منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۷
شناسه خبر: 302812
گروه :خبر
705178

آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با اشاره به حرمت ربا مطابق آیات قرآن و روایات اسلامی، بر ضرورت رفع معضل بانک های ربوی در کشور تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  آیت الله حسین نوری همدانی عصر پنجشنبه در دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مساله حل معضل بانک های ربوی که هم اکنون چند سالی می شود، از طرف نهادهای مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است، نباید زمان زیادی صرف کند.
وی گفت: در زمان حضرت امام(ره) که برای هر موضوعی فکری می شد، در مورد حل بانک های ربوی نیز مقرر شد تا طبق نظر و اندیشه علمای اسلام از جمله شهید محمد باقر صدر عمل شود.
آیت الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه اسلام دین کار است و هر گونه کسب پول و مالی را تنها در ازای کار کردن مشروع و حلال می داند،افزود: پول نباید از طریق پول بدست بیاید بلکه باید فقط از طریق کار و سرمایه گذاری کسب شود.
این مرجع تقلید در تبیین علت حرام بودن ربا بر اساس فقه اسلامی،تصریح کرد: اسلام نمی خواهد که یک نفر در خانه بنشیند و بدون اینکه زحمت کار کردن را به خود بدهد، با سپردن پول خود به دست دیگران مال و ثروت خود را افزایش دهد.
آیت الله نوری همدانی همچنین با انتقاد از بانک های کشور به خاطر اخذ دیرکرد بواسطه تاخیر در پرداخت ها، گفت: مطابق نظر همه فقها و مراجع تقلید هر پولی که به عنوان دیر کرد گرفته می شود، ربا و حرام است.
وی با بیان اینکه ما هر روز استفتائات و نامه هایی را از سوی مردم در این زمینه دریافت می کنیم، تصریح کرد: متاسفانه خیلی ها به خاطر همین مساله دچار گرفتاری و مشکل شدند که یکی از آنها شهرداری قم است که به خاطر مبلغی که به عنوان دیرکرد از طرف بانک برای آن تعیین شده است هم اکنون چهار هزار و 500 میلیارد ریال مقروض است.
آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه اسلام برای حل مساله عدم پرداخت به موقع دین، راه حل رهن و ضمانت معتبر و مورد توافق طرفین را مطرح کرده است، تصریح کرد: در اسلام فرد مرتهن و طلبکار حق دارد وقتی راهن و بدهکار دین خود را به موقع پرداخت نکرد مالی که از او در نزد خود به عنوان گرو دارد را بفروشد و حق خود را بر دارد، و اضافه آن را نیز به بدهکار باز گرداند.
این مرجع تقلید گفت: شخص راهن در هنگام دادن رهن و گرو گذاردن مال خود نزد مرتهن و طلبکار می تواند آن را به چیزهایی مانند طلا که حمل و نقل و نگهداری آن آسان است، تبدیل کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع کشورهای منطقه با تاکید بر بیداری و هوشیاری بیش از پیش در برابر توطئه های دشمنان، گفت: ما نباید به دشمنان اعتماد پیدا کنیم، چراکه تاکنون همه کارهای آنها بر علیه اسلام بوده است و هیچ گاه کاری را به نفع مسلمانان انجام نداده اند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است