منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۲
شناسه خبر: 187450
گروه :خبر
13940229000693_PhotoA

رئیس جمهور با بیان اینکه پیگیری مذاکرات هسته‌ای در چارچوب خطوط قرمز مطرح شده از سوی رهبری است، گفت: به ملت شریف ایران می‌گویم که به هیچ عنوان با هیچ توافق و امضایی نخواهیم گذاشت اسرار امنیتی، نظامی و فناوری کشور به دست دیگران بیفتد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی ظهر امروز در جلسه شورای اداری آذربایجان‌شرقی با بیان این مطلب اظهار کرد: خط قرمزهای نظام که رهبری به آنها تاکید کرده‌اند، مدنظر بوده و مذاکرات نیز باید در همان چارچوب باشد.

وی افزود: اگر می‌خواهیم فناوری خود را در زمینه غنی‌سازی ادامه دهیم، یک سری خطوط است که باید مورد مراعات قرار گیرد.

روحانی با بیان اینکه کار مذاکرات هسته‌ای با گروه 5+1 اقدامی بسیار بزرگ است، تصریح کرد: در مذاکرات هسته‌ای بخش‌هایی شامل مسائل فنی، مسائل حقوقی، مسائل سیاسی و…مطرح است و به طور کلی این مذاکرات کار ساده‌ای نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز همه در دنیا شاهد مذاکرات ما هستند، افزود: در نهایت یک روز هم موضوعات این مذاکرات تدوین و منتشر می‌شود و در آینده هر کسی به متن مذاکرات ما مراجعه کند من قول می‌دهم از اقدامات دیپلمات‌های ما احساس غرور و افتخار کند.

وی با تاکید بر اینکه این مذاکرات کاری سخت و سنگین است، گفت: ما هم اکنون در این مسیر دو گام به پیش رفته‌ایم که یکی از آنها توافقات موقت ژنو بوده و گام دوم در لوزان بود که در نتیجه توافقات لوزان هنوز هم از کشورهای مختلف برای ما پیام‌های تبریک می‌رسد.

مذاکرات برای توافق نهایی است

روحانی با تاکید بر اینکه مذاکرات برای توافق نهایی است و قطعاً مشکلات زیادی در این مسیر قرار دارد، ادامه داد: می‌خواهم به ملت ایران بگویم به هیچ عنوان با هیچ امضایی اجازه نمی‌دهیم اسرار امنیتی، نظامی و فناوری کشور به بیرون از مرزها درز کند چرا که اسرار کشور باید حفظ شود.

رئیس جمهور همچنین در رابطه با بحث پروتکل الحاقی گفت: در سال‌های 82 و 83 که این بحث‌ها مطرح بود 80 کشور در دنیا پروتکل را قبول کرده و امضا کرده بودند و امروز تعداد این کشورها به 124 رسیده است.

وی با بیان اینکه مطمئن باشید تمام این کشورها عاقل‌اند و به دنبال حفظ کشور خود هستند، اظهار کرد: مگر آن کشورهایی که پروتکل را امضا کرده‌اند می‌خواهند اسرار کشورشان بیرون برود؟

روحانی با اشاره به اینکه باید یک سری اصول را در این زمینه مراعات کنیم، گفت: بله اگر ما دقت نکنیم اسرار کشور از دست می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه در دنیای امروز روابط ما با دنیا باید این چنین باشد، افزود: باید ابتدا خود را حفظ کنیم و راهی را انتخاب کنیم که کم خرج‌ترین راه باشد که این به معنای سیاست است چرا که دولت باید راهی کم هزینه برای ملت انتخاب کند.

اجازه نمی‌دهیم آنچه بدخواهان می‌خواهند اتفاق افتد

رئیس جمهور با بیان اینکه تدبیر یعنی اینکه تنها به فکر امروز و فردا نباشیم و به پس فردا نیز فکر کنیم یادآور شد: اگر نتوانیم در علم، اقتصاد، فرهنگ و دانش با کشورهای دیگر رقابت کنیم، چطور در آینده جواب فرزندان خود را خواهیم داد؟

به گفته وی، متاسفانه در دنیای امروز اخلاق و عدالت وجود ندارد، اگر دنیا دنیای عدل و اخلاق بود که دیگر غصه‌ای وجود نداشت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با توجه‌های دقیق اجازه نمی‌دهیم آنچه بدخواهان می‌خواهند اتفاق افتد و دست به دست هم می‌دهیم تا کشور امن‌تر از گذشته با انسجام و اتحاد پیش رود.

آب دریاچه به نقطه تثبیت رسیده / دولت به وعده خود عمل کرده است

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت به وعده خود در زمینه احیای دریاچه ارومیه عمل کرده است، گفت: اینکه امسال آب دریاچه به نقطه تثبیت رسیده است، به عنوان گام اول بسیار اهمیت دارد.

وی اظهار کرد: از زمان اول انتخابات بنده به مردم آذربایجان دو قول دادم که یکی از آنها احیای دریاچه ارومیه بود چرا که دریاچه ارومیه از عمده نگرانی‌های مردم بود که در مورد این نگرانی حق داشته و دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همچنان برای این موضوع باید خیلی کارها انجام دهیم، افزود: طرح‌ها هنوز به مطالعه کامل نرسیده و آغاز نشده‌اند ولی به هر حال دولت به این قول خود متعهد است و برای رفع نگرانی مردم منطقه و استان‌های مجاور در این زمینه تلاش خواهد کرد.

روحانی گفت: اگر این منطقه تبدیل به نمکزار شود مردم با طوفان‌های نمکی چطور به زندگی خود ادامه می‌دهند؟

احداث مرکز فرهنگ، ادب و هنر در آذربایجان

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی دیگر از این قول‌ها احداث مرکز فرهنگ، ادب و هنر در آذربایجان بود، گفت: البته که زبان رسمی همه ما فارسی است ولی در عین حال باید به زبان‌های محلی نیز ارزش دهیم چرا که جایگاه ویژه خود را دارند.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ‌های مختلف، گل‌های این سرزمین هستند، تصریح کرد: هر منطقه زبان و فرهنگ خود را دارد که می‌خواهد به آن افتخار کند. خوشحالم که در این سفر این بنیاد آغاز به کار کرد و دولت در سال‌های بعد بودجه‌های لازم برای آن را تامین می‌کند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: انسان‌ها با هر مذهب و قومیتی که باشند همگی بنده خدا بوده و امت پیامبر(ص) هستند و وظیفه ماست که به همه احترام کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه حاکمیت اسلامی باید به همه خدمت کند، افزود: در زمان پیامبر(ص) اگر کاروانی از آفریقا به مدینه می‌آمد احساس امنیت می‌کرد.

وی با بیان اینکه عظمت و بزرگی پیامبر اسلام فقط در معنویت وی خلاصه نشده است، گفت: بله دین و معنویت پیامبر بالاترین خدمت به بشریت است ولی پیامبر(ص) به زندگی راحت، امنیت، اخوت، برادری و همزیستی مسالمت‌آمیز بین مسلمانان و غیرمسلمانان هم تاکید کرده است.

رغبت سرمایه‌گذاران نشانه موفقیت دولت است

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در منطقه، افزود: موفقیت دولت در بخش اقتصاد زمانی است که ما ببینیم بازاری‌ها با اطمینان برای سرمایه‌گذاری گام پیش می‌گذارند و اگر رغبتی برای آمدن نداشته باشند به این معناست که دولت موفق عمل نکرده است.

وی با بیان اینکه برای سرمایه‌گذاری باید ثبات و آرامش در جامعه برقرار باشد، گفت: اینکه امروز ما می‌بینیم یک شرکت خارجی برای سرمایه‌گذاری پروژه بزرگی مثل آزادراه تبریز- بازرگان با ارزش نزدیک به 6 هزار میلیارد به این منطقه آمده، اقدام بسیار ارزشمندی است و برای ما نشان دهنده علامت مثبت است که راه استان در این زمینه درست است.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر جوان‌های ما می‌خواهند مشغول کار شوند نیازمند توجه به موضوع سرمایه‌گذاری هستیم چرا که برای یک خانواده خیلی سخت است ببیند فرزندانش در خانه بیکار مانده‌اند، این احساس بار غم سنگینی است که باید همگی ما این بار را بر دوش خود حس کنیم.

موضوع گردشگری یکی از راه‌های صدور فرهنگ اسلام و ایران است

روحانی یادآور شد: موضوع گردشگری یکی از راه‌های صدور فرهنگ اسلام و ایران است چرا که هر گردشگری که می‌آید وقتی رفتار درست ملت ایران را می‌بیند وقتی به کشور خود بازمی‌گردد برای کشور ما یک سفیر است.

هیچ استانی را در کشور سراغ نداریم که با مشکل بحران آب مواجه نباشد

رئیس جمهور با بیان اینکه ما هیچ استانی را در کشور سراغ نداریم که با مشکل بحران آب مواجه نباشد، اظهار کرد: اگر یکی از راه‌های آبرسانی، انتقال آب از طرق مختلف است، یکی دیگر از راه‌های آن صرفه‌جویی و تغییر در الگوی کشت است و به همین دلیل باید برنامه‌ریزی و الگوها را تغییر دهیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است