منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۶:۵۶
شناسه خبر: 359584
گروه :خبر
7

تعزیه در هرمزگان با آمیخته شدن به فرهنگ و آداب مردم رنگ و بوی بومی و محلی به خود گرفته و مردم همه ساله با برپایی آن عشق و ارادت خود را به اهل بیت(ع) نشان می دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ تعزیه خوانی یا شبیه خوانی از قدمت زیادی در ایران برخوردار است و نمونه ای وسیع از آیین های سوگواری و نمایش به شمار می رود که در بعضی از مناطق کشور بدون در نظر گرفتن ویژگی های مشترک ملی رنگ و بوی بومی و محلی به خود می گیرد به گونه ای که در هر نقطه از کشور قابل تمایز با دیگر نقاط کشور می باشد. تعزیه در هرمزگان نیز با آمیخته شدن با آیین بومی و محلی مردم از پایگاه مردمی قوی برخوردار است و مردم این نوع عزاداری را در ایام محرم بیشتر لمس می کنند و با آن عشق و اردت خود را به سالار هیدان نشان می دهند. تفاوت هایی از جمله نوع پوشش و گویش های محلی که برگرفته از قدیمی ترین نسخه تعزیه در استان نشأت گرفته است.  تصاویر مربوط به تعزیه شهادت وهب است که توسط تعزیه خوانان حسینیه مسجد ابوالفضل پل خواجو در بندرعباس اجرا شده است.

تصاویر: عبدالرضا شیبانی

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است