منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۱
شناسه خبر: 236209
گروه :خبر
tm.aspx

مدرس دانشگاه حاجی آباد گفت :تعطیل شدن شهرک های صنعتی به معنای ضربه ای جدی به اقتصاد مقاومتی و به بسته شدن رگ های اقتصاد داخلی و در نتیجه ایست قلبی و کشنده در اقتصاد است که در هیچ صورتی قابلیت جبران نخواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، سجاد دهقانی مدرس دانشگاه شهرستان حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار پیارم اظهار کرد :اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد درون‌زا است و از دل ظرفیّتهای خود کشور ما و خود مردم ما می جوشد؛ رشد این نهال و این درخت، متّکی است به امکانات کشور خودمان؛ درون‌زا است.

 

 

وی با اشاره به بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی که می فرمایند که یکی از اصلی ترین راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی، توجه به تولید داخل و تقویت کارنجات و تولیدکنندگان درون کشور است تصریح کرد : این امر می تواند مجموعه داخلی را از کالاهای وارداتی بی نیاز ساخته و در نتیجه، یک اقتصاد درون زا را شامل شود.

 

 

دهقانی ادامه داد : در ایران مکان هایی به نام شهرک های صنعتی داریم که قلب تپنده ی اقتصاد هر شهر هستند و این شهرک ها جایگاه مناسبی برای سرمایه گذاری داخلی می باشد و بدین صورت اقتصاد کشور روند رو به رشدی را خواهد داشت.

 

 

وی بیان کرد : تعطیل شدن شهرک های صنعتی به معنای ضربه ای جدی به اقتصاد مقاومتی و بسته شدن رگ های اقتصاد داخلی و در نتیجه ایست قلبی و کشنده در اقتصاد است که در هیچ صورتی قابلیت جبران نخواهد داشت.

 

 

وی یکی از مهم ترین بخش هایی که در اقتصاد مقاومتی وجود دارد بخش« تولید» است دانست عنوان کرد :شهرک های صنعتی وابسته و تعطیل شدن شهرک های صنعتی در برخی شهرها امری است که به خودی خود می تواند ضربه ی مهلکی بر پیکره اقتصاد ما وارد کند .

 

 

وی با اشاره به اینکه برای اجرای بهتر اقتصاد مقاومتی ، داشتن فرهنگ اقتصاد مقاومتی نیاز است، افزود: مقاومت در برابر خواسته های نابجای خودمان در قبال خرید اجناس گران قیمت و خارجی می تواند کار ساز باشد.

 

 

وی با بیان اینکه باید با توجه به شعار حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی از تک محصولی بودن اقتصاد که به معنای نفوذ و تاثیر گذاری دشمن در اقتصاد و معیشت مردم در کشور است خارج شویم بیان کرد : با تعطیلی این شهرک ها از این هدف که رونق شهرکت های صنعتی است کاملا دور خواهیم شد پس باید برای رسیدن به اهداف خود و تولید ملی تلاش بی وقفه ای انجام دهیم.

 

 

 

وی معضل بیکاری و کمبود فرصت‌های شغلی عامل اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها دانست و بیان داشت : این امر باعث شده که درصد بیکاری خصوصا بیکاری‌های فصلی به عنوان معضل اساسی افراد جویای کار به ‌شمار رفته و در نهایت باعث مهاجرت روستاییان به شهرها شده است.

 

 

وی اضافه کرد : در حوزه روستایی ظرفیت بسیار بالایی برای اشتغال‌زایی وجود داشته، به عنوان نمونه برای ایجاد هر شغل پایدار در محیط شهری باید 100 میلیون تومان اعتبار هزینه کرد، این در حالی است که در مناطق روستایی می‌توان با کمتر از 10 میلیون تومان هزینه برای افراد جویای کار شغل پایدار ایجاد کرد که این همت دولت و مردم را می طلبد.

 

 

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی می تواند دربحران های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام بخش از نظام اقتصادی اسلام راعینیت ببخشد، گفت : ما نباید اقتصاد عاریتی را جایگزین اقتصاد مقاومتی و افزایش تولیدملی بسازیم.

 

 

وی بیان داشت : اجرای سیاســت های اقتصاد مقاومتی می تواند عوامل درون ذایی برای تولید نظیر خودکفایی در فرایندهای تولید بنیان و بکارگیری اقتصاد دانش بنیان واستفاده از درآمدهای واقعی را حاصل کند و شرایطی را فراهم آورد که رشــد و پویایی مستمر و دائمی بر اقتصاد کشور حاکم شود؛ در این صورت نگرانی وضع تحریم و بازگشت مجدد آن دیگر وجود نخواهد داشت.

 

 

انتهای پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی