منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
شناسه خبر: 343189
گروه :خبر
484761_559

مناطق ویژه اقتصادی قشم و کیش با محور رونق اقتصادی و تولید داخلی ایجاد شده که با گذشت سالیان متمادی از نام بلند آوازه منطقه آزاد تنها محرومیت بومیان جزیره به چشم می خورد و سهم جزیره نشینان بی عدالتی اقتصادی و محرومیت از رفاه اجتماعی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛قانون مناطق ویژه تجاری و اقتصادی در راستای ایجاد روابط بین المللی ، ایجاد اقتصاد مولد، تولید و اشتغال در راستای جذب سرمایه گذار داخلی- خارجی و برای انجام فعالیت های معین ایجاد شد که طبق این قانون صدور مجوز برای انجام فعالیت های عمرانی، اقتصادی، خدماتی و غیره در چارچوب طرح جامع و کالبدی مصوب هر منطقه در اختیار سازمان منطقه آزاد می باشد.

طبق این قانون به منظور تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازارکار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‏ ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارایه خدمات عمومی،مناطق آزاد تجاری و صنعتی جزیره کیش و منطقه آزاد قشم در هرمزگان در اختیار دولت قرار گرفت.

بر اساس مصوبه قانونی شورای انقلاب جزیره  کیش در سال 1358 به عنوان بندر آزاد اعلام گردید و از سال 1372 فعالیت این جزیره در راستای توسعه توریسم و گردشگری، تمرکز خدمات فرهنگی-رفاهی، صنایع پیشرفته، فن آوری اطلاعات، ایجاد بورس خدمات تجاری نفت و کالاهای نفتی و مرکزیت یافتن در زمینه نمایشگاه ها و همایش های بین المللی و منطقه ای تعریف گردید.

معضل بیکاری گریبانگیر جوانان قشمی در منطقه ویژه اقتصادی

جزیره قشم با مساحت جزیره 1491 کیلومترمربع، حدود 5/2 برابر دومین جزیره بزرگ خلیج فارس است که 300 کیلومتر از جزیره قشم که در راستای انتقال تکنولوژى پیشرفته به منطقه ،جذب سرمایه هاى خارجی،افزایش صادرات و کسب در آمدهاى ارزى تربیت نیروى انسانى ماهر و متخصص و ایفاى نقش پایلوت براى کشوربه منطقه آزاد اختصاص داده شده اما جزایر پیرامون قشم مانند جزیره لارک و هرمز نیز تحت مدیریت منطقه آزاد قشم قرار گرفته است.

نام منطقه آزاد با قوانین و لوایح خود رونق و آبادانی را برای ساکنین جزیره و منطقه را همراه داشته باشد که این تصور برخلاف حال و روز کنونی مناطق آزاد و قشم است.

تعدادبسیاری از جوانان تحصیل کرده قشم در حالی بیکار و سرگردان به سر می برند که در اوج محرومیت و بدترین شرایط آب وهوایی تحصیلات عالی دانشگاهی دارند و تقاضاهای کاری آنان در بایگانی منطقه آزاد خاک می خورد از سوی دیگر شاهد جذب نیروهای غیربومی و گزینش های فامیلی در سازمان می باشند.

در حالی که رویکرد مسئولان استانی باید بر گزینش نیروهای بومی و استفاده نیروهای لایق و شایسته جزیره و استان باشد اما این رویه جایگزین انتصابات فامیلی شده؛ انتصابات ناعادلانه ، موج اعتراضات قشمی ها را به همراه داشته که این نارضایتی ها با پشت گوش اندازی مسئولان همراه بوده است.

تاکید رهبر انقلاب بر عمل به سیاست های اقتصادو حمایت از تولید می تواند گام بلندی در زمینه اشتغال زایی و رونق اقتصاد داخلی باشد اماحمایت از تولید درجزیره قشم جای خود رابه صادرات محور داده و قشم را به جزیره ای مصرف گرا تبدیل نموده و  صادرات آن در مقابل واردات قابل قیاس نیست.

حجم بالای واردات کالاهای مصرفی و قاچاق گسترده منطقه آزاد قشم را به جولانگاهی برای قاچاقچیان و مافیای اقتصاد تبدیل کرده و پشت پرده این حجم از مبادلات نامشروع اقتصادی بیکاری و نابودی تولید ملی را در سایه سیاست های اقتصاد مقاومتی بهراه دارد.

دریا و سواحل بیکران خلیج فارس،ذخایر  زیستگاههای طبیعی جزیره فرصت های مناسبی برای ایجاد اشتغال در قشم است همچنین صنعت صیادی و صید ماهی و میگو زمینه ایجادکارخانه استکه می تواند بخش گستره ای از بیکاری ها را جزیره سامان دهی کند .

ریزگردها مهمان دیرینه قشم

شهرک گلزار قشم  با بیش از ۵ هزار نفر جمعیت ما بین روستای دفاری و روستای طولا قرار دارد که سال هاست با معضل گردو غبار در منطقه رنج می برند؛ وجود کوه ها ، دشت های شنی و خاک های روان درجواراین شهرک منجربه نارضایتی ساکین شده است و گرد و خاک به حدی رسیده است که مردم جزیره شهرک گلزار را با نام شهرک خاک زار می شناسند .

عدم توجه مسولان به درخواست های ساکنین شهرک گلزار قشم برای رفع این مشکل بزرگ درسال گذشته باعث شده است که امسال هم مردم این شهرک در این فصل از تابستان با این مشکل دست و چنجه نرم کنند و درب خانه های خود را برای این مهمان ناخوانده به اجبار بازکنند.

