منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۲
شناسه خبر: 196132
گروه :خبر

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه کیفرخواستی که دادستان سعودی درباره ۲ پلیس متعرض ارائه کرده واقع‌بینانه بوده، گفت: در صورتی که حکمی به غیر از آن صادر شود، به نمایندگی از خانواده قربانیان، درخواست تجدیدنظر خواهیم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با العالم تضمین امنیت عمره گزاران و ایجاد فضای منطقی و معقول در ورود و خروج زائران ایرانی به عربستان را مهم‌ترین شرایط جمهوری اسلامی برای برقراری مجدد سفرهای عمره اعلام کرد.

قشقاوی با تاکید بر اینکه تضمین امنیت عمره گزاران برای ایران مهم است، گفت: اگر این امنیت تضمین و فضای منطقی و معقولی حاکم شود و مردم هم شاهد مجازات متهمان باشند، طبیعی است که ما هم برای از سرگیری عمره تمایل داریم.
وی گفت: این مسئله در گفت‌وگوهای اخیر حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با وزیر خارجه عربستان مطرح شده و وزیر خارجه سعودی هم از سرگیری عمره ایرانی‌ها را مورد تاکید قرار داده است.
معاون کنسولی وزیر امور خارجه درباره روند پرونده تعرض به 2 نوجوان ایرانی در فرودگاه جده گفت: در جلسه اول محاکمه سر کنسول ایران حضور داشت و نماینده دادستان جده کیفرخواست را قرائت کرد که در آن به اتهام نقض قوانین در هنگام انجام وظیفه و اقدام عمل شنیع جنایی، درخواست مجازات اعدام برای متهمان شده است.
قشقاوی افزود: متهمان و وکلا درخواست بررسی مجدد دادند و در جلسه دوم دادگاه که باز هم سرکنسول ایران حضور داشت، دادگاه دفاعیات متهمان و وکلای آنها را استماع و ختم جلسه را اعلام کرد.
وی ادامه داد: برخی مطبوعات سعودی به نقل از یک مقام امنیتی سعودی اعلام کردند که مجازات در نظر گرفته شده (هزار ضربه شلاق با نظر پزشک و 4 سال حبس) است، اما پس از پیگیری، سر کنسول ایران گفت رسماً چیزی به آنها اعلام نشده است.
معاون کنسولی وزیر امور خارجه اظهار داشت: در همان دادگاه اعلام شد که اگر قرار باشد حکمی صادر شود، حکم بدوی خواهد بود و بعد این حکم به دادگاه استیناف می‌رود. ما هم درخواست داشتیم که در دادگاه استیناف هم سر کنسول و هم وکیل ما حضور داشته باشد.
قشقاوی گفت: هنوز گزارشی از سرکنسول ایران در خصوص حکم، دریافت نشده است، ما به طور جدی پیگیر این موضوع هستیم و منتظریم اگر حکمی هم صادر شده است، رسماً از سوی سعودی‌ها به ما اعلام شود.
معاون کنسولی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا اگر چنین حکمی صادر شده باشد عادلانه است و اگر این حکم رضایت ایران را جلب نکند، تهران درخواست تجدیدنظر خواهد کرد یا نه؟، گفت: به نظر ما کیفرخواستی که دادستان ارائه کرده واقع بینانه بوده و هر چیزی کمتر از آن نسبت به عمق جنایت، غیر عادلانه است.
وی گفت: طبق مقررات و حقایق این پرونده، در صورتی که حکمی جز این صادر شود، به نمایندگی از خانواده قربانیان این جنایت، درخواست تجدیدنظر خواهیم کرد.
قشقاوی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است تمام این رویدادها از جانب دولت عربستان یا نوعی هماهنگی بین آنها وجود داشته باشد؟ اظهار داشت: دلیلی برای سیستماتیک بودن این موضوع وجود ندارد، چنین ادعایی نداریم و مقام‌های عربستان در دیدارهای مختلف با سفیر و سرکنسول ایران بر ضرورت برخورد با این اقدام جنایتکارانه متهمان تعرض به دو نوجوان ایرانی تاکید کرده‌اند.
معاون کنسولی وزیر امور خارجه گفت: چندی پیش در حاشیه نشست اجلاس سازمان همکاری اسلامی، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان در ملاقات با امیرعبدالهیان بر مصمم بودن عربستان برای مجازات متهمان این پرونده تاکید کرد.
وی افزود: بنابر اظهارت مقام‌های عالی‌رتبه عربستان، دلیلی برای قضاوتی جز این نیست. لذا ما منتظریم وعده‌های رسمی مقام‌های سعودی را در عمل مشاهده کنیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی