منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۳
شناسه خبر: 272481
گروه :خبر
image610492

انتظار می رفت که آمریکا حاضر شود برای آزادی این گروگان خود در ایران دست به هر اقدامی بزند و حتی حاضر شود بر سر پول های بلوکه شده ایران که 36 سال بود آنها را گرو نگه داشته بود، وارد معامله شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ طی روزهای گذشته، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه آقای روحانی رئیس‌جمهور در خصوص سرانجام مذاکرات هسته‌ای نکاتی را گوشزد کردند.

یکی از مهمترین نکاتی که رهبر انقلاب در این نامه متذکر شدند، تأکید بر معامله به جای مذاکره بود؛ رهبری در قسمتی از نامه خود مرقوم فرمودند: در تبلیغات توجه شود که در برابر آنچه در این معامله به دست آمده، هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است. نوشته‌ها و گفته‌هائی که سعی می‌کنند این حقیقت را نادیده گرفته و خود را ممنون طرف غربی وانمود کنند با افکار عمومی ملت، صادقانه رفتار نمی‌کنند.

تأکید بر معامله در حالی از سوی رهبری صورت می‌گیرد که در خلال به نتیجه رسیدن مذاکرات، جیسون رضائیان جاسوس و خبرنگار آمریکایی در ایران به همراه تعدادی دیگر آزاد شد و در قبال آن بخشی از دارایی های بلوکه شده ایران که قرار بود طبق بیانیه الجزایر آزاد شوند، آزاد شد.

در همین راستا سردار نقدی هم معتقد است که لغو تحریم بانک سپه و باز پس گیری یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از اموال بلوکه شده ایران پس از ۳۶ سال نشان داد که آمریکا جز زبان زور نمی فهمد.

وی در خصوص بازپس گیری اموال بلوکه شده ایران از آمریکا اظهار داشت: این پول مربوط به بیانیه الجزایر بوده و هنوز بعد از ۳۶ سال بیش از ۵۰ میلیارد دلار آن، باید برگردانده شود؛ آمریکا پس از سالها مذاکره، بحث و پیگیری از طریق دادگاه لاهه و رایزنی های مختلف حاضر نشده آن را مطابق تعهد خود بازگرداند.
نقدی تاکید کرد: باز پس گیری این مبلغ در قبال آزادی جاسوس آمریکایی انجام شده و ربطی به جریان مذاکرات ندارد.

با توجه به اتهامات جیسون رضاییان و اثبات آنها در کنار تلاش گسترده مقامات آمریکایی برای آزادسازی وی و گفت‌وگوهای متعددی که در این راستا با مقامات ایرانی صورت گرفت، اهمیت این جاسوس برای طرف غربی بسیار مشخص شد.

بر اساس این اهمیت انتظار می رفت که آمریکا حاضر شود برای آزادی این گروگان خود در ایران دست به هر اقدامی بزند و حتی حاضر شود بر سر پول های بلوکه شده ایران که 36 سال بود آنها را گرو نگه داشته بود، وارد معامله شود.

معامله‌ای که مقامات آمریکایی خوشحالی خود را نسبت به آن بارها ابراز داشتند و حتی اذعان کردند که گفتگوهایی در این خصوص با مقامات ایرانی داشته‌اند.

اوباما، رئیس جمهور آمریکا در اولین کنفرانس خبری خود بعد از اجرایی شدن برجام به معامله جاسوس امریکایی نیز اشاره کرد و درباره فرایند آزادی زندانیان آمریکایی مدعی شد: در حاشیه گفتگوهای هسته‌ای دیپلمات‌های آمریکایی در بالاترین سطح، از جمله وزیر خارجه کری، از هر نشستی برای واداشتن ایران به آزاد کردن زندانیان آمریکایی استفاده شده است.

وی همچنین به گفتگو های خود و روحانی اشاره کرده و گفت: پس از تکمیل شدن توافق هسته‌ای، گفتگوی میان دولت های ما بیشتر شد و این خانواده‌ها خبری را شنیدند که منتظرش بودند.

با توجه به نامه رهبری در پاسخ به روحانی و شواهد موجود می توان به راحتی دریافت که موضوعات غیر هسته‌ای نیز در حاشیه مذاکرات هسته‌ای در جریان بوده است و آزاد شدن بخشی از اموال بوکه شده ایران حاصل مذاکرات هسته‌ای نبوده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان