منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹
شناسه خبر: 213834
گروه :خبر
144963_737
 

مدیر شبکه بهداشت و درمان بستک:

توجه به مشکلات روحی بیمار از وظایف یک پزشک است

مدیر شبکه بهداشت و درمان بستک گفت : عدم مرز کاری روشن بین پزشکان عمومی و متخصص و درمان محور بودن سیستم بهداشتی و درمانی کشور نیز از مشکلات جدی این حوزه است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  جهانگیریه ، دکتر رحمان شناس مدیر شبکه بهداشت و درمان بستک طی مصاحبه ای با خبرنگار جهانگیریه ضمن تبریک روز پزشک به عموم مردم بویژه جامعه پزشکی گفت : در مورد علم پزشکی روایتی داریم که می فرماید: العلم علمان ، علم الادیان و علم الابدان ، علم بر دو گونه است : علم دین و علم بدن که همان پزشکی است.

 
حضرت امام جعفر صادق نیز می فرمایند : اهل هیج سرزمینی از سه گروه بی نیاز نیستند ؛ 1. فقیه آگاه 2. زمامدار نیکوکار 3. پزشک ماهر و مورد اعتماد.
و اما  پزشک را همانطور که مستحضرید در قدیم طبیب و حکیم می نامیدند چرا که یک پزشک نباید فقط به مشکلات جسمی و یا روحی بیمارانش توجه بکند بلکه شرایط خانوادگی رفاهی،اجتماعی و فرهنگی آنان را در هنگام ویزیت ، تجویز دارو و یا پاراکلینیک باید در نظر بگیرد.

 
ایشان در ادامه افزود : درمورد نگاه جامعه به پزشکان خوشبختانه مردم ما پزشکان را افرادی مورد اطمینان و قابل اعتماد میدانند و چه بسا مشکلات غیر پزشکی خود را نیز با ایشان درمیان گذاشته ، تقاضا و انتظار حل آن مشکلات به دست پزشکان را دارند .

 
وی تصریح کرد : پزشکان باید دارای چند ویژگی  و نقش باشند که شامل مراقبت از سلامت ، پیشگیری از بیماری ها ، بیماری یابی ، درمان بیماران ، هماهنگی ، تصمیم گیری ، آموزش زیردستان و ارتقای سلامت جامعه است.

 
ایشان در ادامه گفت : جامعه پزشکی نیز همچون جوامع دیگر مشکلات خاص خود را دارد  از جمله انتظار معجزه از طرف بیمار و همراهان از یک طرف ، لاعلاج و صعب العلاج بودن بعضی از بیماریها از طرف دیگر مایه نومیدی و یاس بیماران نسبت به پزشک می گردد ، بار زیاد مراجعین به خصوص در وقت غیر اداری در مراکز بهداشتی و درمانی روستایی شهرستانمان بستک که در آن زمان پزشک تنها و بدون حضور همکاران به ارائه خدمت می پردازد باعث بی خوابی و خستگی مزمن ایشان می شود که خود موجب افزایش  اشتباهات پزشکی شده و  بیماریهای جسمی و روحی را برای آنان به دنبال دارد.

 
دکتر رحمان شناس گفت : از طرفی فارغ التحصیل شدن  تعداد زیادی از پزشکان عمومی ، مشکل اشتغال آنان در سیستم بهداشت و درمان کشور ، تفاوت فاحش درآمدی با متخصصان موجب سوق یافتن آنان به سمت تخصص می شود .

 
عدم مرز کاری روشن بین پزشکان عمومی و متخصص و عدم ارتباط دو سویه بین آنان و درمان محور بودن سیستم بهداشتی و درمانی کشور نیز از جمله مشکلات جامعه ی ما است که به حمدلله با پیاده سازی سیستم ارجاع و پزشک خانواده در کشور در سالهای اخیر این مشکلات کمتر شده است.

 
وی گفت : در پایان عرض می کنم که پزشکان همواره در خدمت مردم بوده اند و خواهند بود اما کار در هیچ حرفه ای خالی و عاری از خطا و اشتباه نیست مهم این است که سعی کنیم جهت رفع نواقص تلاش منطقی داشته باشیم.

 

 

 

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان