منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۸
شناسه خبر: 308260
گروه :خبر
13940313000208_PhotoA

بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور اعتبارنامه 221 منتخب انتخابات مجلس دهم صادر شده از این رو به نظر می‌رسد صدور اعتبارنامه یکی از منتخبان انجام نگرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بر اساس خبری که امروز رئیس ستاد انتخابات کشور آن را اعلام کرد برای 221 نفر از منتخبان مجلس دهم اعتبارنامه صادر و به اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

بر همین اساس در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی 136 نامزد برای تصاحب68 کرسی مجلس شورای اسلامی به رقابت می پردازند.

این خبر حاکی است در جریان اعلام صحت انتخابات حوزه های انتخابیه از سوی شورای نگهبان، مشخصا بر سر حوزه انتخابیه اصفهان و نسبت به معرفی منتخب سوم حاشیه‌هایی همراه شد.

در همین زمینه سیامک ره‌پیک سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات در روز سه شنبه سوم فرودین ماه اعلام کرد که صحت انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان به طور کلی تأیید شده است، فقط 4 نفر از منتخبان اصفهان به مجلس دهم راه می‌یابند و یک نفر هم در انتخابات میان‌دوره‌ای(همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 96) انتخاب می‌شود.

پس از اعلام این خبر، علت عدم تایید یکی از منتخبان حوزه انتخابیه اصفهان تبدیل یه یک سوژه در فضای مجازی و به وجود آمدن برخی حاشیه ها شد تا جایی که از برخی منابع اعلام شد که آرای منتخب نفر سوم یعنی مینو خالقی باطل شده است.

پس از بالا گرفتن این حواشی حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور و فردی که به عنوان رابط وزارت کشور و شورای نگهبان در زمان انتخابات از وی یاد می شد در حاشیه مراسم ختم والده همسر رئیس جمهور در جمع خبرنگاران درباره ابطال آرای خانم خالقی اعلام کرد: در این زمینه برداشت حقوقی وزارت کشور با شورای نگهبان متفاوت است.

البته همین حرف را هم محمدحسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور در مصاحبه جداگانه‌ای مورد تاکید و تایید قرار داد.

بعد از اظهار نظر از سوی این دو مقام ارشد در وزارت کشور، نجات الله ابرهمیان عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری ها درباره علت ابطال آرای منتخب نفر سوم اصفهان گفت بود، با توجه به مستندات جدیدی که درباره صلاحیت خانم خالقی به شورای نگهبان ارائه شد، وی رد صلاحیت شده و این موضوع ربطی به شکل رأی‌گیری و صندوق‌ها و انتخابات ندارد.

وی تاکید کرده بود که علت ابطال آرا، رد صلاحیت خانم خالقی بوده است و البته از آنجا که دلایل رد صلاحیت شخص به خود وی اعلام می‌شود لذا قانوناً نمی‌توان این مسائل را بیان کرد.

این اختلافات تا جایی ادامه پیدا کرد تا اینکه روز سه شنبه 31 فروردین در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی علی مطهری نمایند مردم تهران در جمع خبرنگاران گفت: بنده و تعدادی از نمایندگان پیگیر موضوع ابطال آرای مینو خالقی منتخب سوم مردم اصفهان در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم و در صورتی که اعتبارنامه مینو خالقی صادر نشود استیضاح وزیر کشور را مطرح می‌کنیم.

البته این نماینده مجلس با انتشار نامه‌ای خطاب به دبیر شورای نگهبان اعلام کرده بود که با توجه به این که انتخابات حوزه اصفهان از طرف هیئت نظارت استان و تبعا شورای نگهبان تأیید شده است وزارت کشور وظیفه دارد اعتبارنامه خانم خالقی را صادر کند، در غیر این صورت مجلس باید وزیر کشور را به دلیل دفاع نکردن از حقوق ملت و تسلیم شدن در برابر یک رویه غیرقانونی که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می کند، استیضاح کند.

با این حال شواهد نشان می‌دهد حتی بعد از تهدید وزیر کشور به استیضاح، اعتبارنامه مینو خالقی صادر نشده است.

 خانه ملت هم‌اکنون دارای ۲۹۰ کرسی است. از آنجا که اعتبارنامه ۲۲۱ نفر برای مجلس ارسال شده و سرنوشت ۶۸ کرسی دیگر نیز در مرحله دوم مشخص خواهد شد، بنابراین طی مراحل اول و دوم انتخابات تکلیف ۲۸۹ کرسی مشخص خواهد شد و تکلیف آخرین کرسی مجلس دهم که مربوط به حوزه انتخابیه اصفهان است در انتخابات میان دوره‌ای(که سال آینده همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد) معلوم می‌گردد.

بنابراین از برآیند صدور اعتبارنامه‌های دور اول و همچنین کرسی‌هایی که دور دوم تکلیف آنها تعیین می‌گردد نتیجه می‌گیریم وزارت کشور برای مینو خالقی منتخب سوم مردم اصفهان که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد اعتبارنامه صادر نکرده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است