منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۱
شناسه خبر: 302549
گروه :خبر
13950119000308_PhotoA

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بدخواهان ایران اسلامی تاکنون از هیچ تلاشی برای ایجاد اختلال در پیشبرد اهداف نظام در حوزه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای فروگذار نکرده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در دهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای که با حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه ملت ایران در طول نزدیک به 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی به تجربه دریافته است که برخی از قدرت‌های جهانی همواره در پی طرح ادعاهای دروغین علیه نظام اسلامی بوده‌اند، اظهار داشت: متاسفانه در طول 12 سال گذشته تعدادی از کشورهای صاحب نفوذ در عرصه جهانی با سوءاستفاده از ابزارهای تبلیغاتی و رسانه‌ای به ایجاد تشویش و تردید در اذهان جهانیان نسبت به اهداف برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان پرداختند.

وی افزود: به رغم این تلاش‌های مذبوحانه در حال حاضر این حقیقت بر همگان آشکار شده است که مقصود بیگانگان از طرح این مباحث اعمال فشارهای ظالمانه و غیرقانونی برای ممانعت از حرکت دولت و ملت ایران در مسیر پیشرفت و توسعه همه‌جانبه بوده است.

 رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در چنین اوضاع و احوالی بود که همزمان با آغاز به کار دولت تدبیر و امید مقامات ارشد نظام اسلامی تدابیری را اتخاذ کردند تا از طریق تعامل سازنده با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی از حجم و دامنه تنش‌ها کاسته شده و از تعمیق شکاف‌های ایجاد شده ممانعت به عمل آوریم.

صالحی در ادامه عنوان کرد: مدیران و متخصصان صنعت هسته‌ای نیز موظف شدند تا ضمن حفظ نشاط و سرزندگی این صنعت راهبردی به یاری خدمتگزاران میهن عزیز در دستگاه دیپلماسی کشور بشتابند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امروز جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با قدرت و صلابت بیشتر از حقوق هسته‌ای کشورمان و همچنین کشورهای مستقل و در کشورهای در حال توسعه پشتیبانی کند، اظهار داشت: بنده به عنوان یکی از افراد حاضر در فراز و فرودهای پرونده هسته‌ای کشورمان شهادت می‌دهم که تمامی دست‌اندرکاران این مذاکرات با تلاش‌های صادقانه سعی وافر در صیانت از مصالح عالی نظام و تامین حداکثری منافع ملی کردند.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از تحلیلگران و تصویرسازان حوزه اقتصاد سیاسی به این واقعیت آگاهی یافته‌اند که تسریع در پیشرفت ساخت نیازمند تامین منابع پاک و پایدار انرژی است،خاطرنشان کرد: برای ما مایه خرسندی فراوان است که همزمان با توجه ویژه افکار عمومی به معضلات زیست محیطی در سطح جهانی از جمله در منطقه خاورمیانه شاهد توسعه فعالیت‌های حوزه نیروگاه‌های هسته‌ای هستیم.

وی تاکید کرد: نباید از نظر دور داشت که توسعه فعالیت‌های بخش نیروگاه‌های هسته‌ای علاوه بر یاری رساندن به فرایند تامین نیازهای کشور در حوزه انرژی زمینه‌ساز توسعه فعالیت‌های بخش کشاورزی از طریق تامین آب مورد نیاز است.

صالحی با بیان اینکه تجهیز نیروگاه‌های جدید به تاسیسات شیرین‌سازی آب دریا در متن برنامه‌های میان مدت سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد، گفت: با توجه به مفاد مندرج در سیاست‌های کلی نظام در حوزه سلامت این سازمان مصمم است تا برنامه‌های کلان خود را به منظور تثبیت جایگاه ایران به عنوان قطب تامین رادیوداروها در منطقه خاورمیانه مورد پیگیری قرار دهد.

وی با اشاره به رونمایی از 2 نمونه از سانتریفیوژهای جدید تولید شده توسط متخصصان صنعتی در حوزه سلامت عنوان کرد: در مراسم سال گذشته اولین نمونه مجتمع سوخت هسته‌ای بوشهر را در محضر رئیس جمهور رونمایی کردیم و در مراسم امسال نیز نمونه مجتمع‌های سوخت مجهز به ابزارهای تست راکتورهای قدرت و مشابه آن برای راکتور جدید تحقیق آب سنگین اراک مطابق با آخرین استانداردهای بین‌المللی طراحی و ساخته شده است و امروز آن را رونمایی می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با ساخت مجتمع سوخت تست مربوط به راکتور جدید آب سنگین اراک عملیات بازطراحی و نوسازی راکتور با شتاب بیشتر و با بهره‌مندی از دانش و فناوری بومی انجام خواهد شد، اظهار داشت: این دستاورد بیانگر تلاش و پیگیری مداوم کارشناسان صنعت هسته‌ای برای شتاب‌ بخشیدن به فرایند طرح مدرن‌سازی راکتور اراک است.

صالحی همچنین در ارتباط با مجتمع سوخت تست راکتورهای قدرت گفت: باید به این نکته اشاره کنم که طراحی و ساخت این مجتمع جمهوری اسلامی ایران را در زمره معدود کشورهای صاحب این فناوری قرار داده است و این پیشرفت‌ها و دستاوردهای در شرایطی حاصل شده است که بدخواهان ایران اسلامی تاکنون از هیچ تلاشی برای ایجاد اختلال در پیشبرد اهداف نظام در حوزه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای فروگذار نکرده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن قدردانی از درایت و رهنمودهای رهبر انقلاب خاطرنشان کرد: هوشمندی مثال‌زدنی ایشان مسیر را برای حرکت عزتمندانه ما در این راه پرفراز و نشیب فراهم کرد. همچنین از ریاست جمهور سپاسگزاری می‌کنیم که با ره‌توشه‌ای از تجارب و اندوخته‌های سالیان متمادی در صحنه سیاست و در عرصه روابط بین‌الملل تدابیر خردمندانه و شجاعانه‌ای را اتخاذ کرده‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در جریان مذاکرات هسته‌ای زمینه‌ای فراهم آمد تا ضمن حذف تحریم‌های ظالمانه و رفع موانع موجود در مسیر تعامل سازنده با جهان، دستاوردها و زیرساخت‌های هسته‌ای حفظ شود و براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر است تا خدمات و دستاوردهای این صنعت راهبردی در حجمی وسیع در اختیار بخش صنعت، کشاورزی و سلامت قرار گیرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است