منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۵
شناسه خبر: 238679
گروه :خبر
13940811000900_PhotoA

تحلیلگر ارشد آمریکایی در مطلبی با عنوان «چرا ترکیه به اردوغان بازگشت؟» به بررسی دلایل پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات ترکیه پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در ادامه تحلیل‌ها درباره علل پیروزی حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات، یک تحلیلگر آمریکایی ناامنی‌ها در ترکیه را یکی از دلایل این پیروزی خواند.

«ایان برمر» در مجله آمریکایی تایم نوشت: «رجب طبی اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه قبل از انتخابات اول نوامبر ترکیه هشدار داده بود که “یا من یا هرج و مرج”. رای‌دهندگان به اندازه کافی با این نظر او موافقت کردند و حزب عدالت و توسعه را به یک پیروزی غیرمنتظره رساندند».

وی افزود: «ما نباید شوکه شویم. جنگ داخلی در سوریه بیش از دو میلیون پناهنده را به ترکیه کشانده است. ماه گذشته در آنکارا یک بمب بیش از 100 نفر را کشت؛ حمله‌ای که کشنده‌ترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر و مدرن ترکیه بود. کارشناسان می‌گویند که مراکز و سلول‌های داعش در شهرهای ترکیه وجود دارد و پ‌ک‌ک گروه جدایی طلب کُرد با براه انداختن خشونت جدی در داخل کشور، به آتش‌بس دو ساله خود پایان داد. رهبری که در دوران خوب و خوشی، شبیه به یک قلدر پارانویدی(مبتلا به بیماری روان پریشی و روان گسیختگی) است می‌تواند در دوران بد و ناخوشی شبیه به ناجی و نجات‌بخش باشد».

تحلیلگر آمریکایی ادامه داد: «اردوغان همیشه چالش ساز و پرحاشیه بوده است. او به عنوان نخست‌وزیر اسلام را به سطحی که تابو درنظر گرفته می‌شد، به سیاست ترکیه کشاند. اهانت به او اکنون می‌تواند سبب زندانی شدن و حبس فرد شود. البته او با گسترش رشد اقتصادی فراتر از شهرهای بزرگ و فراتر از خانواده‌های آشنا و نام آشنایی که بر ترکیه مدرن تسلط داشتند، درآمد سرانه در ترکیه را به بیش از دو برابر افزایش داد».

برمر درباره مواضع چند ساله اخیر رئیس‌جمهور کنونی ترکیه افزود: «اردوغان همچنین تاثیر و نفوذ ترکیه را در اروپا و خاورمیانه افزایش داد. ترکیه‌ای‌ها تنها کسانی نیستند که خواهان دیک رهبر قدرتمند در آنکارا هستند. آمریکا نیز متوجه است که اردوغان می‌تواند چه نقش حیاتی در جنگ با داعش در سوریه و عراق ایفا کند یا حداقل به نیروهای ناتو اجازه استفاده از پایگاه‌های هوایی ترکیه را بدهد و رهبران اروپایی نیز می‌دانند اگراردوغان کمک نکند، موج ادامه‌دار مهاجران خاورمیانه بدتر خواهد شد. به همین دلیل است که رهبران آمریکا و اروپا انتقاداتشان از عادتها و خلق و خوهای اقتدارگرایانه و ادبیات ضد غربی او(اردوغان) را متوقف کردند».

در ادامه مطلب می‌خوانیم: «ناامنی‌های شدید و زمانه توام با سختیهای بسیار، مردم را ببه این سمت سوق داد که به سمت رهبرانی بروند که با قدرت،‌عصبانیت برحق و شفاف و واضح سخن می‌گویند. یونان سیریزا را برای رد کردن درخواستهای ریاضت اقتصادی اروپایی انتخاب کرد. رای‌دهندگان در مجارستان و لهستان جایگاه پوپولیستهایی که حاوی پیامهای ضد اتحادیه اروپا هستند را ارتقا بخشیدند. در نظرسنجیهای چند ماه اخیر مارین لوپن به جایگاه اول در فرانسه رسیده است».

این تحلیلگر در پایین نوشت: «نهادهای حاکم و مستقر در ترکیه اهداف و جاه‌طلبی‌های اردوغان را در گذشته محدود کرده‌اند و این احتمال که دوباره این کار را بکنند،‌محتمل خواهد بود. او همچنین شاید قربانی دعوا و درگیری داخلی در درون حزب خودش شود اما اگر مسائل و امور در کشورش بسیار بدتر شود،‌ترس از هرج و مرج شاید به رویکرد سیاسی پایدار و مداومی تبدیل شود. این یک نگرانی است که فراتر از ترکیه خواهد رفت».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر