منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۸
شناسه خبر: 200355
گروه :خبر

هر فرد عاقلی میداند که در شرایط تعیین کننده ی مذاکرات، سخن یا اشاره ای که نشانگر نقطه ی ضعف باشد، طرف مقابل را به زیاده خواهی مجدد و طرف خودی را به یک تصمیم بحران ساز هدایت می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، کری با اشاره به اینکه هدف ما آن است که تا ۷ جولای به توافق برسیم، یادآور شد: «ما سعی داریم مذاکرات را در زمان تعیین شده به پایان برسانیم، اما گر به توافق نرسیم، اگر ناسازگاری مطلق در مذاکرات وجود داشته باشد و اگر تمایلی به پیشبرد مسائل مهم وجود نداشته باشد، همانطور که اوباما گفته آمادگی ترک میز مذاکرات را داریم. ولی دنبال چنین چیزی نیستیم … امید است به یک توافق عادلانه برسیم اما هنوز به این مرحله نرسیدیم».

 

دو نکته کلیدی در سخنان جان کری وجود داشت که از اختلاف میان آنها و طرف ایرانی نشان داشت. او تلویحا «رسیدن به توافق» را نیازمند تصمیم گیری سخت ایران دانست و در ادامه تهدید کرد «اگر ناسازگاری مطلق در مذاکرات وجود داشته باشد و تمایلی برای پیشبرد مسائل مهم وجود نداشته باشد» آمریکا آمادگی دارد میز مذاکرات را ترک کند. اینکه منظور او از «تصمیم گیری سخت ایران» چیست، پر واضح است به خطوط قرمزی ارتباط دارد که مذاکره کنندگان کشورمان در تلاشند آنها را حفظ کنند؛ مسائلی چون ادامه برنامه تحقیق و توسعه، لغو همزمان و یکجای تحریم ها و عدم بازرسی از تاسیسات نظامی و عدم بازجویی از دانشمندان هسته ای.جان کری به این ترتیب کوشید، توپ را در زمین ایران بیاندازد.

 

بعد از جان کری، نوبت به «لوران فابیوس» رسید تا با سخنان خود در ساعت های پایانی مذاکرات، بر ایران فشار وارد کند. وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه «الان در ۷۲ ساعت پایانی هستیم»، اظهار داشت: « مسئله اصلی این است که بدانیم آیا ایرانی ها حاضرند قبول کنند، تعهدات مشخصی را در خصوص مسائلی که هنوز روشن نشده، بپذیرند».

 

فابیوس سپس تاکید کرد، رویکرد فرانسه در این مرحله همانی است که قبلا بوده؛ چیزی که او به آن «موضع محکم سازنده» می گوید. شاید اشاره وی به سه شرطی بود که چند روز پیش در بدو ورود به پله کوبورگ در جمع خبرنگاران مطرح کرده و گفته بود برای رسیدن به توافق نهایی باید شرایط بازرسی از تاسیسات هسته‌ای، محدود شدن برنامه تحقیقات و توسعه و امکان بازگشت آنی تحریم‌ها فراهم شود.

 

حتی «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان که همیشه لحنی ملایم در اظهارنظرهای خود دارد، شب گذشته هنگام ورود به «پله کوبورگ» با بیان اینکه «هنوز همه مسائل حل نشده»، گفت: «ایران و ۱+۵ نمی‌خواهند به هر قیمتی توافق کنند.‌ عدم رسیدن به توافق، شکستی برای همه ماست. این خطر وجود دارد که همه طرفین مذاکره برای رسیدن به توافق، اراده سیاسی نداشته باشند». وی ادامه داد: «ممکن است که در خصوص نکات تعیین کننده، شجاعت و اراده لازم برای ساخت پل هایی برای رسیدن به توافق وجود نداشته باشد».

 

به این ترتیب، هر سه رسیدن به توافق را به «اراده سیاسی» ایران منوط کردند و با پیش کشیدن «اندک فرصت باقی مانده» و «شکست احتمالی» مذاکرات کوشیدند مذاکره کنندگان ایرانی را برای عقب نشینی از خطوط قرمز تحت فشار قرار دهند.

 

این درحالی است که رئیس جمهور در ضیافت افطاری خود در جمع استانداران و فرمانداران گفت: آقای رئیس‌جمهور گفت: «امام حسن(ع) تصمیمی گرفتند که مقام معظم رهبری از آن با عنوان نرمش قهرمانانه یاد کردند. زمانی که امام مجتبی(ع) تصمیم به صلح گرفتند، یکی از یاران امام علی(ع) پیش ایشان آمد و گفت؛ ای‌کاش من مرده بودم و این منظره را نمی‌دیدم. امام در پاسخ وی گفت؛ وقتی دیدم اکثریت مردم این – صلح با معاویه- را می‌خواهند، نخواستم چیزی که مردم نمی‌خواهند بر آنها تحمیل شود… امام مجتبی(ع) آن تصمیم سخت را اتخاذ کردند و ما هم باید راه و مسیر امام مجتبی(ع) را دنبال کنیم»!

 

سه وزیر خارجه ی غربی و رئیس جمهوری ایران، هر چهار نفر بر یک کلید واژه اشاره می کنند. تصمیم سخت. نظر نگارنده بر این است که فارغ از تحلیل شرایط امروزی با شرایط دوران امام مجتبی(ع)، اشاره به تصمیم سخت توسط امام حسن(ع) و لزوم ادامه ی راه آن امام، برگ برنده ای بر طرف مقابل تلقی شده و توپ را در زمین ایران نگه می دارد.

 

هر فرد عاقلی میداند که در شرایط تعیین کننده ی مذاکرات، سخن یا اشاره ای که نشانگر نقطه ی ضعف باشد، طرف مقابل را به زیاده خواهی مجدد و طرف خودی را به یک تصمیم بحران ساز هدایت می کند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است