منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۵۴
شناسه خبر: 309716
گروه :خبر
139404241245530257033310

استان هرمزگان در ۱۶ سال اخیر با خشکسالی و کم‌آبی روبرو بوده و خسارت‌های سنگینی از این بابت به منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی استان وارد شده است و وضعیت آب قرمز شد، بحران کم آبی به حدی است که به واسطه کاهش نزولات آسمانی، افت شدید آب سد استقلال میناب، خشک شدن چشمه‌ها و قنات‌ها، تامین آب به چاه‌های عمیق کشیده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ خشکسالی پدیده ای که نزدیک به دو دهه برسر استان هرمزگان سایه  انداخته و قصد خداحافظی ندارد و با کاهش ۸۹ درصدی متوسط بارندگی در بندرعباس نسبت به میانگین بلند مدت، چراغ قرمز منابع آبی این شهر روشن شد.

 

استان هرمزگان علیرغم پتانسیل های منحصربه فردی که دارد در زمینه های مختلف با چالش هایی روبروست و یکی از چالش های این روزها ، بحران آب است ،  آب حیاتی ترین نیاز انسان که سلامت و زندگی مردم به آن گره خورده ، به یکی از بزرگترین دغدغه های مدیران آبی کشور واستان هرمزگان تبدیل شده است.

 

کاهش منابع آبی وسفره های زیرزمینی ، بحرانی شدن دشت ها، کاهش بارندگی و… باعث شده بحران آب بیش از پیش در کشور وبه ویژه استان خشک هرمزگان  خود را نشان دهد و همچنین کاهش بارندگی به افت کیفیت آب ومنابع زیرزمینی منجر شده است.

 

وضعیت آب در هرمزگان قرمز شد، بحران کم آبی به حدی است که به واسطه کاهش نزولات آسمانی، افت شدید آب سد استقلال میناب، خشک شدن چشمه‌ها و قنات‌ها، تامین آب به چاه‌های عمیق کشیده شده است.

 

استان هرمزگان در ۱۶ سال اخیر با خشکسالی و کم‌آبی روبرو بوده و خسارت‌های سنگینی از این بابت به منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی استان وارد شده است و  از ۱۶۸ حلقه چاه آب شرب شهرهای استان هرمزگان، ۵۸ حلقه چاه به کلی خشک شده و ۶۷ حلقه چاه دیگر نیز کم‌آب و شور شده که امکان استفاده از آنها وجود ندارد.

 

در بخش توزیع آب نیز با بهینه سازی مصرف و تفکیک آب شرب از فضای سبز شهری همچنین کاهش مصرف در بخش های عمومی و دولتی و نظامی اقداماتی جهت جلوگیری از هدررفت آب و گذر از بحران در حال اجراست.

 

به علت خشکسالی های ۱۵ ساله هرمزگان مردم باید حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد در مصرفشان صرفه جویی کنند و آب سد در بخش کشاورزی ، ساخت وساز و تامین آب صنایع در بندرعباس نیز مصرف می شود.

 

استفاده بی رویه آب های زیر زمینی در حوزه کشاورزی وضعیت تامین آب در روستاهای استان دشوار کرده است و دریا فرصت بسیار مناسب و منبعی عظیم برای تولید آب شیرین و رفع مشکلات کم آبی برخی روستاهای هرمزگان است.

 

درسال گذشته به دلیل کاهش شدید بارندگی ها تغذیه منابع آب زیرزمینی در حد صفر و تمام تخلیه و بهره برداری از این منابع از ذخایر اندوخته شده می باشد که این امر باعث افت شدید آب زیرزمینی در دشتها می شود.

 

متوسط سرانه تولید آب در کشورهای پرآب جهان 200 لیتردر شبانه روز است در حالی که این رقم در ایران 250 لیتر و در هرمزگان 50 درصد بالاتر است که این مسئله مشکلاتی را بخش تامین آب شهرها ایجاد کرده و سبب  تحمیل هزینه های گزافی  بر این شرکت شده است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است