منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۲
شناسه خبر: 294344
گروه :خبر
13941224000634_PhotoA

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران گسترش همکاری‌ها و مناسبات با کشورهای آسیایی است، بر ضرورت توسعه، تحکیم و تقویت روابط همه‌جانبه دو کشور تأکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسن روحانی روز دوشنبه در نشست مشترک هیأت‌های عالیرتبه ایران و ویتنام با بیان این که دو کشور در بسیاری از زمینه‌ها و مسایل سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی، منافع مشترک و نقطه نظرات نزدیکی دارند، گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌ها و روابط میان تهران و هانوی وجود دارد که باید از آنها در راستای توسعه مناسبات همه‌جانبه و منافع دو ملت استفاده کنیم.

وی با اشاره به این که سیاست جمهوری اسلامی ایران گسترش همکاری‌ها و مناسبات با کشورهای آسیایی است؛ بر ضرورت توسعه، تحکیم و تقویت روابط همه‌جانبه ایران و ویتنام تأکید کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به این که باید کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور فعالتر شده، زمینه‌های گسترش روابط را بررسی و آنها را به اسناد همکاری تبدیل کند، اظهار امیدواری کرد: ایران و ویتنام  می‌توانند در یک برنامه 5 ساله رقم مبادلات تجاری خود را به سقف دو میلیارد دلار برسانند.

روحانی با بیان این که سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران، توجه ویژه به گسترش روابط با کشورهای آسیایی و عضو آ.س.آن در کنار بهبود روابط بین المللی است، خاطر نشان کرد: توسعه مناسبات با ویتنام با توجه به جایگاه این کشور در آ.س.آن و منطقه شرق آسیا از اهمیت ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

رئیس‌جمهور با اشاره به این که در دهه پنجم روابط ایران و ویتنام، این سفر می‌تواند تحرکی برای گسترش همکاری‌ها میان دو کشور باشد، گفت: ایران و ویتنام می‌توانند در تمامی زمینه‌های تجاری و اقتصادی از جمله انرژی، نفت و گاز، کشاورزی، صدور خدمات فنی و مهندسی، صنعت خودرو، شیلات و احداث نیروگاه همکاری‌های خود را ارتقا دهند.

روحانی رفع موانع مالی و بانکی را اولین گام در راستای توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور برشمرد و با اشاره به ضرورت همکاری بیشتر میان سرمایه‌گذاران و بخش‌های خصوصی دو کشور اظهار امیدواری کرد تا در آینده شاهد گسترش روابط میان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران دو کشور باشیم.

رئیس‌جمهور همچنین بر ضرورت ارتقاء روابط علمی و فرهنگی ایران و ویتنام اشاره کرد و گفت: انتقال تجربیات، همکاری میان دانشگاه‌های ایران و ویتنام، تبادل استاد و دانشجو و برگزاری جشنواره‌های علمی و فرهنگی مشترک می‌تواند در تقویت روابط مراکز علمی و فرهنگی دو کشور تأثیرگذار باشد.

روحانی با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های امنیتی و تبادل تجربیات در این زمینه میان دو کشور و از جمله رایزنی، همفکری و همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، افزود: امروز تروریسم خطری بزرگ برای صلح، امنیت و آرامش در سراسر جهان است و تعدادی از همسایگان و کشورهای منطقه نیز با این معضل درگیر هستند، عده زیادی از مردم این کشورها آواره شده و خسارات فراوانی را متحمل شده‌اند که در این راستا همه باید برای کمک به آوارگان و مبارزه با تروریسم در این کشورها تلاش کند.

رئیس‌جمهور با بیان این که ایران و ویتنام همکاری مشترک خوبی در سازمان‌های بین‌المللی به ویژه جنبش عدم تعهد دارند که باید آن را گسترش دهند، اظهارداشت: وزرای خارجه دو کشور باید در زمینه اهداف مشترک از جمله مبارزه با تروریسم رایزنی‌های بیشتری با هم داشته باشند.

روحانی همچنین بر ضرورت حمایت‌های متقابل ایران و ویتنام در مجامع بین‌المللی از یکدیگر تأکید کرد.

ترانگ تان سانگ رئیس‌جمهور ویتنام نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و تقدیر از میهمان نوازی مسئولان کشورمان گفت: موفقیت ایران در مذاکرات هسته‌ای و تعامل سازنده با جهان موجب خوشحالی ملت ویتنام شده است و ما انعطاف و مقاومت مردم ایران را به خاطر مجاهدت‌ در دوران تحریم و نیز موفقیت‌هایی که در سال‌های اخیر بدست آورده‌اند، تحسین می‌کنیم.

رئیس‌جمهور ویتنام تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور را موجب تحرک در مسیر گسترش مناسبات فیمابین برشمرد و با تأکید بر ضرورت شناسایی زمینه‌های توسعه همکاری‌ها و تقویت مناسبات خاطرنشان کرد: ویتنام آمادگی دارد تا در زمینه گسترش همه‌جانبه مناسبات و تبادل تجربیات با ایران فعال‌تر از پیش گام بردارد.

وی افزود: هانوی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران که تحت عنوان قطعنامه مبارزه با افراطی گری و خشونت در سازمان ملل متحد تصویب شد و همچنین سیاست های تهران در زمینه مبارزه با تروریسم، خشونت و افراطی گری حمایت می کند و معتقد است ایران و ویتنام نیازمند همکاری بیشتر برای مبارزه با خشونت و افراطی‌گری در جهان هستند.

رئیس‌جمهور ویتنام با اشاره به اینکه هانوی به دنبال گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری با تهران است، افزود: ما باید از ظرفیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری دو کشور استفاده کرده و بتوانیم در آینده نزدیک حجم مبادلات تجاری خود را بیش از پیش افزایش دهیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است