منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۵
شناسه خبر: 337534
گروه :خبر
13920825000336_PhotoA

یکی از اعضای مذاکره‌کننده گفت: برخورد اعضای کمیسیون برجام حرفه‌ای بود، حالا ممکن است بعضی از اعضا مقداری تندتر رفتند، برخی اعضا کندتر، ولی در مجموع برخورد حرفه‌ای براساس مقررات مجلس با این موضوع انجام گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روزنامه آفتاب‌یزد امروز شنبه 95/4/19 گفت و گویی با مجید تخت‌روانچی از اعضای تیم مذاکره کننده انجام داده است که بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید:

– کمیسیون برجام مصوبه مجلس بود تا برجام را بررسی کند و افرادی که برای بحث پیرامون مسائل هسته‌ای در جلسات کمیسیون برجام شرکت می‌کردند به نظر ما مفید بودند. آن چیزهایی که از تلویزیون نشان داده شد، برای عامه مردم هم خوب بود تا بدانند تیم مذاکره‌کننده نظراتش نسبت به مذاکرات و مباحث هسته‌ای چیست و منتقدانش چه می‌گویند،‌این خودش یک فرایند سالم بود و می‌توانست به آگاهی دادن جامعه کمک کند که این کار را کرد. در انتهای کار هم اعضای کمیسیون گزارشی دادند که به مجلس رفت و در صحن علنی مجلس قرائت شد و با اصلاحیه‌هایی مجلس برجام را تأیید کرد، همان‌طور که شورای امنیت هم با یک سری اصلاحات ان را مورد تأیید قرار داد.

– من فکر می‌کنم برخورد اعضای کمیسیون برجام حرفه‌ای بود، حالا ممکن است بعضی از اعضا مقداری تندتر رفتند، برخی اعضا کندتر، ولی در مجموع برخورد حرفه‌ای براساس مقررات مجلس با این موضوع انجام گرفت.

– از همین روی من فکر می‌کنم به نفع همه است که برجام به فرجام برسد، یعنی اجرای برجام به نحو احسن به نفع همه است که انجام بگیرد، چون هیچ‌کدام از طرفین نمی‌خواهند به دوره سابق بازگردند. اگر طرف مقابل ما بداخلاقی و بدعهدی کند و دبه دربیاورد، خودش می‌داند امکانات ما چیست و خودش بر این موضوع آگاهی دارد که توانایی جمهوری اسلامی ایران در زمینه هسته‌ای چه هست و می‌داند که ما از نظر علمی در چه سطحی قرار داریم.

– این نوع نگاه که برجام تمام مشکلات اقتصادی ما را حل می‌کند،‌نگاه درستی نیست، برای اینکه برخی از مشکلاتی که ما داریم مربوط می‌شود به تحریم‌های اولیه آمریکا، تحریم‌های اولیه آمریکا، تحریم‌هایی است که خود دولت آمریکا علیه ما اعمال کرده و موضوع مذاکرات هسته‌ای هم نبوده است،‌ یعنی ما در مذاکرات بحثش را اصلا باز نکردیم، چون اصلا قرار نبود چنین کاری انجام شود. آن تحریم‌ها پابرجاست که خب یک سری از آنها هم اقتصادی بوده است، در مورد تحریم‌های مربوط به موضوع هسته‌ای، مذاکره کردیم و آنها بر روی کاغذ لغو شده‌اند،‌ ولی سایر تحریم‌ها چه تحریم‌های اولیه آمریکا و چه تحریم‌های حقوق‌بشری و تحریم‌های تسلیحاتی همه آنها سر جایش است.

– جدای از این به نظر من اگر همه تحریم‌های مربوط به موضوع هسته‌ای همین امروز لغو شود هم لزوماً به این معنا نیست که مشکلات اقتصادی حل می‌شود.

رسانه ملی در تلاش بود تا مذاکرات را به خوبی پوشش دهد و در طول مذاکرات صداوسیما همراه ما بوده و مثل سایر جامعه خبری مذاکرات را به صورت ریز دنبال می‌کردند، هرچند وقت یکبار آقای دکتر ظریف و دکتر عراقچی در صداوسیما صحبت می‌کردند و بنده خیلی کم‌تر. از نظر خود من صداوسیما بعضی چیزها را در طول مذاکرات برجسته می‌کرد که برای ما مسئله‌ساز بود. از همین روی می‌توانست بهتر عمل کند و نوع رویکردش به مذاکرات بهتر باشد. در مجموع من فکر می‌کنم بهتر بود این چنین عمل می‌شد، خود صداوسیما بر این باور است که ما این تریبونی که در اختیار تیم مذاکره‌کننده گذاشتیم، در اختیار منتقدان برجام نگذاشتیم، منظورش آنهایی بود که از ریشه با مذاکرات مخالف بودند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند