منتشر شده در تاریخ: شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۶
شناسه خبر: 213509
گروه :خبر
IMG-20150822-WA0001

مسئول انجمن صنایع دستی سازمان بسیج هنرمندان استان هرمزگان بزرگترین توجه به هنر را حفظ ، احیا و ترویج هنر در جامعه و انتقال به نسل های آینده دانست و گفت:این کار می تواند منبع درآمد شود که این مسئله احساس مفید بودن و استقلال را در آنها ایجاد می کند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، حانیه اکبری، مسئول انجمن صنایع دستی سازمان بسیج هنرمندان استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه ازسن 14 سالگی وارد عرصه هنری شدم و کار خود را به صورت حرفه ای از اواخر سال 1390آغاز کردم گفت: از اردیبهشت سال 91 به صورت مستمر مشغول انجام این هنر هستم و مهمترین دلیلی که باعث شد  به سراغ یادگیری این هنر بروم علاقه ای بود که به کارهای هنری و صنایع دستی داشتم .

اکبری با اشاره به نحوه ی فعالیت خود اظهار کرد :متاسفانه هیچ کارگاهی ندارم و در منزل در زمان بیکاری، هنرهایی در حوزه ی محرق ساقه گندم، شمع سازی،طراحی رو شیشه، نقطه کوبی، تراش صدف و سنگ های قیمتی، رو انجام می دهم.

IMG-20150721-WA0009

 

وی بیان کرد : متاسفانه هنرهای صنایع دستی در استان هرمزگان همیشه مهجور واقع شده است  و از صنایع دستی استقبال و حمایتی نمی شود ؛هنرمندی که وارد عرصه هنر و به ویژه صنایع دستی می شود باید واقعا علاقمند باشد و با عشق کار کند چرا که کار صنایع دستی تمام وقت و انرژی را از هنرمند گرفته و در نهایت حمایتی هم از وی نمی شود.

 

 

این مسئول از مشکلی که آثار بی کیفیت وارداتی برای فروش صنایع دستی ارزشمند هنرمندان ایجاد کرده می گوید و ابراز کرد: هنرمندی که تمام وقت خود را صرف خلق آثار کرده و حمایتی هم نمی شود تنها دلخوشی اش فروش اثرش است که متاسفانه تمامی هنرمندان صنایع دستی استان با این مشکل مواجه هستند چرا که مردم به دلیل عدم شناخت و آشنایی، استقبال چندانی از آثار صنایع دستی نمی کنند.

IMG-20150721-WA0005

 

وی با بیان اینکه مسئولین باید از هنرمندان و تولیدکنندگان بومی استان در قالب خرید محصول از هنرمندان حمایت کنند و به هموار سازی مسیر صادرات محصولات به سایر شهرستانها و کشورهای همجوار کمک کنند.

 

 

اکبری تصریح کرد : هنرمندان دغدغه معاش و فروش آثار خود را دارند و هنرمندی که فقط کار تولید کند و فروش نداشته باشد، برای تولید جدید انگیزه ای ندارد و من معتقدم برای فروش محصولات هنرمندان باید بازارچه هایی ایجاد شود تا علاقه مندان براحتی بتوانند کارهای موردنظرشان را انتخاب و خریداری کنند.

 

IMG-20150721-WA0019

اکبری با اشاره به هنر معرق ساقه گندم ، گفت : هنر معرق قدمت زیادى دارد هر چند به تازگى مورد توجه قرار گرفته است. خواستگاه این هنر، جنوب ایران است و تقریبا برای خیلی از افراد ناشناخته است و در چند سال اخیر دوباره داریم این هنر رو در جنوب میبینیم .

 

 

وی اضافه کرد : در آثار معرق کارهاى خطى، قرآنى، گل و بوته، سیمرغ، پرنده، منظره و همه جور موضوعى را می ‏توان کار کرد، به شرطى که حوصله، دقت و خلاقیت به کار گرفته شود، به ویژه خلاقیت که در کارهاى هنرى حرف اول را می‏زند.

IMG-20150721-WA0025

 

اکبری افزود : شهرت می‏تواند عامل تشویق هنرمند شود ولی  به تفکر و شخصیت فرد بستگی دارد که چه دیدگاهى نسبت به شهرت داشته باشد و چه استفاده ‏اى از آن ببرد و اگر از شهرت به عنوان عاملى محرک براى فعالیت بیشتر استفاده کند، که باعث پیشرفتش م‏ی شود اما اگر به عنوان هدف به آن نگاه کند و یا آن را ابزارى بداند براى خودنمایى و تکبر، قطعا آفت هنر و ذوق او خواهد بود.

