویژه در مناطق آزاد، از جمله انزلی، ارس و ماکو با یکدیگر همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.

روحانی با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو ملت، گفت: ایران و آذربایجان در زمینه مسایل دینی، مذهبی و اعتقادی و فهم از اسلام رحمانی و اسلام مودت و دوستی و همچنین  در زمینه ضرورت تلاش برای مبارزه با اسلام‌هراسی در منطقه و جهان،  اشتراک نظر دارند.

رئیس‌جمهور همچنین به مذاکرات خود در خصوص همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: دو کشور مصمم هستیم تا همکاری‌های خود را در زمینه مبارزه با تروریسم در منطقه گسترش دهیم.

روحانی با اشاره به اشتراک نظر تهران و باکو در زمینه مسایل منطقه‌ای، گفت: تهران و باکو بر ضرورت گسترش رایزنی‌های هر چه بیشتر دو کشور در خصوص مسایل مهم منطقه‌ای تأکید دارند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دو کشور معتقدند که مسایل منطقه‌ای راه‌حل سیاسی دارد و در هیچ یک از موارد، توسل به راه‌حل نظامی نمی‌تواند مشکل‌گشا باشد.

روحانی همچنین از تصمیم تهران و باکو در زمینه روابط و همکاری‌های سه جانبه خبر داد.

وی در ابتدای این نشست نیز سفر همتای آذربایجانی خود را در آستانه انتخابات هفتم اسفند به فال نیک گرفت و اظهار داشت: بسیار خوشحال هستیم که سفر رییس‌ جمهوری آذربایجان در هفته‌ای انجام می‌شود که در پایان آن ملت بزرگ ایران در یک رویداد بسیار مهم که به مردم‌سالاری، استقلال و حاکمیت ملی خود مربوط می‌شود، در دو انتخابات بسیار مهم شرکت خواهند کرد و همچنین این سفر در ایام نزدیک به نوروز باستانی به عنوان روز تاریخی و فرهنگی مشترک بین دو ملت و همه ملت‌هایی که در حوزه تمدنی این روز قرار دارند، انجام می‌شود.

الهام علی‌اف نیز در این نشست مطبوعاتی، با تأکید بر اینکه دو کشور در بسیاری از مسایل اشتراک نظر دارند، گفت: مصمم هستیم مناسبات و همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران هر چه بیشتر گسترش دهیم و اسناد امضاء شده مسیر آینده را برای ما ترسیم خواهد کرد.

وی با تبریک اجرای رسمی برجام و لغو تحریمها به دولت و ملت ایران اظهار داشت: باکو همواره مخالف اعمال این تحریم‌ها بوده و در تمامی صحنه‌های بین‌المللی از حق ایران دفاع کرده است.

علی‌اف با اشاره به اینکه روابط تهران و باکو در سطح گسترده‌ای در حال گسترش است، تصریح کرد: امروز روابط دو کشور بر مبنای پیوندهای مشترک تاریخی و فرهنگی به یک رابطه راهبردی تبدیل شده است.

وی همچنین با تأکید بر اراده دو طرف بر گسترش همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، اظهار داشت: بدون تردید گسترش هر چه بیشتر روابط دو کشور، باعث تقویت صلح  و ثبات منطقه خواهد شد.

الهام علی‌اف همچنین با اشاره به اشتراک نظر دو کشور در خصوص مسایل منطقه‌ای و بویژه سوریه، اظهار داشت: ما هم بر این اعتقاد هستیم که این مردم سوریه هستند که باید سرنوشت و آینده کشور خود را تعیین کنند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی