منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۵
شناسه خبر: 266701
گروه :خبر
13940418000164_PhotoA

مدیر اجرایی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در یاداشتی تاکید کرد که برای آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی تا ۹ روز زمان می‌برد تا درباره تبعیت ایران از تعهدات برجامی خود راستی‌آزمایی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در ادامه اظهارات آمریکایی‌ها درباره روز اجرای برجام، «مارک فیتز پاتریک» مدیر اجرایی یک اندیشکده آمریکایی اظهاراتی درباره زمان مورد نیاز آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی درباره تبعیت تهران از تعهدات برجامی و همچنین فروش آب سنگین ایران مطرح کرد.

مدیر اجرایی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در یادداشتی با عنوان «روز اجرای توافق هسته‌ای ایران نزدیک است»، برای اولین بار اطلاعاتی درباره آب سنگین ایران و همچنین زمان مورد نیاز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی تعهدات برجامی ارائه کرد.

فیتز پاتریک نوشت: «برداشتن حدود 14000 سانتریفیوژ و زیرساخت مربوط به آن، در جریان است و به زودی کار آن تمام می‌شود. همینطور از بین بردن قلب رآکتور اراک کمی پس از آن باید تمام شود».

عضو ارشد اندیشکده آمریکایی تاکید کرد که فرآیند برچیدن 14000 سانتریفیوژ،‌ خروج قلب رآکتور اراک و خروج اورانیوم ایران، احتمالا تا نیمه ماه ژانویه (اواخر دی) به پایان می‌رسد.

تحلیلگر آمریکایی با اشاره به زمان مورد نیاز برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی به منظور تایید انجام تعهدات ایران به منظور آغاز فاز سوم توافق برجام تاکید کرد که این نهاد بین‌المللی برای این کار تا 9 روز زمان نیاز خواهد داشت.

وی نوشت: «برخی موضوعات همچنان جای کار دارد و باید حل شود. ایران باید چند ده تن آب سنگین اضافی خود را صادر کند. وزارت انرژی آمریکا توافق کرده که 6 تن آب سنگین را بخرد و فروش 34 تن دیگر به بخش خصوصی را تسهیل کند. توافقات قراردادی برای این فروش‌ها شاید مقداری زمان ببرد اما ایران شاید در همین بین، ترتییبی اتخاذ کرده و آب سنگین را به عمان منتقل کند».

تحلیلگر آمریکایی در بخش دیگری از مطلب خود، همانند دیگر تحلیلگران و رسانه‌های آمریکایی از مواضع منطقه‌ای ایران به ویژه حمایت‌های آن از دولت سوریه، موضوع حقوق بشر و آزمایش‌های موشکی انتقاد می‌کند.

وی نوشت: «اعتمادی که بین آن‌هایی که مسئول پرونده هسته‌ای بودند، ایجاد شده، هنوز هیچ تاثیر ملموسی در کاستن از دیگر مشکلات (مواضع منطقه‌ای ایران، حقوق بشر و برنامه موشکی) نداشته است. البته این غیرمنطقی نیست که انتظار داشته باشیم، کاهش تحریم‌ها به دنبال اجرای توافق هسته‌ای، حمایت داخلی از دولت حسن روحانی را بیشتر کند».

فیتزپاتریک در پایان نوشت: «رفع تحریم‌ها می‌تواند در انتخابات مجلس در تاریخ 26 فوریه نتایج خوبی داشته باشد و نقش روحانی را در دیگر حوزه‌های مهم برای آمریکا و متحدانش تقویت کند. در میان همه معضلات دیگر در منطقه در ابتدای سال جاری، کورسویی از روشنایی وجود دارد».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است