منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۹
شناسه خبر: 264874
گروه :خبر
1

تجویز مسکن های آنی برای جلوگیری از قاچاق راه حل مناسبی نیست بلکه آموزش،اقدامات پیشگیرانه و ایجاد اشتغال باید همزمان با یکدیگر صورت پذیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه، عدم ایجاد کسب و کار جدید در سال های اخیر با توجه به رشد نسبی جمعیت و ورشکستگی برخی بنگاه های اشتغال زا یکی از علل اصلی روی آوردن برخی از مردم بخصوص جوانان به مشاغل غیر عرف جامعه و خلاف قانون است.

بسیاری از کار آفرینان و بنگاه های تولیدی از عدم حمایت لازم و کافی مسئولین بخصوص در استان هرمزگان گله مند هستند و اساسا تولید بازدهی لازم را برای تولید کنندگان ندارد.

رکود در بازار یکی دیگر از دلایل روی آوردن جوانان به اشتغال های غیر قانونی است .

یک دلیل عمده دیگر که برخی جوانان را به سمت قاچاق سوق می دهد سود بالای این امر است که بسیاری از افراد دنیا زده را مشتاق می کند دست به ریسکی بزنند که آنها را بین دوراهی رفاه مادی و از دست دادن جان قرار می دهد.

جلوگیری از قاچاق و ایجاد اشتغال در سال های اخیر مورد تاکید چند باره مقام معظم رهبری بوده است و رهبری طی سخنانی از تمام ارگان ها خواسته است با توجه به ضوابط قانونی خود در جلوگیری از قاچاق کالا و اقتصاد مقاومتی تلاش کنند.

آمار بیکار در استان هرمزگان بیش از برخی آمارهای گرفته شده توسط نهاد های دولتی است، البته اساس این آمارها بر اساس معیارهای بین المللی است که می گوید هر کس اگر در هفته دو ساعت اشتغال داشته باشد بیکار محسوب نمی شود، چیزی که همه به خوبی می دانند دو ساعت کار در هفته نمی تواند مایحتاج زندگی یک نفر را هم تامین کند چه برسد به یک خانواده، البته همین آمارهای دولتی را نیز اگر معیار قرار دهیم باز هم باید زنگ یک چالش اجتماعی بزرگ در استان هرمزگان را به صدا در آورد که به طور مثال طی اظهار نظر معاون سیاسی و امنیتی استانداری امار بیکاری شهرستان بشاگرد 50 درصد می باشد که فاجعه بار است.

در سال های گذشته قاچاق سوخت یکی از پر درآمدترین اشتغال های غیر قانونی کشور بود که ضربات سنگینی را به اقتصاد کشور وارد کرد و بیش از مسائل اقتصادی تعداد زیادی از نیروهای خدوم نیروی انتظامی جان خود را برای جلوگیری از این امر گذاشتند و تعدادی از جوانان فریب خورده که می توانستند برای خود و مملکتشان اثربخش باشند در این راه تباه شدند.

با افزایش قیمت سوخت و کاهش تقاضای قاچاقچیان برون مرزی و همچنین اقدامات بازدارنده نیروهای انتظامی و نظامی مبادرت به قاچاق سوخت را با کاهش مواجه کرد، اما با توجه به نبود اشتغال و دنبا زدگی که رسانه های غربزده تبلیغ آن را می کنند و سود بالای این امر تعدادی را دوباره فریب داده است که به سراغ اقدام خلاف قانون دیگری بروند این در حالی است که در ماههای اخیر رو آوردن قاچاقچیان از صادرات سوخت به واردات دخانیات مشهود است.

قطعا اقدامات بازدارنده برای این امر باید صورت بگیرد اما باید برای ایجاد اشتغال نیز چاره ای بنیادین پیدا کرد، متاسفانه برای این معظل همیشه داروهای مسکن تجویز می شود که این موضوع پاک کردن صورت مسئله است.

بخشی از این کار برعهده رسانه ها می باشد که راه های کارآفرینی و کسب و کارهای حلال را به جامعه آموزش دهد، گوشه ای از راه حل این موضوع نیز بر عهده نهاد نظامی و انتظامی است که باید از ورود و خروج قاچاق جلوگیری شود و بخش دیگر این گره نیز بر عهده نهادهای دولتی می باشد که باید تدابیری بیندشند تا موجب رونق بازار و ایجاد کسب و کار باشد و قطعا این سه گام باید همزمان انجام شود و گرنه قاچاق و معضلات آن برای همیشه ادامه خواهد داشت.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است