منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۶
شناسه خبر: 300368
گروه :خبر
5301891295881532

تولید زباله در روز طبیعت نیز به معضلی زیست محیطی تبدیل شده است به طوری که بعد از پایان یافتن این روز در گوشه و کنار طبیعت با انبوهی از زباله مواجه می شویم. امروزه برگزاری جشن در روز ملی طبیعت یک سری مخاطرات زیست محیطی به همراه دارد که در برخی موارد جبران ناپذیر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در روز طبیعت هزاران نفر از مردم برای گرامیداشت این روز به دامن طبیعت می‌ روند اما در این میان برخی افراد باعث تخریب مراتع و جنگلها می شوند که باید این مهم فرهنگ سازی شود سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است که طی سال‌های اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود.

 

از سوی دیگر تولید زباله در روز طبیعت نیز به معضلی زیست محیطی تبدیل شده است به طوری که بعد از پایان یافتن این روز در گوشه و کنار طبیعت با انبوهی از زباله مواجه می شویم. امروزه برگزاری جشن در روز ملی طبیعت یک سری مخاطرات زیست محیطی به همراه دارد که در برخی موارد جبران ناپذیر است.

 

دولت و مردم باید با هم نسبت به حفاظت از محیط زیست احساس مسوولیت کنند و خانواده از دوران کودکی دوستی با طبیعت را به کودکان بیاموزند در این صورت می توان به آینده کشور و توسعه محیط زیست امیدواربود.

 

متاسفانه چند سالی است احترام به طبیعت جایش را به آسیب به محیط زیست داده است، شکستن شاخه درختان و کندن بوته برای بر پا کردن آتش به عادت تبدیل شده است در حالی که به فرموده پیامبر گرامی اسلامی ‘شکستن شاخه درختان مانند شکستن بال فرشتگان است .

 

ریختن زباله در طبیعت به یکی از معضلات جدی زیست محیط در سراسر کشور تبدیل شده و در ایام نوروز و به ویژه سیزده به در این مساله را چند برابر می توان مشاهده کرد. اجداد ما در قرن های گذشته سنت نیکوی گرامیداشت طبیعت در روز 13 فروردین را نهایدنه کردند اما در سال های گذشته این سنت تبدیل به عامل مهم تهدید طبیعت، جانوران، گیاهان و پرندگان شده است.

 

این در حالی است که هرگونه آسیب به طبیعت، آسیب به زندگی همه جانداران از جمله انسان  بوده و عوارض آن می تواند در زندگی کل افراد جامعه تاثیر گذار باشد. اگر بخواهیم سنت پدرانمان را پاس بداریم در این روز باید در طبیعت گشت و گذار کنیم و به حق حیات گیاهان و جانواران احترام بگذاریم.

 

متاسفانه تجربه سال های گذشته نشان می دهد به جای دور کردن بداقبالی از خود و خانواده در روز سیزده بدر در این بداقبالی و بدشانسی را تمام و کمال به طبیعت منتقل کرده و به آن آسیب های جدی وارد می کنیم.

 

در این روز به جای پاسداشت و محافظت از طبیعت شاهد آسیب رساندن به گیاهان و جانواران هستیم و برخی از افراد نیز بدون توجه به تبعات منفی زباله های خود را در دامن طبیعت رها می کنند و صدمات جبران ناپذیری به آن می زنند. متاسفانه گردشگران به جای استفاده از طبیعت آن را تخریب می کنند و احترامی به محیط زیست نمی گذارند.

 

از روشن کردن آتش در جاهایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد، خودداری کنید و در پایان نیز از خاموش بودن زغال یا آتش مطمئن شوید و سپس محل را ترک کنید. در مواردی مشاهده می شود که برای چادر زدن، آتش یا حتی تاب بازی بچه ها نیز به درختان آسیب می رسانند، بنابراین در جهت حفظ طبیعت در روز طبیعت باید از شکستن شاخه درختان خودداری شود.

حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و عرصه‌ های منابع طبیعی یک وظیفه همگانی است و مردم باید توجه کنند تا از آسیب‌رساندن به درختان و فضای سبز آن هم در روزی که به نام طبیعت نام‌گذاری شده است، جلوگیری کنند و نگذارند هیچ‌کس شاخه درختی را بشکند یا محیط زیست و طبیعت را که به همه مردم تعلق دارد را آلوده کند.

 

مردم در طبیعت‌گردی‌ها و سفرهای خود در ایام نوروز به ویژه روز طبیعت یا همان سیزده بدر باید به طبیعت که تا این حد به مردم خدمت می‌کند، احترام بگذارند و در حفاظت از آن بکوشند.

 

ماهیان قرمز به دلیل اینکه دارای آلودگی ها و انگل هایی هستند، نباید در طبیعت رها شوند لذا از کسانی که در روز سیزده بدر اقدام به این مورد می کنند درخواست می کنیم ماهیان قرمز خود را در استخرها یا حوضچه هایی که شهرداری در نقاط مختلف شهر ایجاد کرده، رهاسازی کنند.

 

همچنین از رها کردن سبزه های عید در طبیعت و رودخانه ها اجتناب شود چون موجب آلودگی آب می شوند. توصیه می شود سبزه ها را در سطل های زباله مخصوص قرار دهند تا در فرایندی تعریف شده به کود کمپوست و کود آلی تبدیل و مفید واقع شوند.

 

مکان هایی باید برای اسکان گردشگران در طبیعت در نظر گرفته شود که نیروهای یگان حفاظت، افراد را به این مکان ها هدایت کنند و توصیه های لازم در مورد بر پا کردن آتش و استفاده از طبیعت را نیز درقالب بروشور به آنها یادآوری کنند.

 

این آرامش فکری، ترکیبی از احساسات پاک انسانی با طبیعت را به وجود می آورد لذا توصیه می شود افراد هنگامی که پا به عرصه طبیعت می گذارند، همان طور که در ابتدای ورود یک طبیعت پاک را نظاره گر هستند، سعی کنند تا پایان گشت و گذار خود نیز شرایط محیط را به همان صورت ابتدایی پاک حفظ کنند.

 

 

منابع ‌طبیعی ثروتی همگانی است که برای نگهداری از آن نیاز به بسیج همه خانواده‌هاست و نباید همه داشته ‌ها در یک روز از بین برود. باید فرهنگ طبیعت دوستی را برای فرزندانمان و خانواده‌هایمان بیاموزیم و تعداد کمی از افراد هستند که پس از پیک‌نیک و دورهم بودن در طبیعت به آن آسیبی نمی‌رسانند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند