منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴
شناسه خبر: 230026
گروه :خبر
محسن باقری

برجام تصویب شد، توافقی که با سرنوشت 15ساله کشور سر وکار دارد باتوجه به اهمیت بالای برجام، مقام معظم رهبری(مدظله التعالی) رهنمودهایشان را دراین مسیر از ملت دریغ نکردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس، منظور آقای لاریجانی از کشور تصمیم گرفته چیست؟

 

 

برجام تصویب شد. توافقی که با سرنوشت 15ساله کشور سر وکار دارد. رهبر انقلاب بدلیل اهمیت بالای برجام از همان ابتدا نسبت به قضیه برجام و چگونگی برخورد با آن حساس بودند و در این مسیر رهنمودهایشان را از ملت دریغ نکردند.

 
به حاشیه بردن مجلس در قضیه برجام با فصل الخطاب رهبری مواجه شد و فرمودند: صلاح نیست در قضیه برجام مجلس محترم کنار گذاشته شود. و هم چنین در جواب نامه آقای روحانی با تاکید بر عدم عجله در بررسی برجام فرمودند: در مراجع پیش بینی شده قانونی به دقت بررسی شود.

 

 
اما نکته بسیار مهم رهبر انقلاب آنجاست که درنماز عید سعید فطر فرمودند: طوری بررسی کنید که در محضر خدای متعال بتوانید سرتان را بالا بگیرید.

 
اهمیت موضوع نیز همین جاست که رهبر انقلاب چنین جمله ای را خطاب به کسانی می گویند که در تصویب برجام نقش دارند. اینکه فضای پسابرجام چه می تواند باشد یا خود برجام چیست که باید در محضر خدا هم باید پاسخگو باشیم. رهبر انقلاب در روند بررسی برجام دوخواسته مهم داشتند: ا- با دقت بررسی کردن برجام 2- عدم عجله در برخورد با قضیه برجام

 
اما آنچه در روند چگونگی برجام پیش آمد هر دو خواسته معظم له نادیده گرفته شد.وحتی تا مرحله ای پیش رفتند که هزینه چنین تصمیمی بر دوش رهبر انقلاب قرار بگیرد و دهان منتقدان خود را ببندند تا بار مسئولیت را از دوش خود بردارند.

 
اما ذکر چند نکته از چگونگی روند برجام خیلی از قضایا را روشن خواهد کرد.

 
با تشکیل کمیسیون برجام که مهمترین کمیسیون تاریخ مجلس خواهد بود. خواسته رهبر انقلاب که فرمودند با دقت بررسی شود محقق شد. کار 40 روزه ی کمیسیون با اساتید،دانشمندان و مذاکره کنندگان فعلی و سابق، دقت بررسی برجام را بالا برد اما به حاشیه بردن کمیسیون توسط عده ای خاص و سیاسی خواندن آن،توقف پخش از تلویزیون با فشارهای دولتی تا حدودی بار کمیسیون را سنگین تر کرد. پس از قرائت گزارش کمیسیون همه جریان های سیاسی به محکم بودن و قوام بودن گزارش اذعان داشتند. در مقابل نوشتن طرح آقای لاریجانی بدون توجه به متن برجام، اولین ضربه به خواسته رهبری بود. طرحی که در آن نظر هیچ یک از دانشمندان و اساتید هسته ای اعمال نشده و حتی به متن گزارش برجام نیز توجهی نشده،دقت در تصویب برجام را به پایین ترین حد خود رساند. عملا کار 40روزه ی کمیسیون و دقت بالای آن در بررسی برجام نادیده گرفته شد. طرحی که خیلی ها اعتقاد دارند شبیه به یک بیانیه سیاسی بیش نیست. پس از تصویب فوریتی طرح و ارائه آن به کمیسیون امنیت ملی که باید بر اساس آئین نامه به کمیسیون برجام ارائه شود بار دیگر دقت بررسی برجام را به پایین ترین سطح ممکن رساند.

 
بررسی سه ساعته طرح در کمیسیون امنیت علاوه بر پائین بودن سطح دقت در بررسی، نشان از کار عجولانه و عجله برای تصویب است. اینجا دومین خواسته رهبر انقلاب مبنی بر عدم عجله در بررسی نادیده گرفته شد. هم چنین تصویب کلیات و نادیده گرفتن 200طرح پیشنهادی اصلاحیه در مرحله بررسی جزئیات نشان از دقت پایین و عجله بالا برای تصویب است. سخنان مهم شرمن یک روز قبل از تصویب طرح که در یکی از دانشگاه های امریکا گفته بود. طرح کنونی مجلس تامین کننده خواسته و منافع امریکاست اما مجلس ایران آن را تصویب نمی کند. پس از تصویب طرح نیز فدریکا موگرینی بیان داشت: خبرهای خوشی از تهران به گوش می رسد.

 

 
یاد این جمله امام راحل(ره) افتادم که فرمودند: اگر یک روز از شما تعریف کردند بدانید یک جای کار اشکال دارد.(نقل به مضمون)
توصیب این طرح تا جایی پیش رفت که فدریکا موگرینی هم نتوانست شادی و لبخندش را پنهان کند.

 
اما آقای لاریجانی سخنانی برزبان آورده تا حدودی این عجله و دقت و قانون شکنی ها توجیه شوند.

 
1- اقای لاریجانی در تصویب جزئیات طرح اجازه طرح 200پیشنهاد اصلاحیه را نمی دهند و خلاف قانون عمل می کند. بر اساس قانون پس از تصویب کلیات یک طرح، نمایندگان وارد جزئیات می شوند و اگر جایی از متن نیاز به اصلاح دارد به آن اصلاحیه می زنند. در مورد برجام رئیس مجلس این اجازه را به نمایندگان نداد و بیان می کند که دوستان قبل از جلسه تصمیم گرفتند و وفاق حاصل شده و نیاز به تذکرات و بیان طرح های پیشنهادی نیست. حال این سوال مطرح است اگر رئیس مجلس قبل از جلسه با نمایندگان و دوستان خود در خصوص طرح ها به توافق می رسد چه لزومی به جلسات هست. و اصلا چه نیازی به مجلس شورای اسلامی هست وقتی قرار هست یک عده ای به جای نمایندگان دیگر تصمیم بگیرند.

 

 
2- اقای لاریجانی در جواب کوچک زاده بیان کردند کشور تصمیم گرفته و در ادامه سوال آقای کوچک زاده می گوید همان که خودت می¬دانی.! در وهله اول ذهن همه به سوی رهبر معظم انقلاب می رود. اما مگر می شود وقتی رهبر انقلاب بر دقت بالا و عدم عجله در بررسی برجام تاکید دارند اینچنین شود. و نکته مهم دیگر اینکه رهبر انقلاب به عنوان جایگاه ولایت فقیه بر اساس قانون اساسی در موارد بسیار مهم می توانند تصمیمات فراقوه ای بگیرند و علنا نیز اعلام می کنند. در ادامه نیز آقای لاریجانی خطاب به آقای رسایی می گویند که رهبر انقلاب هیچ نقشی در تصویب برجام نداشتند. پس آقای لاریجانی مقصود شما از کشور چه کسی است که خلاف قانون عمل کرده و اجاز طرح های پیشنهادی را نداده تا برجام تصویب شود. وقتی خود شما می گویید که رهبر انقلاب هیچ نقشی نداشته اند که قطعا هم همینطور است. پس کشور و تصمیم گیرندگان چه کسانی بوده اند که حاضر به لگد مال کردن قانون شدید. در کشور طبق قانون اساسی تنها ولایت فقیه می تواند در خصوص مسائل مهم و بزرگ فراقانونی عمل کند. اما در مورد برجام ولی فقیه فقط نمایندگان را راهنمایی کردند.

 

 
اینکه اقای لاریجانی می گوید کشور تصمیم گرفته و ما باید تابع قواره هایمان باشیم ذهن همه به سوی رهبری می رود و بعد می گویند رهبری نقشی نداشته است.
چه قواره هایی در کشور غیر ولی فقیه هست که همه باید تابع آن باشند. در کشور در خصوص چنین مسائلی سخن ولی فقیه فصل الخطاب است نه کسان دیگری. حال که رهبری در تصویب هیچ نقشی نداشتند چه کسانی امروز به جای رهبری حرفشان فصل الخطاب شده که اجاز بیان ایرادات طرح را نمی دهند.

 

 
در پایان اگر برجام سند افتخار ملی ماست و آقای ظریف قهرمان ملی چند سوال ما را درگیر کرده است.

 
1- چرا برای تصویب بزرگترین سند افتخار ملی قانون زیر پا گذاشته می شود و در 20 دقیقه تصویب شد؟
2- چرا به منتقدان بزرگترین سند افتخار ملی اجازه طرح های پیشنهادی اصلاحیه داده نشد؟

 
3- چرا نمایندگانی که موافق تصویب بزرگترین سند افتخار ملی بودند از افشای نامشان واهمه دارند. و راضی به رای گیری به صورت ورقه ای نمی شوند؟ چرا با افتخار نمی گویند که ما پای چنین طرحی را امضا کردیم تا در انتخابات آینده از آن بهره ببرند؟

 
محسن باقری

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است