منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۳
شناسه خبر: 339700
گروه :خبر
حجاب7

حجاب از جمله هنجارهایی است که اگر چه مربوط به فرد و نوع دیدگاه اوست ، اما به جهت اثرات اجتماعی آن اهمیتی فراتر از موضوع فردی پیدا کرده و در قالب فرهنگ اجتماعی نمود پیدا می کند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از سایت سور یاس ؛  حجاب از جمله هنجارهایی است که اگر چه مربوط به فرد و نوع دیدگاه اوست ، اما به جهت اثرات اجتماعی آن اهمیتی فراتر از موضوع فردی پیدا کرده و در قالب فرهنگ اجتماعی نمود پیدا می کند .
حجاب در جوامع مختلف ابعاد گوناگونی دارد ، اصولا در جوامع شرقی و به خصوص جوامع دینی به دلیل نقش فرهنگی آن و وجود حد و مرز آزادی ها ، بیشتر مورد توجه قرار دارد ، اما در جوامع غربی به دلیل حد بالای آزادی جنسی ، فردی و اجتماعی ، حجاب مساله ای غریب جلوه نموده و حتی با آن به مبارزه و مقابله می پردازند .

اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که مساله حجاب همانگونه که تاثیرات مثبتی بر امنیت جامعه دارد ، بی حجابی نیز دارای تاثیرات سوء و گاه ویرانگری بر امنیت و سلامت جامعه دارد .
امنیت ره آوردی است که در سایه سلامت یک جامعه به مردم اهدا می شود و جامعه ای پویا خواهد بود که افراد آن در تمامی ابعاد از امنیت لازم برخوردار باشند .

بخش قابل توجهی از امنیت به عهده زنان است ، زیرا با حفظ پوشش و رعایت حجاب و عفاف می توانند سلامتی جامعه را تضمین کنند . اگر این امر مهم در جامعه رعایت نشود نه تنها آرامش را ازز خود بلکه از افراد دیگر نیز سلب کرده و زندگی در چنین جامعه ای در معرض خطر قرار خواهد گرفت .
بدحجابی و رعایت نکردن پوشش ابتدا فعالیت های خود فرد ، سپس فعالیت های اجتماع را به سستی می کشاند و جامعه را از وظیفه ای که بر دوش افراد آن محول شده است باز می ستاند . اما اگر زن رعایت پوشش و حجاب کامل را داشته باشد در سایه آن می تواند وظیفه ای را که جامعه به او سپرده است به خوبی انجام دهد و بستر مناسبی برای فعالیت های افراد جامعه به وجود آورد .
در جامعه ای که بدحجابی رواج پیدا کند چشم و هم چشمی ها و ارائه هر چه بهتر زینت کردن خود تمامی نخواهد داشت و زنان آن سعی می کنند به گونه های زیباتری خود را ارائه دهند تا چشمان بیشتری را متوجه خود سازند و در معرض دیدگان همگان قرار گیرند و این امر تمامی نخواهد داشت تا جایی که تمام افراد جامعه را آلوده سازد و در سایه این آلوده سازی است که ناامنی نه تنها دامان خود بدحجاب را می گیرد بلکه خیلی سریع اجتماع را به ناامنی سوق می دهد و جامعه را از فعالیت های سالم باز می دارد .
در جامعه ما حجاب از آنجا که موضوعی دینی و شرعی است از اهمیت فوق العاده ای بر خوردار است و عدم توجه به آن تبعات اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و حتی سیاسی را به دنبال دارد . دستورات صریح دینی ما بر حفظ حجاب زنان که تقریبا نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند تاکید دارد و از آنجا که در تنظیم روابط زن و مرد نقش دارد ، می توان حجاب را به همه افراد جامعه مربوط دانست .
اما آنچه امروز در اجتماع ما محدود فساد و بی بندوباری و هرزه گی را که شاهد هستیم ، مربوط به آن تعداد از افراد جامعه است که با سهل انگاری و یا عمدا با زیر پا گذاشتن حد و حدود شرعی و هنجارهای جامعه ، چهره جامعه اسلامی را خدشه دار نمده اند و بدون شک بی اعتنایی به پدیده بدحجابی در جامعه و گذاشتن از کنار رشد روز افزون آن پی آمدهای ناگواری به همراه دارد که در حال حاضر نیز شاهد برخی از این پی آمدها هستیم .

 

انتهای پیام /م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند