منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۴
شناسه خبر: 193963
گروه :خبر

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با درخواست دولت قزاقستان برای ایجاد و عملیاتی کردن بانک اورانیوم کمتر غنی سازی شده موافقت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با درخواست دولت قزاقستان برای ایجاد و عملیاتی کردن بانک اورانیوم کمتر غنی سازی شده موافقت کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، این بانک سوخت هسته ای قرار است مکانیزمی تضمین شده برای اعضای این نهاد بین المللی فراهم کند تا در صورتی که نتوانستند در بازار جهانی برای خود سوخت هسته ای تهیه کنند، از این بانک این سوخت را خریداری کنند.

اورانیوم کمتر غنی سازی شده به اورانیوم کمتر از ۵ درصد غنی سازی شده گفته می شود که سوخت معمول مورد نیاز رآکتورهای اتمی در سراسر جهان است. شورای حکام همچنین توافق ترانزیتی را با دولت روسیه امضا کرده که براساس آن حمل و نقل سوخت هسته ای تولید و نگهداری شده در بانک سوخت قزاقستان از طریق خاک این کشور انجام شود.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: نتیجه این دو موافقت نامه که امروز به تصویب شورای حکام آژانس رسید، نقطه عطفی برای این پروژه مهم است و ما را قادر به اجرای این پروژه در مقیاس کامل آن خواهد کرد.

این در حالی است که شورای حکام آژانس درخواست عملیاتی کردن بانک سوخت هسته ای را در تاریخ سوم دسامبر ۲۰۱۰ تصویب کرده بود. قزاقستان در روز ۲۹ جولای ۲۰۱۱ پیشنهاد میزبانی از این بانک سوخت را مطرح کرد و از آن زمان در حال گفتگو با این نهاد بین المللی درباره جزییات این پروژه بود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند