منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۴
شناسه خبر: 343659
گروه :خبر
photo_2016-08-01_13-13-57

جمعی از باغداران و شهروندان مینابی با توجه به برداشت های منابع زیرزمینی توسط آب منطقه ای اعتراض خود را نسبت به این اقدام نشان دادند بلکه بتوانند از مشکلات کنونی و مشکلاتی که در آینده نه چندان دور با آن مواجه می شوند جلوگیری کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از میناب جنوب، شهرستان میناب دومین شهر بزرگ استان هرمزگان که روزی آن را شهر پرآب می‌دانستند حالا دیگر آن را شهر فرو چاله‌ها می‌نامند.

سد استقلال میناب که به‌عنوان یکی از منابع ذخیره آبی در استان محسوب می‌شد و تامین آب شرب مردم بندرعباس و کشاورزان و باغداران میناب را بر عهده داشت در وضعیت بدی قرارگرفته است و دیگر توان تأمین آب مرکز نشینان استان را ندارد.

برداشت بی رویه حجم آب از دل سفره های زیر زمینی مقاومت پوشش خاک را کاهش داده و در نتیجه این اقدام پیدایش فروچاله هایی در ۱۶ نقطه از شهرستان میناب را به همراه داشته است.

اگر به نواحی مختلف شهرستان میناب سفر کنید در اکثر نقاط  این فروچاله ها را مشاهده می کنید.

 

گفته می شود این چاله ها دراثر ازبین رفتن آبهای زیرزمینی ناشی از فعالیت نیروگاه حرارتی شهید مفتح است که با مصرف بسیار زیاد خود آبهای زیرزمینی شهر همدان را تا آستانه نابودی پیش برده است .

پایین آمدن شدید سطح آب، حذف چاه‌های آرتزین، جایگزین شدن چاه های معمولی و تبدیل چاه‌های نیمه عمیق به عمیق ،تداوم آبیاری های غرقابی و از همه مهم تر انتقال شدید آب از میناب به بندرعباس از جمله علائم ناشی از نابودی دشت های این شهرستان بوده است.

توسعه فروچاله ها می تواند بحرانی را در این منطقه ایجاد کند که دیگر هیچ وقتی برای جبران آن نباشد، لذا  باید هر چه سریعتر مانند بقیه شهرهای دیگر  چاره اساسی برای رفع معضل و بحران بوجود آمده در شهر میناب اندیشیده شود.

 

مردم روستاهای شهر میناب که شب را با ترس و واهمه صبح می کنند که مبادا فرونشست های زمین خانه و خانواده هایشان را در کام خود فرو ببرد در پی بی توجهی مسئولان آب منطقه ای این بار خودشان وارد عمل شدند و در سطح شهرستان میناب تجمع کردند.

خواسته شهروندان مینابی در این تجمع  از آب منطقه ای استان این بود که دیگر هیچگونه برداشتی از منابع زیرزمینی آب میناب جهت انتقال به بندرعباس انجام نشود.

آنها در این تجمع به صحبتهای اخیر مدیر کل آب منطقه ای استان نیز اعتراض ویژه ای داشتند، ملائی در جلسه ای که با حضور فرماندار ویژه میناب نیز همراه بود به حاضرین در جلسه گفته بود که برداشت آب از چاههای میناب متوقف شده و هیچ برداشتی از این چاه ها برای تامین آب بندرعباس صورت نمی گیرد.

در صورتی که نگاهبانان جلگه میناب طی بازدید شبانه خود از چاه های انتقال آب به بندرعباس شاهد روشن بودن تعداد قابل توجهی از این چاه ها شدند و این امر نیز خشم مردم و باغداران مینابی را دو چندان کرد و بر شدت گرفتن اعتراضات افزود.

این تجمع از جلوی امور آب شهرستان با وجود گرمای شدید هوا آغاز شد و پس از گذشت۲ ساعت پایان یافت.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند