منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۲۸
شناسه خبر: 362208
گروه :خبر
%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af

معاون وزیر راه و شهر سازی با بیان اینکه درحوزه‌ها مختلف صنایع دریایی نیازمند توسعه متوازن هستیم،افزود: سهم درآمد بخش دریایی کشور اعم از حوزه نفت و گاز، حمل‌ونقل و شیلات و مجموعه دریایی مجموعاً 17 میلیارد دلار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در مراسم افتتاح هجدهمین همایش دریایی کیش با اشاره به اینکه دریا به عنوان یکی از موضوعات مهم در برنامه ششم توسعه است خواستار توجه کافی مجلس به توسعه دریا محور در این برنامه شد.

وی با اشاره به اهمیت بخش آموزش در کشور میزان دانشجویان عرصه دریایی را نسبت به نیاز امروز کشور کمتر دانست و بر توجه به این عرصه تأکید کرد.

سعید نژاد ضمن تأکید بر جایگاه صنعت دریا و دریانوردی اظهار کرد: دریا و توسعه دریا محور حداقل امروز در باورهای جامعه ما در حال باز کردن جای خود است البته این راه طولانی است و ما نیاز به عبور از مسیرهای سخت و طولانی در این زمینه‌داریم.

وی با بیان اینکه  راه‌اندازی این همایش بعد از برجام یک اتفاقات خوب این دوره دانست و افزود: این همایش و مجموع اقداماتی که طی یک سال گذشته در دریا انجام‌شده، شاهد بسیار خوبی بر این مدعی است که درهای زیادی برای فعالیت در کشور ما گشوده شده است و همچنان بازخواهد ماند و مسیرها و فرصت‌های بسیاری را برای فعالیت به‌ویژه در حوزه دریا به وجود خواهد آورد.

سعید نژاد با اشاره به شرایط پسا برجام و عبور از تحریم ها ابراز داشت: ما در حال حاضر با عبور از تحریم در حوزه دریا با کمترین محدودیت مواجه هستیم درواقع تقریباً همه محدودیت‌هایی که در کشور ما فراهم‌شده بود در بخش دریا از بین رفته و فرصت بسیار خوبی در توسعه این بخش فراهم‌شده است.

وی با بیان اینکه در یک نگاه همه‌جانبه و عمومی درزمینهٔ دریا و حوزه‌ها مختلف صنایع دریایی نیازمند یک توسعه متناسب، متوازن و همگون هستیم،افزود: سهم درآمد بخش دریایی کشور اعم از حوزه نفت و گاز، حمل‌ونقل و شیلات و مجموعه دریایی مجموعاً 17 میلیارد دلار است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی رقابت در حوزه دریا را فشرده خواند و گفت: رقابت یکی از موضوعات مهمی است که در عرصه صنعت دریا تفاوت ایجاد می‌کند لذا امکان اینکه محدودیت‌های داخلی و ملی را برای رشد این صنعت بیشتر بازکنیم، نیاز است.

سعید نژاد گفت: اگر بخواهیم توسعه پایدار در بخش دریایی کشور داشته باشیم چاره‌ای جز این که صنایعی قوی و بادانش در کشور داشته و آن‌ها را حمایت کنیم  نداریم.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم بگوییم که نگاه دریا محور داریم اما همواره برای تأمین و توسعه این بخش‌ها وابسته به واردات باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی، توجه بر بخش‌های آموزش و دانشگاه‌ها را یک نیاز دانست و افزود: توسعه دانشگاه‌های دریایی  و صنعت دریایی یک نیاز است که البته در راستای آن  قدم‌هایی برداشته‌شده است اما متأسفانه تعداد دانشجویان این حوزه تناسبی باسیاست‌های اعلام‌شده کشور ندارد لذا باید درزمینهٔ تربیت نیروی انسانی در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف دریایی اعم از دانشجویان دریانوردی تا زیرساخت‌ها اقدامات جدی‌تری انجام شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور، فاصله بخش ایده آل آموزش با موقعیت کنونی را بسیار زیاد خواند و گفت:  آنچه امروز داریم با چیزی که باید باشد، فاصله جدی دارد لذا نیازمند یک حمایت جدی از بخش صنعتی و اجرایی کشور نسبت به بخش دانشگاهی و آموزش نیروی انسانی کشور هستیم.

سعید نژاد در پایان خاطر نشان کرد ایجاد فضای رقابتی در بخش های تجاری و حمل‌ونقل دریایی به عنوان یک نیاز مطرح است بنابراین در آینده نزدیک بازنگری مجددی در مورد تعرفه‌های بندری صورت خواهد گرفت و   از بخش هایی که قابلیت رقابت و بازار محور دارند، حمایت می شود.

هجدهمین همایش صنایع دریایی کیش با حضورامیردریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، محمد سعید نژاد معاون وزیر راه ، مسکن و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، علی اصغر مونسان مدیر عامل سازمان منطقه ازاد کیش، حجت الاسلام علیدادی امام جمعه کیش، فرماندهان نظامی و انتظامی کیش، دبیران همایش و نمایشگاه ، مدیران ارشد صنایع دریایی و شرکت کنندگان داخلی و خارجی در مرکز همایش های بین المللی کیش به مدت ۳ روز در حال برگزاری است.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی