منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
شناسه خبر: 274412
گروه :خبر
13920419000382_PhotoA

نشست بعدی کارگروه ویژه تعیین مزد سال 95 کارگران با حضور بخش‌های مختلفی از وزارت کار، صنعت، اقتصاد و سازمان تامین اجتماعی به همراه شرکای اجتماعی در این هفته برگزار می‌شود که ارائه گزارش رسمی کارفرمایان محور اصلی این گردهمایی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، با نزدیک شدن به روزهای پایانی بهمن ماه حساسیت تعیین دستمزد برای سال 95 کارگران افزایش می‌یابد و در این روزها گزارش‌های رسمی هم کم کم به نشست شورای عالی کار می‌رسد.

بر همین اساس طبق آخرین پیشنهادات قرار است در هفته پیش رو کارفرمایان گزارش رسمی خود را پیرامون سبد هزینه‌ای معیشت کارگران ارائه کنند چرا که طبق تبصره دوم ماده 41 قانون کار تعیین مزد باید بر مبنای تامین معیشت باشد.

کارگران هم در این جریان فرم‌های ویژه‌ای را به استان‌های سراسر کشور ارسال کرده و به طور عینی میزان برآورد هزینه ای از تامین هزینه‌های سبد معیشتی را بررسی می‌کند.

با این حساب تنها دو هفته دیگر برای ارائه گزارش‌های رسمی کارگران و کارفرمایان و احتمالا دولت پیرامون تبصره دوم ماده 41 فرصت باقی است تا تعیین دستمزد سال 95کارگران وارد فاز جدیدی شود.

کارگران در سال‌های پس از انقلاب معتقدند که به میزان تورم حقوق دریافتی افزایش پیدا نکرده و موضوع معیشت آنان در تعیین مزد نشست‌های شورای عالی کار مورد غفلت واقع شده است.

بر همین اساس کارگران که نمایندگانی در تشکل‌های مختلف انتخاب کردند انتظار دارند تا در نشست‌های مزدی از حقوق‌شان دفاع شود تا نیاز به گرایش به مشاغل دوم و سوم نباشد.

در این باره کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی معتقد است که خط فقر به دستمزدهای زیر 1.5 میلیون تومانی شامل می‌شود و دولت باید مسئولیت خود را برای رفاه حال کارگران بپذیرد.

 به گفته مسئولان دولتی هم نشست‌های شورای عالی کار برای تعیین مزد از ماه آینده شروع می‌شود و مباحث حاشیه‌ای در آن به کارگروه های مزدی منتقل شده تا موضوعات اصلی از جمله نرخ میزان افزایش مزد سال آینده مطرح شود.

به نظر می‌رسد دولت با افزایش دستمزد به صورت تلفیقی از نرخ تورم و مزایای انگیزشی در فیش حقوقی کارگران موافق باشد به طوری که افزایش پایه مزد با نرخ تورم منتهی به بهمن ماه سال 94 فاصله معناداری هم نداشته باشد.

بنابراین دولت احتمالاً با افزایش نرخ پایه سنوات و سایر مزایا از جمله بن کارگری موافقت کند و از طرفی هم کارفرمایان را به سمتی که مزد مبنا بیش از نرخ تورم نباشد و سایر مزایا افزایش یابد، ترغیب کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی