منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۰
شناسه خبر: 176160
گروه :خبر

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اختلاف تفسیری که در بیانیه لوزان وجود دارد، نشان از عدم اراده یا خلف وعده طرف آمریکایی است، گفت: اختلافات موجود در تفسیر بیانیه لوزان می‌تواند «برد-برد» را به «برد-باخت» تبدیل کند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، هادی آجیلی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، پیرامون بیانیه لوزان و تناقضاتی که در متن فارسی و انگلیسی آن وجود دارد، گفت: ما باید بدانیم مذاکره بر وزن معامله است و وقتی جمهوری اسلامی با 6 کشور قدرتمند جهان وارد مذاکره می شود، نمی‌شود انتظار داشت که هرچه طرف ایرانی می‌خواهد، محقق شود و کشورهای مقابل که زورگو نیز هستند، تسلیم ما شوند.

وی ادامه داد: این موضوع را هم باید بدانیم که در تبادل امتیازات، متوازن و همسان بودن آن است که معنای «برد-برد» را از «برد-باخت» تفکیک می‌کند.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه پیرامون اختلافاتی که در تفسیر بیانیه لوزان وجود دارد، گفت: اختلاف تفسیری که بین طرف ایران و آمریکا درخصوص بیانیه لوزان وجود دارد، می‌تواند این مذاکرات را برای طرف ایرانی از حالت «برد-برد» به «برد-باخت» تغییر دهد.

آجیلی افزود: طبق روایت آقای ظریف که ما آن را می‌پذیریم، ایران همکاری بیشتری با آژانس خواهد داشت و بخش زیادی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعطیل خواهد کرد و رسالت و مأموریتی که جمهوری اسلامی برای فردو و اراک درنظر گرفته بود طبق بیانیه لوزان تعطیل خواهد شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به روایت ظریف از تعهدات طرف مقابل، گفت: طبق روایت آقای ظریف، اگر در مقابل امتیازاتی که ما داده‌ایم، لغو تحریم‌ها آن هم در زمانبندی قابل قبول صورت گیرد، آن موقع این معامله برد-برد خواهد شد.

وی با تاکید بر این موضوع که ما درعین اعتماد به تیم مذاکره کننده ایرانی، به طرف غربی و آمریکایی بی‌اعتمادیم، گفت: اختلاف تفسیری که درخصوص بیانیه لوزان وجود دارد، نشان می‌دهد در شب آخر مذاکرات تفاهم بر سر تمامی مسائل صورت نگرفته است. مشکل اول بر سر بیانیه بودن یا توافق بودن این دوره از مذاکرات است. طرف ایرانی بدنبال این است که نتیجه این دوره از مذاکرات تعهدآور نباشد تا 2مرحله‌ای کردن توافق را انجام نداده باشد به همین خاطر بر بیانیه بودن تاکید می‌کند اما طرف مقابل بر توافق بودن آن نظر دارد.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه تصریح کرد: مشکل دیگر اختلاف تفسیر پیرامون خود بیانیه لوزان است. که طرف ایرانی طبق بیانیه بر این عقیده است که با اجرا توافق تحریم‌ها لغو می‌شود اما طرف آمریکایی چنین عقیده ای ندارد، حال یا اراده نکرده یا خلف وعده کرده است. آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که طرف غربی و آمریکایی طبق تفسیر خود بیانیه را اجرایی می کنند.

آجیلی با بیان اینکه 2 طرف مذاکره‌کننده می‌خواهند برد خود را بزرگ جلوه دهند، گفت: نگرانی ما از بزرگ جلوه دادن برد تیم ایرانی نیست، بلکه نگرانی ما اینجاست که این اختلاف تفسیری که وجود دارد، معامله برد-برد را به برد-باخت تبدیل می‌کند. اینکه طرف مقابل اینگونه تفسیر می‌کند که بعد از دوره طولانی تحریم‌ها تعلیق می‌شود و آن هم با گزارش آژانس مبنی بر این که ایران به تعهداتش عمل کرد، بستگی دارد ماهیت برد-برد مذاکرات را به برد-باخت تبدیل می‌کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با طرح این سوال که چرا طرف غربی و آمریکایی تفسیر دیگری از بیانیه لوزان دارد، گفت: آیا این تفسیر برای مصرف داخلی است و یا اینکه طرف مقابل می‌خواهد تفسیر خودش را اجرایی کند؟

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های تیم مذاکره کننده، گفت: آقای ظریف و تیم همراهشان در فضای دیپلماتیک تلاش بسیاری انجام دادند که قابل تقدیر است. حق جمهوری اسلامی داشتن غنی سازی صلح‌آمیز هسته‌ای است. خواسته‌های جمهوری اسلامی منطقی است امام طرف غربی بخاطر زور زیاد و قدرتی که پشت سر خود دارد حرف غیرمنطقی می‌زند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: طرف ایرانی با منطق صحبت می‌کند اما بخاطر ضعف‌هایی که در ساختار اقتصادی خود دارد با مشکلاتی روبرو می‌شود و در مقابل تحریم آسیب پذیر است. در حقیقت ساختار اقتصادی ما با حرف منطقی ما همخوانی ندارد. به همین خاطر اینکه انتظار داشته باشیم در این فضا طرف غربی حرف ما را بپذیرد، اشتباه است.

آجیلی پیرامون داوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان گفت: آژانس داور بیطرفی نیست. آژانس فقط نسبت به فعالیت‌های ما داوری می‌کند و بر اقدامات ما نظارت دارد اما نسبت به آمریکا چنین وضعیتی ندارد و ناظری برای بررسی اقدامات طرف غربی و آمریکایی وجود ندارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان خاطرنشان کرد: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مان تمام تلاش خود را انجام داده‌اند و منتقدان در این خصوص باید منصفانه عمل کنند. البته در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت، دولت نیز باید از هوادارانش مراقبت کند تا از این موضوع (بیانیه لوزان) برای ایجاد تفرقه در داخل استفاده نکنند چراکه موضوع هسته‌ای یک مسئله ملی است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی