منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۵
شناسه خبر: 308296
گروه :خبر
720267

با مشخص شدن عدم پایبندی طرف غربی به برجام، مدیران دولتی برای دور شدن از مسئولیت این خسارت محض، به تدریج از ان اعلام برائت می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، عدم پایبندی موضوعی طرف غربی به برجام موضوعی است که ماه ها قبل از سوی منتقدان برجام به دولتی ها هشدار داده شده بود. این مسئله اما از سوی دولت حسن روحانی مورد قبول قرار نگرفت و این دولت با پافشاری بر مواضع خود نسبت به عقد قرارداد برجام اقدام کردند.

این در حالی است که پس از اجرایی شدن برجام از سوی ایران، طرف غربی نسبت به اجرای آن سر باز زد و عدم پایبندی خود را نسبت به این موضوع نشان داد.

با این وجود دولتی ها کماکان با پافشاری بر مواضع خود کماکان برجام را دستاوردی بزرگ! برای خود قلمداد کردند به طوری که برجام در 2 مرحله از سوی حسن روحانی ابتدا به آفتاب تابان و سپس به ابر گریزان تشبیه شد. این درحالی است که به تدریج زمزمه های در میان مقامات دولتی نسبت به عدم پایبندی غرب واکنش نشان دادند.

انتقاد مدیران اتمی و بانکی از پایبند نبودن غرب

صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به این سوال که «پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای در ماه ژانویه، ایران هسته‌ای امروز کجاست و چقدر از تعهدات خود را اجرا کردید و چقدر را غرب اجرا کرده» گفت: توافق، برنامه کاری نهایی است که دو طرف برای پایان دادن به بحران ساختگی هسته‌ای بر آن توافق کردند. اجرای طرح بخوبی ادامه دارد و من هنوز با ارنست مونیز جهت بررسی مکانیزم اجرا، در ارتباط هستم. تهران به آنچه باید، متعهد است، اما تأخیری در طرف مقابل هست که مسئولیتش هم با خودش است. هیچ مانع مشخصی وجود ندارد اما منظورم اینجا، تاخیرشان در اجرای برخی نقاط به شکل کامل است.

رئیس کل بانک مرکزی نیز در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ تصریح کرد برجام تاکنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای ایران نداشته است.

پس از صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و سیف رئیس بانک مرکزی، این بار نوبت به معاون بانک مرکزی رسیده است تا اظهارات آن ها مهم تاییدی از انتقادات مطرح شده به برجام باشد.

اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی  در دیدار با هیئت آلمانی از خانه اقتصاد و صنعت ایالت باواریای این کشور خواستار حمایت دولت آلمان در زمینه مراودات بانکی شد و گفت: طی 36 سال اخیر حتی در شرایط سخت مالی ایران در پرداخت تعهدات خود هیچ گونه دیرکردی نداشته و حتی مبالغی بیش از تعهدات فعلی را با تفاهم و در یک برنامه زمان بندی تسویه کرده است.

وی، مقاومت شرکت های بیمه ای اروپایی در همکاری با کشورمان را فراتر از انتظار توصیف کرد و افزود: کشورهای 1+5 از پایبندی ایران به تعهدات خود در توافق، اظهار رضایت می‌کنند لیکن متأسفانه چنین احساسی در ایران از پایبندی طرف مقابل به تعهدات خود وجود ندارد.

به نظر می رسد با توجه به مشخص شدن ناکارآمدی برجام و افزایش انتقادات مردمی نسبت به این موضوع، دولتی ها یکی پس از دیگری با اظهارات خود در حال اعلام برائت از برجام هستند تا خود را از انتقادات مردم دور کنند.

اگر شرایط به همین منوال پیش برود به نظر می رسد در ماه های آینده عده معدودی آن از شخصیت های بالایی دولت تنها مدافعان برجام باشند و دولتی ها یکی پس از دیگری خود را از این خسارت ملی دخیل ندانند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند