منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۶
شناسه خبر: 304042
گروه :خبر
hormoz

عدم تمایل آمریکا برای اتخاذ اقدامات علیه کردها که از سوی ترکیه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند، ممکن است منجر به تعطیلی پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  عدم تمایل آمریکا برای اتخاذ اقدامات علیه کردها که از سوی ترکیه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند، ممکن است منجر به تعطیلی پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه شود.

به گزارش تسنیم یک روزنامه ترکیه نوشت، در حالی که ترکیه حزب اتحاد دموکراتیک کردستان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است ولی آمریکا تاکنون با درخواست های آنکارا برای اتخاذ اقدامات لازم در برابر کردها، مخالفت کرده است.

مشاور رئیس جمهور ترکیه در این باره تاکید کرد که عدم تمایل واشنگتن برای اقدام در برابر کردها می تواند در نهایت منجر به تعطیلی پایگاه هوایی اینجرلیک شود.

آمریکا به حمایت های خود از کردها در سوریه ادامه می دهد و این مساله مخالفت شدید ترکیه را به همراه داشته است. اواخر مارس باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با درخواست رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای شرکت در نشست امنیت هسته ای در واشنگتن مخالفت کرده است.

تعطیلی پایگاه هوایی اینجرلیک می تواند تبعات زیادی برای دولت ترکیه به همراه داشته باشد. ترکیه بارها اعلام کرده است که حزب اتحاد دموکراتیک کردستان شاخه ای از حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک است. ترکیه و تعدادی از سازمان های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، پ ک ک را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده اند.

به نظر می رسد این تحولات مانع از آن نخواهد شد که آمریکا به حمایت های خود از کردها ادامه دهد. ترکیه به متحدان خود اجازه داده است تا از پایگاه اینجرلیک برای مقابله با تروریست های داعش استفاده کنند. در عین حال ترکیه تلاش های خود را برای مقابله با پ ک ک تشدید کرده است.

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که تعطیلی این پایگاه هوایی، تاثیر عمیقی بر روابط آمریکا و ترکیه خواهد داشت و در کل تاثیر منفی زیادی بر مقابله با داعش و روند صلح سوریه می گذارد.

علاوه بر این، آمریکا به همکاری با نیروهای کرد سوریه و کردهای شمال عراق ادامه خواهد داد. چیزی که نگران کننده است آن است که قطع شدن پیوند بین واشنگتن و آنکارا می تواند موجب آسیب پذیری بیشتر ترکیه در منطقه شود. در عین حال آمریکا نیز به دنبال پایگاه های جدیدی در منطقه برای استقرار تسلیحات خود خواهد بود.

برخی تحلیلگران نیز معتقدند که آمریکا با این اقدام موافقت خواهد کرد ولی به ترکیه کمکی نمی کند و این مساله می تواند ترکیه را در بین اعضای ناتو منزوی تر از قبل نماید.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است