منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
شناسه خبر: 362280
گروه :خبر
ef50eae5-c80a-4670-a6d0-e3900a491d6a

فعالیت کارخانجات شن و ماسه در بستر رودخانه میناب علاوه بر تهدید زیست بوم نگرانی مینابی ها را به همراه داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از میناب جنوب، رود میناب از جمله رودخانه هایی است که دارای غنی ترین مصالح شن و ماسه کشور می باشد به همین منظور کارخانجات متعددی در بستر این رودخانه جهت بهره برداری از مصالح آن احداث شده است .

فعالیت گسترده و ایجاد سنگ شکن ها و کارخانجات شن و ماسه در بستر رودخانه شهر میناب عامل ایجاد ریزگردها بر فراز سطح شهرستان شده بطوری که نگرانی مردم حاشیه و اطراف این کارخانجات به دنبال داشته است.

عدم نظارت و مدیریت مهندسی نشده با اعطای مجوزهای آبکی از سوی دستگاه های زیربط به کارخانه شن و ماسه و فعالیت آن نه تنها باعث ایجاد یک بحران جدی در سلامت شهروندان مینابی شده بلکه برحیات زیست بوم این منطقه نیز آسیب جدی وارد کرده است.

با توجه به نزدیکی معادن شن و ماسه به شهر میناب ، در برخی مواقع با توجه به وارونگی هوا و استفاده معادن از سوخت‌های فسیلی مانند گازوئیل یا نفت کوره باعث بروز بیماری هایی از قبیل  مشکلات تنفسی برای شهروندان ایجاد کرده است .

از طرفی پساب‌های صنعتی حاصل از شستشوی شن و ماسه در این رودخانه می تواند تأثیر بدی بر آب‌های زیرزمینی واقع در بستر رودخانه که منابع آب آشامیدنی مردم میناب و بندرعباس است بگذارد.

برداشت بیش از حد شن و ماسه از بستر رودخانه میناب سبب تغییر مسیر سیلابها و تخریب باغهای قدیمی و نخلستان‌های روستاهای اطراف رودخانه شده است بطوری که امروزه به معضل خشکسالی و فروچاله تبدیل شده است.

شهرستان میناب ۱۲ معدن شن و ماسه دارد که روزانه بیش از ۸۰۰ تن شن و ماسه از بستر رودخانه میناب برداشت می‌شود.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است