 

 

مسئول انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان استان هرمزگان با بیان اینکه کار من بیشتر هنر است تا حرفه ،بیان داشت :تنها با یادگیری اصول این کار شما نمی توانید کاری زیبا خلق کنید و خلاقیت و ذوق نقش چشمگیری در زیبا تر شدن اثر دارد.

IMG-20150721-WA0024

 

وی بزرگترین توجه به هنر را حفظ ، احیا و ترویج هنر در جامعه و انتقال به نسل های آینده دانست و گفت:این کار می تواند منبع درآمد شود که این مسئله احساس مفید بودن و استقلال را در آنها ایجاد می کند وبا توجه به اینکه نیاز به تحصیلات عالیه ندارد و میتواند در خانه هم کار کنند بدون اینکه نیاز باشد وقت زیادی رو خارج از منزل و دور از فرزندان سپری کنند.

 

 

اکبری عنوان کرد :هنر واقعى، توانایى ارتباط برقرار کردن صحیح با دیگران است که یکی از نیازهاى اصلى بشر است ؛هر چقدر هنر داشته باشی اما اخلاق و رفتار مناسب نداشته باشی و نتوانی با دیگران ارتباط مناسبی برقرار کنی هنرت به هیچ دردی نمیخوره چون به زودی همه بابت رفتار بدت تنهات میگذارندو انسان موجودى اجتماعى است و براى رسیدن به کمال باید در جمع و در کنار سایر دیگران تلاش کند.

IMG-20150721-WA0022

 

وی با بیان اینکه حس و حال خلق کردن یک اثر دینى با سایر آثار هنرى فرق‏شان باورکردنى نیست، تصریح کرد: هر چیزی که به دین و معنویت مرتبط است حال آدم رو خوب میکند و بعد از اتمام کار و دیدن زیبایی اثر احساس خستگی نمی کند .

 

 

مسئول انجمن صنایع دستی استان هرمزگان افزود : تعهد هنری یعنی احساس مسئولیت در قبال هنر صنایع دستی که یک قدمت و سابقه طولانی در کشور ما دارد،و هر کسی از طریق هنرش نظرات خود را به جامعه منتقل میکند و هنرمند هم نظر ،دیدگاه و آداب و رسوم و فرهنگ رو میتواند در آثارش بیارد و زنده نگاه داشتن یاد و هنر آنان مسئولیتی است که به دوش هنرمندان است و ما در قبال هنر آنان متعهد هستیم از طرفی هنر به همین سادگی بر جان و روح هنرمند ننشسته است بلکه لطف الهی باعث جاری شدن روح هنر در هنرمند و هنر اوست.

 

 

وی اضافه کرد : هنرمند باید قدر خود را بشناسد و نسبت به ارائه تعهد در هنرش کوشا باشد و با اثری که با تمام ویژگی های طبیعی اش  سخت است و مقاوم، رابطه خاص کسانی است که خداوند متعال ودیعه ای بر دوش آنها نهاده است.

 

 

اکبری خاطر نشان کرد : اکثر زنان هرمزگانی کار صنایع دستی را در غالب رو دوزی های سنتی انجام می دهند اما چون جز پوشش و لباس مردم هرمزگان است خیلی به چشم نمیاد و دیده نمی شود ؛به عنوان یک هنرمند این کار را برای ارضای روح و روانم و بعد بخاطر درآمد و استقلال مالی و خودکفایی و همچنین حفظ صنایع دستی و انتقال به دیگران انجام می دهم .

 

 

وی مهم ترین تفاوت کار دستی ایرانی و کالای چینی را در کیفیت و ماندگاری کارهای دستی دانست و ابراز کرد: مهم ترین چیزی که صنایع دستی رو تهدید میکند نبود بازار فروش است که خیلی از صنعتگران دیگر کار صنایع دستی رو انجام نمی دهند و مشغول کارهای دولتی شدند و اینکه متاسفانه صنعتگران از هیچ بیمه ای نمی توانند استفاده کنند و در موقع بازنشستگی هیچ حمایت و حقوقی دریافت نمی کنند.

 

 

هنرمندان همواره مشکلات فراوانی دارند و شاید مهمترین دغدغه آنها که دغدغه هر انسان دیگر هم محسوب می شود تامین اقتصادی زندگی و امرار معاش است، هنرمندی که سال ها برای گسترش هنر این مرز و بوم تلاش کرده است امروز باید با حل مشکلات و مضیقه های پیش رو با آرامش و اطمینان به کار خود ادامه دهد نه اینکه هنوز برای فروش آثاری که زمان زیادی صرف آن کرده هم مشکل داشته باشد و حل این مسئله مشارکت و یاری همه ارگانها و نهادها را می طلبد.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی