منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲
شناسه خبر: 299800
گروه :خبر
13950111000449_PhotoA
 

روزنامه فرامنطقه‌ای «العربی الجدید» چاپ لندن:

توافق هسته‌ای نفوذ ایران در منطقه را کاهش داده است

یک روزنامه فرامنطقه­‌ای مدعی شد که توافق هسته‌­ای در تابستان سال گذشته، سبب شده تا نفوذ منطقه‌­ای ایران کاهش پیدا کند پس دیگر دلیل ندارد رقبایش از این امر نگران باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن امروز با انتشار یادداشتی مدعی شد که توافق هسته‌ای یا همان برجام سبب کاهش نفوذ ایران در منطقه شده است.

این روزنامه که از جانب قطر حمایت می­‌شود در ابتدای این یادداشت ادعا کرد که سخنان مسئولان ایرانی چه «میانه‌­رو» چه «تندرو» چه «نظامی» چه «غیرنظامی» دیگر قادر نیست که این حقیقت را کتمان کند که نفوذ منطقه‌­ای ایران رو به کاهش است و این نتیجه متغیرهایی است که طی ماه‌های اخیر در منطقه رخ داده است.

این روزنامه لندنی افزود که ایران بر خلاف برخی تحلیل‌ها، بعد از توافق هسته‌­ای و رفع تحریم‌ها آنطور نشد که برخی می‌گفتند ایران به قطب منطقه‌­ای تبدیل می‌­شود که [بر همه چیز] مسلط می­‌شود و سرنخ پرونده‌­های بزرگ منطقه را در دست خود می‌­گیرد.

العربی الجدید مدعی شد: «واقعیت کنونی این است که توافق هسته‌­ای، سبب کاهش نفوذ ایران شده است نه افزایش آن. از سویی توافق [هسته‌­ای]، آمریکا را نیز از قیدوبندهایی که حرکت در حوزه نفوذ ایران را محدود می‌کرد، آزاد کرد؛ حوزه‌­هایی که آمریکا نگران بود حرکت در آن مذاکرات هسته‌­ای را خراب کند».

این روزنامه ادامه داد: «واشنگتن می­‌دانست که پرونده هسته‌­ای چیزی نبود جز ابزاری که ایران برای کسب اعتراف بین­‌المللی بخصوص اعتراف آمریکا به نفوذ منطقه‌­ایش، از آن استفاده کرد. اگر قبل از حصول توافق، [برای آمریکا] امکان کاهش دادن این نفوذ می‌­بود، به احتمالی قوی مذاکرات فرومی­‌پاشید. لذا واشنگتن، نفوذ منطقه‌­ای را به عنوان مشوّق [و هویج] به کار برد تا تهران را تشویق کند که از برنامه هسته­‌ای خود صرف‌­نظر کند».

این روزنامه لندنی همچنین موافقت آمریکا با ترکیه برای تشکیل منطقه حائل در سوریه را نتیجه برجام دانست و مدعی شد: «قابل توجه بود که موافقت واشنگتن با دخالت نظامی ترکیه در سوریه برای ایجاد منطقه “خالی از داعش” به محض حصول توافق هسته‌­ای با ایران حاصل شد چرا که قبل از آن، آمریکا این را رد می‌کرد…».

العربی الجدید در ادامه این ادعاها همچنین مدعی شد که ایران در اداره پرونده­­‌های منطقه شکست خورده و همین امر سبب بازگشت آمریکا به منطقه شده و «از تابستان گذشته [زمان حصول توافق هسته‌­ای] شاهد افزایش قابل توجه تعداد نیروهای آمریکایی در عراق هستیم تا جایی که کار دیگر کار به حضور مربی­‌ها یا کارشناسان –آنطور که دولت اوباما اصرار دارد آنها را اینطور بنامد- محدود نشده است… .

العربی الجدید در پایان با اشاره به حضور روسیه در سوریه و افزایش نفوذ مسکو در منطقه، مدعی شد که افزایش نفوذ ایران در منطقه در سالهای گذشته صرفا به دلیل کاهش نفوذ قدرتهای بزرگ بوده و اینطور ادامه داد که «به نظر می­رسد که دوره کاهش نقش قدرتهای بزرگ که به ایران اجازه داد در منطقه توسعه [نفوذ] پیدا کند، عملا تمام شده است… پس کجاست این نفوذی که رقبای ایران از آن می‌­ترسند و متحدانش از آن دم می­زنند… ؟».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است