منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۱
شناسه خبر: 327828
گروه :خبر
image_800_531
 

قوانین اجرا نمی شوند؛

تفریحی با طعم مرگ

در استان هرمزگان علاوه بر عرضه آزاد سیگار، حتی قلیان هم آزادانه عرضه می شود. در سواحل بندرعباس افرادی بدون هیچگونه ممانعتی اقدام به عرضه قلیان می کنند و باعث سلب آرامش خانواده هایی می شوند که برای تفریح به سواحل یا پارک های ساحلی می روند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اگرچه افرادی که سیگار می کشند، عنوان می کنند که فقط تفریحی سیگار می کشند و معتاد نمی شوند، اماسیگار را به عنوان سرآغاز اعتیاد به سایر مواد مخدر اعلام کرده اند و مرور تجربیات معتادین به مواد مخدر سنتی و صنعتی نشان می دهد که بیشتر آنها از سیگار شروع کرده اند و بعد بسوی سایر مواد مخدر رفته اند.

 

یکی از مواردی که در بسیاری از کشورها رعایت می شود و مدتی در کشورمان برسر آن بحث شد، عدم عرضه سیگار به نوجوانان و افراد زیر هجده سال در سوپر مارکت ها و… است.

 

این طرح اگرچه در اوایل دهه 80به تصویب رسید و حتی جرائمی برای عرضه کنندگان دخانیات درنظر گرفته شد، اما متاسفانه روند اجرایی به خود نگرفت. درحال حاضر سیگار در سوپرمارکت ها، دکه های روزنامه فروشی، دکه های سیگار فروشی و… به راحتی برای تمامی سنین مثل نقل ونبات عرضه می شود و همچنین دسترسی به انواع مواد مخدر نیز سهل است.

 

اما اینکه دسترسی به دخانیات چرا علی رغم وجود قوانین برخورد با متخلفان هنوز روند اجرایی به خود نگرفته است، جای بسی سوال دارد. چرا کودکان و نوجوانان بایستی دسترسی آسانی نسبت به دخانیات داشته باشند که مسلما در استعمال آن توسط این قشر بی تاثیر نیست. بنظر می رسد مسئولان مربوطه بایستی تدبیری در این بخش بیندیشند و اجازه عرضه آزادانه دخانیات را ندهند.

 

دسترسی آسان به دخانیات با افزایش میزان استفاده از آن و افزایش میزان اعتیاد بخصوص در سنین جوانی و نوجوانی اثرگذار است. سیگار و قلیان با طعم مرگ به راحتی در دسترس می باشد.

 

در استان هرمزگان علاوه بر عرضه آزاد سیگار، حتی قلیان هم آزادانه عرضه می شود. در سواحل بندرعباس افرادی بدون هیچگونه ممانعتی اقدام به عرضه قلیان می کنند و باعث سلب آرامش خانواده هایی می شوند که برای تفریح به سواحل یا پارک های ساحلی می روند.

 

متاسفانه مسئولان مربوطه هم تاکنون اقدام عملی مداوم انجام نداده اند و عرضه انواع و اقسام قلیان های میوه ای در سواحل و پارک ها انجام می پذیرد و درکنار آن بصورت مخفیانه مواد مخدر و… نیز توزیع می شود.

 

بنظر می رسد مسئولان مربوطه بایستی برای عدم عرضه دخانیات به افراد زیر 18سال و عرضه قلیان در سواحل اقدام نمایند. از یک طرف پزشکان در خصوص استفاده از سیگار و قلیان و بروز انواع بیماری ها و مرگ های زودرس هشدار می دهند واز طرفی دیگر به راحتی این اقلام در دسترسی قرار می گیرند و در سواحل و… خانواده ها مجبورند تفریح با طعم قلیان و نزدیکی به مرگ زودرس داشته باشند و اینکه چرا اقدامی در این بخش ها صورت نمی گیرد، جای سوال دارد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است