منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۵ - ۷:۴۵
شناسه خبر: 331451
گروه :خبر
pc2b8918b50a4a034d85c9dcbf318ffada_000726

چندی پیش خبری مبنی بر اعتراض دانشجوهای دانشگاه آزاد قشم به فروش پایان نامه در این دانشگاه از خروجی برخی سایت های محلی و تارنماهای خبری بیرون آمد که به مزاج برخی ها خوش نیامد و به شدت این خبر تکذیب کردند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ خرید و فروش غیر قانونی پایانامه دردانشگاه ها یکی از اساسی ترین کالا برای داد و ستد تبدیل شده است به گونه ای که قسمت پژوهش برخی دانشگاه ها را به قسمت تجاری و مالی تبدیل کرده است که این می تواند خطر بزرگی برای آینده علمی ایران باشد .

 

منصورآزاد ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم در گفتگو با خبرنگاران عنوان کرده است که پایان نامه های دانشجویی از چهار فیلتر عبور می کند ، پروپزال دانشجویان وارد سیستم شده و پس از آن بررسی می شود پس از دفاع پایان نامه و انجام اصلاحات لازم در سایت ایران داک ثبت می شود و امکان ثبت پایان نامه با عناوین تکراری وجود ندارد و هیچ پایانامه فروشی در این دانشگاه صورت نگرفته است .
در جریان بررسی میدانی خبرنگار مستقرهرمز در قشم بنا به گفته دانشجوها که در این تخلف هم ازنظر مادی و هم از نظر تحصیلی ضرر کرده اند قیمت پایان نامه ها برا اساس رشته تحصیلی ، کیفیت کار و زمان مورد نظر برای تحویل کار تغییر می کند .
درحالی که رییس دانشگاه آزاد قشم این خبر را به شدت تکذیب می کند ولی حضور دانشجویان در این دانشگاه و خواستار رسیدگی به پرونده های خود در بخشی دیگر تعلیق یک ساله مسئول سابق پژوهش سندی دیگر برتخلف انجام شده در این دانشگاه است که همه و همه آن را تکذیب می کنند و می خواهد این خبر از جامعه رسانه ای به دور بماند .

 
یکی از دانشجوهای معترض که خواهان درج نشدن اسم ان در این خبر است در گفتگو با خبرنگار هرمز در این خصوص می گوید : برای راهنمایی گرفتن از چگونگی تکمیل پایان نامه ام به یکی از کارمندهای دانشگاه مراجعه کردم که پیشنهاد خرید پایانامه بهم داد و وعده داد که با پرداخت مبلغی 40 میلیون ریال نیازی به هیچ پایانامه ای نیست و بنده بدون هیچ مراحلی مدرکم را اخذ می کنم .

 
وی ادامه داد : بعد از پرداخت مبلغ مشخص شده برای دریافت مدرک خود با گذشت زمان 5 ماه به دانشگاه مراجعه کردیم که می گویند پرونده شما دچار مشکل شده است و از هرکسی می پرسیدیم پرونده ما چه مشکلی دارد چیری نمی گفتند تا اینکه آنقدر رفت و آمد کردیم که گفتند در پایانامه شما تخلف صورت گرفته است و باید پرونده شما بررسی کامل شود .
حال سوال اینجاست چرا با اینکه دانشجوها از این تخلف پرده برداشته اند و کارمند متخلف هم به مدت یک سال از کار ممنوع شده است چرا رییس دانشگاه آزاد این خبر را تکذیب می کند و به دنبال پوشاند این قضیه است ؟

 

گفتنی است ” کارمند متخلف با ابزار غیرقانونی از دانشجوها پول اخذ می کرده و بدور از چشم روسا و کارکنان دانشگاه مدرک دانشجوها را بصورت فرمالیته صادر می کرده که این فرد متخلف توسط مسولان دانشگاه شناسایی می شود و بعد از رسیدگی کامل نامبرده به یک سال محرومیت از کار محکوم می شود .
هرچند پدیده پایانامه فروشی و دادن مدرک با لابی امری غیرقانونی و برخلاف موازین اخلاقی و علمی است ، اما قطعا سکوت چندین ساله مسولان آموزش عالی و صرف حرف زدن در این باره یکی از منشاهای اصلی ریشه دار شدن این اتفاق تلخ در جوامع علمی کشورمان است که امیدواریم جلو این کار گرفته شود .

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است