منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
شناسه خبر: 281546
گروه :خبر
لجبازی

یک کارشناس ارشد علوم تربیتی با بیان اینکه مهم ترین عامل ایجاد کننده ی لجبازی در کودکان ، نوع رفتار و تربیت والدین می باشد گفت: برخی والدین ، فرزندان خویش را حتی در حضور دیگران سرزنش می کنند که این کار باعث شکل گیری لجبازی در کودک می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ طاهره داودی ، کارشناس ارشد علوم تربیتی در  گفت وگو با پایگاه خبری  سوریاس ،در خصوص لجبازی کودکان گفت: کودکان نوپا ، ویژگی های حیرت انگیزی دارند که اداره کردن آنان را مشکل می کند و یکی از این مشکلات لجبازی کودکان است و این رفتار شگفت انگیز نو پایان غالبا مقاومت سالم ترین پدر ومادرها را نیز دچار تزلزل می کند .

وی ادامه داد: لجاجت بی دلیل منجر به تضاد می شود  و وقتی منفی بودن و احساس بی علاقگی نسبت به حق و حقوق دیگران نیز به آن افزوده شد ، والدین از پا در آمده و تسلیم می شوند و مطمئنا چنین رفتارهایی از جانب کودکان خطر جدی برای سلامت والدین به شمار می رود  .

این کارشناس ارشد دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در کودک شایع ترین علائم اختلال بی اعتنایی مقابله است که بیشتر اوقات از کوره در می رود ، با بزرگ ترها جر و بحث می کند و به طور فعالانه نافرمانی کرده یا از سازش یا درخواست های بزرگ ترها خودداری می کند و غالبا به طور عمده کارهایی می کند که موجب آزار دیگران می شود و دیگران را برای اشتباه ها و بدرفتاری های خویش سرزنش می کند .

داودی گفت:مهم ترین عامل ایجاد کننده ی لجبازی در کودکان ، نوع رفتار و تربیت والدین می باشدو نوع توجه والدین که توجه کافی نمی کنند ، همچنین نوع توجه آن ها مشروط و منفی می باشد

وی خاطر نشان کرد:  باید تلاش شود که کودک کمتر ناکامی را تجربه کند همچنین در کودکانی که رشد عاطفی آنان تاخیر دارد یا مبتلا به اختلال یادگیری هستند لجبازی بیشتر مشاهده می شود  .

این کارشناس ارشد ادامه داد : برخی والدین فرزندان خویش را حتی در حضور دیگران سرزنش می کنند که این کار باعث شکل گیری لجبازی در کودک می شود  .

داودی در خصوص راهکارهای مقابله با لجبازی خاطر نشان کرد: هدف از درمان این نیست که کودکی را تربیت یا معالجه کنیم تا آرام باشد و از تمامی دستورهای والدین اطاعت بی چون و چرا کند ، بلکه هدف از درمان این است که والدین یاد بگیرند که چگونه رفتار لجبازی کودک را تعدیل و رفتار مناسب را در وی تقویت کنند زیرا واکنش والدین در برابر لجاجت و سرکشی کودک در تداوم رفتار لجوجانه ی او موثر است .

وی ادامه داد:  رفتار کودک را تحسین کنید نه شخصیت او را ، همچنین وقتی از  وی انتقاد می کنید شخصیت او را زیر سوال نبرید به جای  این که بگوییم خیلی بچه ی بدی هستی مثلا می توان گفت من از شیوه حرف زدت تو خوشم نمی آید .

وی در خصوص لجبازی کودکان افزود:هیچ گاه تسلیم نشوید اگر در برابر سماجت کودک کوتاه بیایید کودک یاد می گیرد که با گریه حرفش را به کرسی بنشاند و دیگر برای حرف های شما اهمیتی قائل نیست .

وی ادامه داد: کودک را به تنبیهی که انجام نمی دهید ، تهدید نکنید تهدید های پوچ و ناپایدار به رفتارهای نادرستی منتهی می شود که در نهایت تثبیت شده و در برابر تغییر مقاوم تر می شوند .

این کارشناس ارشد تربیتی  دانشگاه  آزاد اسلامی تصریح کرد:سعی کنید تشنج را در خانواده کم کرده و جلو ی کودک با همسر خود بگو مگو نکنید هنگام خواب وی را ملایم ماساژ بدهید و داستان مورد علاقه اش را تعریف کنید تا با آرامش بیشتری به خواب برود و خطاهای کودک را بپذیرید و در عین حال کودک را مسئول رفتارش بدانید .

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند