منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۸
شناسه خبر: 270674
گروه :خبر
13941021000406_PhotoA

یک رسانه عربستانی در مطلبی نوشت: تنها راه مواجهه با تهدیدهای بالقوه یک ایران آزاد، وجود عربستانی قاطع و فعال است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،  «العربیه» در گزارشی تحلیلی در زمینه نحوه مقابله ریاض با ایران بعد از اجرای برجام نوشت: با توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها وجود ایران بدون قید و بند اینک یک واقعیت است و منطقه و در وسعت بیشتر جهان، در پیش بینی این موضوع است که جمهوری اسلامی ایران چه نوع بازیگری در عرصه جهانی می‌شود.

العربیه نوشت: طرفداران توافق در فرضیه‌های خود می‌گویند به محض این که جمهوری اسلامی کالاهای غربی چون مک دونالد و قهوه اسپرسو را مزمزه کرده و بچشد، آنگاه از تفکرات افراطی و رویاهای توسعه طلبانه دست کشیده و در پی احیای اقتصادی و افزایش سطح زندگی مردم خود به پیش می‌رود.

 اما این‌ها نگاه ظاهری است و فرضیه‌های ساده انگارانه و بستن چشم بر این واقعیت است که رژیم ایران از روز اول از مذهب برای توجیه پیشبرد اهداف منطقه‌ای  سود جسته و در  این مسیر گروه‌های شبه نظامی را حمایت کرده است. در واقع مذهب راستین از دید آیت‌الله‌های ایران مورد دیگری است و ما شاهد بودیم باوجود مذاکرات حساس هسته‌ای در سال گذشته، آن‌ها امپراتوری جدید شکل داده و چهار پایتخت عربی را تصرف کردند.

العربیه در ادامه ادعا کرد: هواداران توافق این واقعیت را نادیده گرفتند که ایران با وجود دهه‌ها تحریم، موفق به اختصاص میلیاردها دلار به گروه‌های خرابکار منطقه شد. این موضعی است که حتی مقام‌های رسمی دولت آمریکا نیز آن را بیان کرده و منتشر کرده‌اند.

 همچنین یاد آوری وقایع چند هفته گذشته نشان می‌دهد که ایران میلی ندارد تا بازیگر خوبی باشد و به نظر می‌رسد این کشور نمی‌خواهد به میانه‌روها فرصتی دهد از توافق هسته‌ای به درستی در مسیر اصلاحات بهره برند. ایران از یک سو مدعی است که نمی‌توانسته اراذل و اوباش حمله کننده به سفارت عربستان را کنترل کند و «حسن روحانی» رییس جمهور میانه رویی که امید داشت روابطش را با سپاه ترمیم کند، به سرعت مهاجمان به سفارت عربستان را  افرادی خاطی نامید. اما از سوی دیگر به نظر می‌رسد که ایران قابلیت و توانمندی دستگیری سریع را دارد به ویژه که شاهد دستگیری تفنگداران آمریکایی در آب‌های ایران بودیم و این کشور نمایشی نسبتا بزرگی از  تحقیر شدن نیروهای آمریکایی را با بکارگیری اصطلاح «شیطان بزرگ» درست قبل از آخرین سخنرانی سالیانه باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در کنگره برپا کرد.

العربیه در خاتمه با اشاره به سخنان اخیر «عادل الجبیر» وزیر خارجه جوان عربستان سعودی و عدم تمایل سریع آمریکا و شرکایش برای ایجاد ثبات در منطقه نوشت: تنها راه مواجهه با تهدیدهای بالقوه یک ایران رها شده از بند داشتن یک عربستان سعودی  قاطع و فعال است. البته اگر همواره تصور کنیم که ایران از شیطنت دست بکشد و به حدود خود قانع باشد، بی‌شک دوره جدیدی از صلح و آرامش که به نفع منافع همگان است، ایجاد می‌شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است