مردم این شهرک سال هاست که از این مشکل رنج می برند و داد خود را به مسولان این شهرستان رسانده اند اما مسولان شهرستان خم به ابروی خود نمی آورند و حتی بازدیدی هم از وضعیت شهرک گلزار نمی کنند و موجب شده تا مالکان خانه ها دراین شهرک بخاطر گرد و خاک با قیمت پایین اجاره یا به فروش می رسانند.

وضعیت نگران کننده قشم از فقر خدمات درمانی 

مشکلات بهداشت و درمان یکی از بارزترین دغدغه های ساکنان قشم است و با موج فقر و محرومیت در روستاهای جزیره قشم سهم مردم این جزیره در حوزه بهداشت و درمان است که باید بر اساس ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی آن مورد توجه قرار گیرد.

سال هاست که مردم صبورجزیره قشم از نبود متخصصان کارآمد و اشتباهات فاحش در تنها بیمارستان قشم رنج می برند و کمبود  نیروی متخصص و امکانات کافی باعث خستگی اهالی قشم از اشتباهات بیمارستانی شده است.

مسائل بهداشت و درمان شهرستان قشم از جمله حادترین مباحث کلیدی شهرستان است که سال هاست مردم این ناحیه را رنج می دهدمسائل بهداشت و درمان این شهرستان نه تنها در خور منطقه ای با پذیرش میلیون ها مسافر در طول سال نیست بلکه کفاف جمعیت بومیان جزیره را هم نمی دهد و مردم برای درمان به مرکز استان یا سایر استان ها مراجعه کنند.

اتفاقات اخیر پزشکی و مرگ مادران باردار به تنها ترین بیمارستان منطقه آزاد قشم لقب درمانگاه محله ای ، قتلگاه داده که می طلبد توجه مسئولان به موضوع سلامت ساکنان بزرگترین جزیره خلیج فارس بیشتر شود.

محرومیت در شش مایلی منطقه آزاد قشم

جزیره لارک یکی از جزایر واقع در تنگه هرمز است که  در فاصله یک کیلومتری از جزیره قشم قرار دارد که به واسطه کوه مرتفعی در این جزیره از یکدیگر جدا شده اند از این رو مردم جزیره برای ارتباط با قشم باید شش مایل دریایی را طی کنند.

این جزیره  بالغ بر 150خانوار دارد که زیر نظر سازمان منطقه آزاد قشم قرار گرفته است؛ بود راههای مناسب، نبود اسکله مناسب برای صیادی ، کمبود پزشک در جزیره و نبود مقطع تحصیلی متوسطه از جمله مشکلات ساکنان این جزیره است که موجب شده مردم برای انجام امور روزانه خود مسافت شش مایلی را تا قشم طی کنند.

کمبود امکانات تحصیلی و ورزشی نیز از دغدغه های جوانان لارکی است این امر موجب شده جوانان جزیره برای ادامه تحصیل و فعالیت های ورزشی به قشم و هرمز مراجعه کنند.

محمدلاجی پور،رئیس شورای جزیره لارک با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم جزیره تصریح کرد:خاک سرخ منبع درآمدزایی و اشتغال برای جزیره لارک است اما تاکنون تنها یک معدن آن ثبت و رها شده  و هیچ اقدامی برای استخراج از جزیره انجام نشده و تعاونی صیادان لارک با بیش از 70صیاد در وضعیت نامناسب معیشتی قرار دارند.

وی تصریح کرد: در سال های پیش مردم جزیره اجازه واردات میوه آناناس از کشورهای حاشیه خلیج داشتند که با ممنوعیت سازمان منطقه آزاد قشم، درآمد ناچیز حاصل از فروش این محصول از مردم جزیره سلب شده است.

ممنوعیت مردم لارک از واردات آناناس در حالی است که شاهد حجم گسترده از میوه های گران قیمت و واردات بی رویه کالاهای غیرضروی می باشیم.

 

اوضاع نامناسب اقتصادی کیش وندان در منطقه ویژه اقتصادی

رکود اقتصادی از جمله وقایعی است که سراسر کشور را درگیر کرده اما با توجه به اینکه رکود در جزیره کیش که وابسته به صنعت گردشگری است می تواند مشکلات عدیده ای برای ساکنان به وجود آورد از معضلاتی است که با وجود تلاش های مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش همچنان حل نشده باقی مانده است.

اگر چه مسافران کم و بیش از تسهیلاتی که برای آنان در سفر به این جزیره مرجانی در نظر گرفته شده بهره مند می شوند اما رکود اقتصادی و کاهش گردشگران، همچنین حذف شدن حضور گردشگران خارجی که برای تمدید ویزا ( چنج ویزا) جزیره کیش را انتخاب می کردند موجب شده تا نگرانی هایی برای شهروندان به وجود آید.

معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با تغییر رویکرد و نگرش جدید به سیستم گردشگری، تلاش دارد تا گردشگری سلامت، آموزش، دریایی، ورزش و دیگر بخش های گردشگری را فعال کند.

مناطق آزاد کشور همچنان در دست یابی به تعاریف صورت گرفته در قوانین موفقیت های نسبی را به دست آورده اند که با تعریف واقعی آن فاصله بسیار دارد. امید است تا مسئولان پیش از افزایش این مناطق و مناطق ویژه اقتصادی، راهکاری برای دست یابی به تعاریف واقعی در این مناطق دست پیدا کنند.

جزیره مرجانی کیش با 92 کیلومتر مساحت در میان آب های نیلگون خلیج فارس از توابع استان هرمزگان و شهرستان بندرلنگه می باشد که  ازجزیره کیش، جزایر فارور بزرگ، فارور کوچک و هندورابی تشکیل شده است.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است