منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۸
شناسه خبر: 225154
گروه :خبر
13910926000555_PhotoA

صادق زیباکلام در دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: وقتی که کشور ادعای گفت‌وگوی بین تمدن‌ها را مطرح می‌کند، چطور می‌شود که روزنامه‌ها را تعطیل می‌کند، نظارت استصوابی شورای نگهبان را تائید می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، دوشنبه شب در همایش گفت‌و‌گوی تمدن‌ها که در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه گفت‌وگوی تمدن‌ها تداعی کننده معانی خاصی برای شما دانشجویان نیست، گفت: شما اتفاقات آن زمان را به یاد ندارید اما من با این عبارت خاطره دارم و مرا به زمان اصلاحات و دوم خرداد برمی‌گرداند، ایده گفت‌وگوی تمدن‌ها که از سوی رئیس جمهور سابق ایران عنوان شد، مورد استقبال اندیشمندان زیادی قرار گرفت تا جایی که سال 2001 از سوی سازمان ملل به همین عنوان نام‌گذاری شد.

وی دو دلیل عمده را برای طرح گفت‌وگوی تمدن‌ها از جانب رئیس دولت اصلاحات عنوان کرد: اولین دلیل این است که با فروپاشی بلوک شرق و تجزیه شوروی، در حالی که همه اندیشمندان دنیا انتظار دنیای آرام و بدون جنگ را داشتند و امیدوار بودند که اوضاع بین‌الملل آرام‌تر و بهتر بشود. در این هنگام سمیر هانتیگتون با ارائه نظریه برخورد تمدن‌ها، نوید جهانی چند قطبی با منازعات فراوان را به جهانیان داد تا وهم وجود جهانی عاری از خشونت را از ذهن جهانیان دور سازد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه خلاصه کلام هانتیگتون این است که با فروپاشی شوروی جهان امن نخواهد شد و نظام تک قطبی شکل نخواهد گرفت، افزود: هانتیگتون معتقد بود که تضاد تمدن‌ها در مناطق مختلفی از جهان روی خواهد داد که یکی از این برخوردها، برخورد اسلام با غرب است. به همین جهت نظرات هانتیگتون در ایران مورد توجه گرفت.

وی افزود: به دو دلیل نظرات هانتیگتون در ایران به صورت دقیق بررسی شد و در رسانه‌های ایران واکاوی شد، اول این که جریانی که امروز به آن اصولگرایان تندرو می‌گوییم، این نظریات هانتیگتون را تایید کردند و در قبال آن مبحث استکبارستیزی را پیگیری نمودند که یک استفاده سیاسی بود.

زیباکلام دلیل دیگر بررسی نظرات هانتیگتون در ایران را متوجه ویژگی خاص مردم ایران دانست و اظهار داشت: مردم ایران به ابراز نظرات دیگران در مورد خودشان اهمیت زیادی می‌دهند و به همین دلیل زمانی که هانتیگتون از ایران به عنوان یکی از طرف‌های برخورد تمدن‌هاست، ایرانی‌ها احساس شادی کرده و ایرانی‌ها را مهم می‌دانند و به همین دلیل دائما این مباحث مطرح می‌شود.

وی با بیان این که در کشاکش این بحث‌ها بود که دوم خرداد شد و دولت اصلاحات روی کار آمد، گفت: رئیس دولت اصلاحات باید با این موضوع مقابله می‌کرد و به همین دلیل عبارت گفت‌وگوی تمدن‌ها را مطرح کرد که واکنش‌های داخلی و خارجی به این طرح جدید بسیار خوب بود و صاحب‌نظران از آن استقبال کردند.

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران ضمن بیان آثار و تبعات گفت‌وگوی تمدن‌ها بر مناسبات داخلی، خاطر نشان کرد: وقتی که کشور ادعای گفت‌وگوی بین تمدن‌ها را مطرح می‌کند، چطور می‌شود که روزنامه‌ها را تعطیل می‌کند، نظارت استصوابی شورای نگهبان را تائید می‌کند؛ گفت‌وگوی تمدن‌ها باعث ایجاد فضای باز سیاسی در کشور شد تا بتوانیم در موضوعات مختلف بحث کنیم.

وی در بخش دوم سخنرانی خود به بررسی روند تاریخی مذاکرات هسته‌ای پرداخت و افزود: سیاست دولت اصلاحات در بحث هسته‌ای، نوعی سیاست کج‌دار و مریز بود که می‌خواست به صورتی کارهای هسته‌ای را پیش ببرد تا حساسیت ایجاد نشود.

زیباکلام با بیان این که انرژی هسته‌ای هیچ دستاوردی در زمینه‌های اقتصاد، تکنولوژی، توسعه و … ندارد، گفت: انرژی هسته‌ای برای مردم ایران فقط بیچارگی و بدبختی به دنبال داشته است، اصولگرایان از جمله احمدی‌نژاد از انرژی هسته‌ای برای منافع سیاسی خود استفاده کردند، در حالی که ما در هسته‌ای پیشرفتی نمی‌بینیم و اگر بنا بر پیشرفت بود، کره شمالی که تا ساخت بمب هسته‌ای رفته است، اقتصاد پیشرفته‌ای دارا بود.

وی در پایان علت تمامی مشکلات و موانعی را که استکبار بر سر راه ملت ایران قرار می‌دهد، دشمنی با اسرائیل دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که می‌خواهد کشوری دیگر را از صحنه روزگار حذف نماید، این دشمنی فقط در حرف نیست بلکه با افتخار از آن یاد می‌کنیم مثل همین کمک‌هایی که به حزب الله کردیم و علنا اعلام نمودیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است