منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۱
شناسه خبر: 304364
گروه :خبر
13950124000627_PhotoA

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ بر محور اعتماد متقابل شکل گرفت، گفت: وجود و افزایش این اعتماد متقابل، بستر مناسبی برای گسترش و تثبیت روابط اقتصادی و همکاری‌ها در سطوح مختلف است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،  حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان که روز سه شنبه و پس از مراسم امضای شش یادداشت تفاهم و موافقتنامه همکاری میان تهران – رم، در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران برای روابط خود با ایتالیا اهمیت زیادی قائل است و مواضع رم در دوران سخت تحریم‌ها نیز، موضعی متعادل در مقایسه با برخی دیگر از کشورها بود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر چه ایتالیا در مذاکرات 1+5 حضور نداشت اما با انتخاب خانم موگرینی، سهم و نقش خود را در موفقیت این مذاکرات ایفا کرد.

وی با اشاره به انتخاب ایتالیا به عنوان اولین مقصد سفر اروپایی خود پس از اجرایی شدن برجام و پایان تحریم‌ها، گفت: سفر من به رم و سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران طی سه ماه گذشته، بیانگر این پیام روشن است که دو دولت برای توسعه روابط در زمینه‌های مختلف اراده مستحکمی دارند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: دو کشور در زمینه صنعت، حمل و نقل، گردشگری، علم و فناوری و در سایر زمینه‌های اقتصادی تفاهمات و اسناد خوبی در گذشته به امضا رسانده‌اند و امروز باید برای اجرایی شدن آنها، گام‌های موثری برداشته شود.

روحانی با اشاره به امضای 36 سند همکاری طی سه ماه اخیر و در جریان سفر به رم و سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران، اظهارداشت: اجرای این 36 سند می‌تواند مسیر جدیدی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور بویژه در زمینه های سرمایه گذاری و ورود فناوری های جدید از ایتالیا به ایران فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه روابط بانکی و بیمه صادراتی گام‌های خوبی برداشته شده و ارتباطات برقرار گردیده است، تصریح کرد: هنوز در این زمینه‌ها نیازمند اقدامات سریعتری برای حل و فصل برخی جزئیات هستیم چراکه گرچه تحریم‌های بانکی برداشته شده و همکاری‌های بانکی آغاز شده است اما برای زدودن جو روانی بجا مانده از دوران تحریم در این زمینه، نیازمند تلاش مضاعفی هستیم.

روحانی با اظهار خرسندی از اینکه ایتالیا در میان کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان کشوری پیشران برای توسعه روابط با ایران پیشگام شده است، اظهارداشت: قبل از تحریم‌ها، ایتالیا به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رفت و امروز هم می‌تواند این جایگاه خود را بار دیگر بدست آورد.

رئیس‌جمهور با اشاره به توسعه روابط تهران – رم در زمینه‌های علمی، دانشگاهی، فناوری، فرهنگی و هنری، اظهارداشت: مصمم هستیم همکارهای مشترک خود را بویژه در زمینه گردشگری و تقویت روابط دو ملت،  توسعه و تعمیق بخشیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود رایزنی با طرف ایتالیایی برای مبارزه با اسلام‌هراسی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ضرورت دارد که دنیا بداند ادیان آسمانی از جمله اسلام، هیچ ارتباطی با ترور و تروریسم ندارند و همه ادیان آسمانی پیام‌آور صلح، دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز بین انسان‌ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: در جریان مذاکرات خود قرابت مسیحیت و اسلام و تنفر هر دو دین از تروریسم، مورد تأکید قرار گرفت و مقرر شد همکاری‌های دو کشور در این زمینه شروع و تداوم یابد.

روحانی گفت: معضلات کشورهای منطقه از جمله افغانستان، ‌یمن، عراق، سوریه، لبنان و لیبی از موضوعات دیگری بود که در جریان مذاکرات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر رایزنی و هماهنگی بیشتر دو کشور برای حل و فصل معضلات منطقه  تأکید شد.

رئیس‌‌جمهور خاطرنشان کرد: دو طرف در مذاکرات ، بر اراده خود برای مبارزه با تروریسم و  کمک‌های نوع‌دوستانه بویژه به مردم آسیب‌دیده و آواره یمن و سوریه تاکید کردند.

“متئو رنتسی” نخست وزیر ایتالیا نیز در این نشست مشترک مطبوعاتی با بیان اینکه همواره روابطی مبتنی بر دوستی بی شائبه میان ملتها و دولتهای دو کشور جریان داشته است، گفت: دوره جدید روابط ایران و ایتالیا فرازی تاریخی از روابط دو کشور است.

وی روابط دو کشور را عمیق و دوستانه خواند و افزود: سابقه مثبت روابط دو کشور مبنای بسیار موثری برای ارتقای هر چه بیشتر سطح تعاملات و همکاری های دو طرف در عرصه های مختلف است.

نخست وزیر ایتالیا در ادامه با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 بر محور اعتماد متقابل شکل گرفت، اظهارداشت: وجود و افزایش این اعتماد متقابل، بستر مناسبی برای گسترش و تثبیت روابط اقتصادی و همکاریها در سطوح مختلف است.

رنتسی با تاکید بر اینکه ارتباطات اقتصادی و بازرگانی با ایران باید در اسرع وقت شکل گیرد، تصریح کرد: بنا نهادن پایه های استوار در روابط اقتصادی نیازمند نقش آفرینی بانکها و موسسات مالی و بیمه است و امروز نمایندگان بانکها و موسسات مالی و بیمه بزرگ ایتالیا در سفر به تهران همراه ما هستند تا این مقدمات را فراهم کنند.

وی خاطرنشان ساخت که علاوه بر نمایندگان موسسات بانکی و اعتباری، نمایندگان عالی بخشهای ترابری، راه آهن، بخشهای فرودگاهی، دریایی و علمی و فناوری ایتالیا نیز امروز به تهران سفر کرده اند تا مقدمات گسترش عملی همکاریهای دو کشور در زمینه های مذکور را فراهم کنند.

نخست وزیر ایتالیا گفت: یکی از فرازهای روابط دو کشور دیدگاه‌های نزدیک به هم دو کشور در زمینه حقوق بشر و صیانت از آن است. ما در این زمینه دیدگاه دکتر روحانی را دنبال می کنیم که اعتقاد دارند دین برای ایجاد و گسترش صلح و آرامش میان بشریت شکل گرفته و تلاش ما هم مبتنی بر گسترش این دیدگاه و گفتمان است.

رنتسی با اشاره به اینکه متاسفانه افراد زیادی حتی در کشورهای اروپایی هستند که معتقدند، مفهوم اسلام دست یازیدن به افراط و خشونت گرایی است، اضافه کرد: باید با چنین دیدگاهی مبارزه کرد و با دکتر روحانی کاملا موافقم که یکی از ابزارهای کارآمد مبارزه با این دیدگاه اقدامات فرهنگی است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در نشست بعدی گروه هفت که در کشورش برگزار می شود بیشتر به این موضوع  پرداخته شود، اظهار داشت: از سوی دیگر تلاش خواهیم کرد تمامی بخشهای باقی مانده از تحریمهای ایران را برطرف و فضای سالمتری برای ارتقای سطح روابط اقتصادی ایجاد کنیم و همچنین راههای گسترش و تعمیق ارزشهای فرهنگی و اسلامی برآمده از دیدگاههای معتقد بر پرهیز از افراط گرایی را مورد بررسی قرار دهیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود