منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶
شناسه خبر: 194109
گروه :خبر
d87e7628937f3c64540a794c27d19a67

بندر شهید رجایی علاوه بر سهم 55 درصدی در جابجایی کالاهای نفتی و غیرنفتی کشور، نقش عمده ای در ترانزیت پنبه دارد؛ به طوریکه طی سه ماهه نخست سال جاری، بیش از ۱۰۰ هزار تن عدل پنبه تولیدی کشورهای آسیای میانه از طریق این بندر به کشورهای اروپایی و آسیای شرقی ترانزیت شده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، تجارت و حمل و نقل محموله‌های پنبه در دنیا از جمله فعالیت های تجاری پر سودآور و پردرآمد برای کشورها محسوب می شود که در ایران به ویژه استان هرمزگان که دارای ظرفیت های ترانزیتی بسیاری برای تجارت دریایی با ده ها کشور جهان می باشد، مسئولان در حال آماده سازی زیرساخت برای ورود به این بازار هستند.

طی فصل بهار با توجه به زمان برداشت محصول پنبه در کشورهای حوزه شمالی شرقی ایران، بازار مباحث مربوط به ترانزیت این محصول باارزش کشاورزی در میان فعالان صنعت حمل و نقل دریایی کشور داغ می شود.

انتقال پنبه تولیدی کشورهای مشترک‌المنافع و بعضا تولیدات داخلی پنبه توسط خطوط ریلی و زمینی به بنادر مذکور بخشی از این زنجیره حمل و نقل بین المللی کالا در کریدور شمال – جنوب محسوب می شود و هر ساله در صورت توسعه فعالیت های مربوط به آن، می‌تواند سود کلانی را عاید کشور کند.

مسئولان بندر شهید رجایی با توجه به این امر مهم که بی‌گمان می‌تواند سبب توسعه حوزه‌های اشتغال‌زا و ارزآور برای کشور شود، طی سال های اخیر با فراهم سازی زیرساخت‌ها قصد دارند تا در زمینه ترانزیت پنبه، نقش آفرینی پررنگ تری داشته باشند.

این در حالی است که سالانه حدود 13 میلیون عدل (واحد شمارش بسته‌های پنبه در حمل و نقل) در دنیا تولید می‌شود و مسئولان بندر شهید رجایی قصد دارند سهم ایران از این تجارت بین المللی به ویژه در بخش حمل و نقلی آن را افزایش دهند.

بندر شهید رجایی در مرکز راهگذر شمال – جنوب یکی از 9 راهگذر ترانزیت بین المللی در دنیا واقع شده است.

توسعه شبکه ریلی در این بندر گامی اساسی و زیربنایی در حمل و نقل و جابجایی کالاهایی همانند پنبه محسوب می شود؛ از سوی دیگر، توسعه ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های مرتبط با تخلیه و بارگیری این محموله ها نیز در این بندر به طور جد مورد توجه قرار دارد.

“محمد علی اصل سعیدی پور  معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: برای ساخت ایستگاه تخلیه واگن های ریلی پنبه، 15 هکتار محوطه‌سازی و 6 کیلو‌متر ریل‌گذاری انجام شده و خطوط ریلی فرسوده نیز به طول 5 کیلومتر بازسازی شده است.

وی افزود: با تکمیل این ایستگاه ریلی ظرفیت ترانزیت پنبه به 800 هزار تن در سال افزایش یافته است.

سعیدی پور با بیان اینکه  4 شرکت خصوصی در این بندر در محدوده ای به وسعت 40 هکتار در زمینه ترانزیت پنبه فعالیت دارد،اظهار کر: شرکت های جدید نیز می توانند با بسترسازی و ساخت خطوط تخلیه ایمن در این بندر فعالیت کنند.

معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از برخی آمار و ارقام در این رابطه سخن به میان می آورد و می گوید: طی سه ماهه نخست سال جاری، بیش از ۱۰۰ هزار تن عدل پنبه تولیدی کشورهای آسیای میانه از طریق این بندر به کشورهای اروپایی و آسیای شرقی ترانریت شده است .

به گفته وی، این میزان ترانزیت پنبه 20 میلیون دلار درآمدزایی و 200 نفر اشتغال زایی به دنبال داشته است.

وی نصب هیدرانت های زیرزمینی آتش نشانی، خط کشی و پالت گذاری محل های نگهداری، گذاشتن دکل های نگهبانی، مانیتورینگ ترمینال با استفاده از دوربین های مدار بسته را از جمله اقداماتی عنوان می کند که به منظور ارتقاء ایمنی حمل  و نقل این کالا قابل اشتغال عملیاتی شده است.

از سوی دیگر، مدیرکل راه آهن هرمزگان نیز با استناد به تجزیه و تحلیل های آماری اعلام می کند: امسال حجم واگن های پنبه 2 برابر شده است که ارائه تخفیفات پلکانی و ثابت بودن تعرفه از دلایل این افزایش است.

پور فخری افزود: هم اکنون زمان تردد قطار از سرخس به بندرعباس نیز از 5 روز به 3 روز کاهش یافته است.

 

 

انتهای پیام/

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است