منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۱۰
شناسه خبر: 362417
گروه :خبر
yfwyeaj1

مشاور عالی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت توجیه اقتصادی و وجود زیرساخت های در توسعه گردشگری دریایی گفت: نبود توجیه اقتصادی در بخش گردشگری دریایی حضور سرمایه گذاران در این بخش را کم رنگ کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل ا کیش پرس، عبدالکریم رزازان مشاورعالی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در سمینار “فرصت های توسعه گردشگری دریایی” از هجدهمین همایش صنایع دریایی با اشاره به اینکه مبحث گردشگری چند سالی است مورد توجه مسئولان قرار گرفته است گفت: زمانی مردم با شناورهای فرسوده و ناایمن به خصوص مابین قشم و بندرعباس سفر می کردند که گاه شاهد حوادث دلخراشی نیز بودیم.

وی افزود: در دهه گذشته با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی با ساخت شناورهای دریایی کارهای خوبی در این عرصه صورت پذیرفته و این نشان از توانمندی داخلی در تولید شناورها دارد.

رزازان با اشاره به اینکه گردشگری دریایی متولی خاصی ندارد و در برنامه ششم باید برای آن متولی تعیین شود اظهار کرد: در این بخش به نظر می رسد سازمان میراث فرهنگی می تواند متولی گردشگری دریایی باشد و با توجه به اقدامات حمایتی دولت اتفاقات خوبی در این بخش خواهد افتاد.

وی تاکید کرد: در مبحث گردشگری دریایی توجه به توجیه اقتصادی و زیر ساخت ها بسیار مهم است و سازمان بنادر تلاش کرده است گردشگری دریایی را که در شمال کشور با وجود پتانسیل های بالا در حد صفر است فعال کند.

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه زیر ساخت ها برای ورود بخش خصوصی باید توسط دولت فراهم شود  بیان کرد: اگر برنامه ریزی های مناسب برای توجیه اقتصادی و کاهش قیمت تمام شده وجود داشته باشد انگیزه لازم برای حضور سرمایه گذاران ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: با وجود تلاش های فراوان سازمان بنادر و دریانوردی وام های صفر درصد نیز نتوانست مشکلات اقتصادی این بخش را حل کند.

رزازان به علاقمندی شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در بخش صنایع دریایی پس از تحریم اشاره کرد و افزود: می توان فرصت های خوبی در برنامه ششم توسعه فراهم کرد.

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه تاکید کرد: رشد علمی در عرصه گردشگری موجب اشنایی مردم بافرهنگ دریایی شده تا جایی که تفریحات دریایی در کیش رشد محسوس و مناسبی را نشان می دهد.

تاثیر صنعت گردشگری دریایی بر حفظ محیط زیست

پروین فرشچی گردشگری دریایی را به عنوان یک صنعت که حافظ محیط زیست است مورد حمایت سازمان محیط زیست دانست و افزود: متاسفانه وابستگی ما به اقتصاد نفت وگاز به حدی بوده که صنایع دیگر به فراموشی سپرده شده است.

وی با اشاره به اینکه با کشف نفت و گاز دیگر صنایع که قابلیت رشد و توسعه داشتند فراموش شدند اظهار کرد: زمانی که سرمایه گذاری بر روی گردشگری به صورت صحیح انجام شود صنعت گردشگری دریایی می تواند در حفظ محیط زیست موثر واقع شود.

فرشچی با اشاره به اینکه در دنیا بهای بسیاری به صنعت گردشگری دریایی داده می شود ادامه داد: 50 تا 70 درصد GDP در این کشورها بسته به گردشگری پایدار دریایی است.

وی با تاکید براینکه خودباوری و دست یابی به آنچه در پی آن هستنیم در صنایع دریایی و کشتی سازی موجب افتخار است افزود: صنعت گردشگری دریایی یک صنعت فرابخشی است و یک بخش به تنهایی قادر به هدایت آن نخواهد بود.

وی با تاکید بر حضور سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی صنعت گردشگری دریایی افزود: اگر استقرار جمعیت، کاهش وابستگی به نفت و گاز، ایجاد اشتغال و امنیت در برنامه ما وجود داشته باشد باید صنعت گردشگری دریایی گسترش داده شود.

هفت خان رستم در دریافت مجوزهای سرمایه گذاری

حسن رضا صفری مدیرعامل موسسه رده بندی ایرانیان با بیان اینکه اخذ مجوز برای یک سرمایه گذار در ایران دارای پروسه سختی است افزود: امروز دریک اقتصاد مجوز محور اگر یک سرمایه گذار قصد فعالیت در حوزه گردشگری دریایی را داشته باشد باید از هفت خان رستم عبور کند.

وی گردشگری را خدمتی لوکس و تزئینی خواند که در کشوری با تفکرات ذهنی زمخت قدرت رشد و توسعه ندارد و اظهار کرد: در فرهنگ زمخت نمی شود گردشگری دریایی را توسعه دادد و باید برای توسعه این صنعت با یکپارچه سازی صدور مجوزها را  یک نهاد غیردولتی عهده دار شود.

5800 متر نوار ساحلی مستعد گردشگری دریایی

محمد سعید سیف، رئیس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این سمینار با اشاره به مشکلات صنعت دریایی و دریانوردی گفت: نبود ثبات در مدیریت در شرایطی که گردشگری دریایی به عنوان یک موضوع لوکس مطرح است از عمده مشکلات این صنعت است.

وی به درآمد کشورهای اروپایی از صنعت گردشگری دریایی اشاره کرد و افزود: درآمدی که در کشورهای اروپایی از این صنعت به دست می آید بسیار بیشتر از صنعت دریایی است.

سیف با بیان اینکه ایران با سواحل گسترده دارای 5800 متر مربع مرز دریایی با کشورهای همسایه است تاکید کرد: نوار ساحلی ایران مستعد صنعت گردشگری دریایی است اما متاسفانه شرایط آن را فراهم نکرده ایم.

وی ادامه داد: تعریف پکیچ گردشگری دریایی و مشخص شدن امکان گردشگری موضوعی است که باید بر روی آن تفکر و تامل قابل ملاحظه ای صورت گیرد.

رئیس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی بیان کرد: عملا مشکلات دست به دست داده اند تا ما بازار این صنعت را از دست بدهیم و به دلیل فراهم نبودن شرایط در این صنعت، توان مالی مورد نیاز این صنعت در بخش های دیگری مصرف می شود و در صنعت گردشگری دریایی سرریز نمی شود.

وی به استفاده از فناوری در صنعت گردشگری دریایی اشاره کرد و افزود: با اجرای طرح های گردشگری دریایی در جزیره کیش می توان این جزیره را به عنوان پایلوت در این بخش معرفی کرد.

وی از اجرای طرح های زیر دریایی تفریحی و رستوران مغروق در کیش خبر داد و اظهار کرد: معاونت علمی و فناوری از طرح ها و ایده های جدید حمایت می کند.

سیف بر وحدت رویه و همدلی بخش های مختلف صنعت گردشگری دریایی تاکید کرد و افزود: این بخش باید دارای یک صنف، اتحادیه یا انجمنی برای پیگیری مسائل، رفع مشکلات در دریافت مجوزها، پیگیری و مطالبه گری در برنامه ششم توسعه باشد.

سمینار فرصت های توسعه گردشگری دریایی کشور به عنوان بخشی از هجدهمین همایش صنایع دریایی و دریانودری با حضور متخصصان و فعالان عرصه گردشگری دریایی در سالن مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد .

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور