منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳
شناسه خبر: 184914
گروه :خبر
13931205000350_PhotoA
 

هیأت تجاری آفریقای جنوبی در اتاق ایران عنوان کرد

تمایل آفریقای جنوبی به سرمایه‌گذاری در ایران/ منتظر رفع تحریم‌ها نمی‌مانیم

هیأت تجاری آفریقای جنوبی با تاکید بر افزایش ۵۰ درصدی مبادلات تجاری با ایران بر این نکته اذعان داشت که برای ادامه همکاری‌ها منتظر رفع تحریم‌ها نمی‌ماند و طرف ایرانی خواستار استفاده از تجربه آفریقا در تولید کاغذ با استفاده از پسماندهای نیشکر شد.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بزرگترین هیئت تجاری و صنعتی آفریقای جنوبی با حضور 45 مقام عالی‌رتبه دولتی و 60 نفر از فعالان اقتصادی آفریقای جنوبی در ایران حضور یافته که مایت انکوانا ماشابانه وزیر امور بین‌الملل آفریقای جنوبی و ماسینا معاون وزیر صنعت این کشور در اتاق بازرگانی ایران برای رایزنی حضور یافته و بر همکاری‌ بیشتر اقتصادی بین دو کشور تاکید کردند.

در این نشست غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: علی رغم روابط خوب دیپلماتیک، روابط اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی در سطح پایینی قرار دارد و مجریان اصلی اجرایی کردن این تفاهم‌ها فعالان اقتصادی دو کشور هستند که باید در جهت توسعه همکاری تجاری کوشش نمایند.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران سفر وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی به همراه هیئت بازرگانان و نمایندگان مجلس این کشور به ایران را نقطه عطفی برای آینده روابط اقتصادی دو کشور دانست و گفت: فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران دو کشور باید در زمینه های متنوع کاری مانند معدن و صنایع معدنی، عمران و ساختمان، پتروشیمی، دارو، فولاد، کشتیرانی، حمل و نقل و سرمایه گذاری در جهت رشد مناسبات قدم بردارند.

استفاده از تجربه آفریقای جنوبی برای تولید کاغذ از پسماند نیشکر

شافعی به تجربیات آفریقای جنوبی در بخش های مختلف اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: شرکت های مختلف در زمینه تولید کاغذ با استفاده از پسماند های نیشکر می توانند در خوزستان همکاری‌های مشترکی را آغاز کنند.

وی به برنامه دولت برای توسعه حمل و نقل ریلی، خدمات مهندسی در حوزه نفت و انرژی اشاره کرد و گفت: بندرعباس و بندر ژوهانسبورگ می توانند دو نقطه مهم برای شروع همکاری های مشترک اقتصادی شرکت های ایرانی و آفریقایی در نظر گرفته شوند و زمینه‌هایی مانند کشتیرانی و تامین محصولات کشاورزی با توجه به تفاوت فصول برداشت در دو کشور می تواند راهکاری برای افزایش حجم مبادلات تجاری باشد.

شافعی به کارنامه موفق دو شرکت آفریقایی ایرانسل و آریاساسول در همکاری های مشترک با ایران اشاره کرد و در مورد موقعیت جغرافیای دو کشور در خاورمیانه و آفریقا گفت: همکاری های چند جانبه برای دسترسی به بازار منطقه خاورمیانه، کشور های آسیای مرکزی و حوزه قفقاز از طریق ایران و در نظر گرفتن این کشور به عنوان دروازه ورود به آفریقای جنوبی و مرکزی می‌توان سطح مبادلات تجاری بین دو کشور را افزایش داد.

در ادامه مایت انکوانا ماشابانه وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی به سابقه همکاری های سیاسی و اقتصادی دو کشور اشاره کرد و گفت: بارها گفته ایم تحریم‌ها علیه ایران غیرمنطقی، غیرمنصفانه، یک جانبه و غیرقانونی است.

منتظر رفع تحریم‌ها نمی‌مانیم

ماشابانه تصریح کرد: تحریم‌ها تأثیر منفی بر همه ما به عنوان شرکای تجاری ایران دارد و منتظر نمی‌مانیم تا تحریم‌ها رفع شود و بعد با ایران تجارت کنیم ، بلکه همواره تلاش کرده ایم روابط خود را با ایران در همه زمینه ها گسترش دهیم، زیرا ایران در دوران مبارزه با رژیم آپارتاید در کنار ما بوده است.
وی اضافه کرد: آفریقای جنوبی و جمهوری اسلامی ایران شرکای طبیعی اقتصادی و دروازه های ایده آلی برای ورود به مناطق پیرامونی یکدیگر هستند.

افزایش 50 درصدی مبادلات تجاری ایران و آفریقای جنوبی
ماشابانه با اشاره به اینکه باید ظرفیت‌ همکاری‌های دو کشور را عملیاتی کرد از افزایش 50 درصدی مبادلات تجاری میان ایران و آفریقای جنوبی در سال گذشته خبر داد.
وزیر همکاری‌ها و روابط بین الملل‌ آفریقای جنوبی با اشاره به اینکه سال گذشته تبادل هیئت‌های تجاری میان دو کشور سرعت بیشتری یافت، افزود: کمیسیون مشترک اقتصادی آفریقای جنوبی و ایران بزرگترین کمیسیون مشترک آفریقای جنوبی در خاورمیانه است و اراده مشترک سیاسی میان دولت‌های دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه‌ها به ویژه اقتصادی، جدی است.
همچنین در ادامه این نشست ماسینا معاون وزیر صنعت و تجارت آفریقای جنوبی گفت: خواست ما افزایش تبادل هیئت‌های تجاری و تقویت شبکه های ارتباطی میان فعالان اقتصادی دو کشور است.

معاون وزیر صنعت و تجارت آفریقای جنوبی نقش اتاق های بازرگانی دو کشور برای ایجاد ارتباط بیشتر میان تجار را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: معافیت‌های مالیاتی و سیاست‌های حمایتی دولت آفریقا در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی برای کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال راه را برای حضور شرکت‌های ایرانی در این کشور هموارتر کرده است.
وی افزود: زمینه‌های مختلفی برای توسعه همکاری های تجاری بین دو کشور وجود دارد و آفریقای جنوبی می تواند دروازه ورود ایران به بازار بزرگ آفریقا در مناطق تجارت آزاد سادک و کومسا باشد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان